Şırnak haberi: Şırnak’ta seralara karı eli değdi

Şırnak’ta seralara eş eli değdi

500 bin kışlık göveri fidesi 14 kadın elinde hanay bulacak

ŞIRNAK – Ekincilik ve Orman Bakanlığınca, Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesiçerçevesinde Şırnak’ta İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce kışlık sebze fidesi dağıtımı yapıldı.

Yüzde 75 mevhibe ve 1 milyon 200 bin TL proje mesabesinde 500 bin kışlık sebze fidesi 14 karı girişimciye verildi. Şırnak Valisi Osman Bilimci, tarıma kadın elinin değecek olmasının şanlı olduğunu belirterek, kadının olmadığı yerde ne gelişimden, yaşamdan, ne de büyümeden bahsedilemeyeceğini söyledi. Kadının olduğu yerde büyümenin olduğunu tabir fail Ilbay Bilgin, “Aksiyon vardır, hayat vardır, mutluluk vardır. Şırnak, tarımla büyüyecek diyoruz. Ama yeniden bu öncülüğü Şırnak’ta kadınlarımız yapacak. Talepte mevcut her vatandaşımızın yanındayız. Onların üretmesi amacıyla ne gerekiyorsa yapacağız. Burada yer azından zat tüketimimizi üretecek altyapıyı muhakkak sunma kıza sürede kurmalıyız. Şırnak’ımızı tıpkısı tarım istihsal üssü haline getirip, arz gelişmemiş sürede vakit kaybetmeden kendisinin değil bölgenin ihtiyacını karşılayan benzeri memleket olmasını diliyoruz” dedi.

“14 eş çiftçiye 250 metrekarelik seralar yaptık”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selman Demirel, bakanlıkça sebze üretimin özendirilmesi projesi çerçevesinde “seracılığa eş eli dokunuşu” projesiyle hayata geçirdiklerini kaydetti. Demirel, “Buradaki garaz ilimizdeki sebze üretimi şu zaman yüzdelik 8’ini karşılayabilmektedir. Bizim yaptığımız bu proje ile bu arada yazlık ve kışlık sebzelerimizi yalnız başına yeten aynı Şırnak hayata geçirebilmek. Kadınlarımıza hem benzeri gelişim alanı istihdam inşa etmek hem da bölgede sebzeciliği yetiştirmek. Şu temel büyüklüğünde yaptığımız çalışmalar ile beraber 500 bine yakın sebze fidesinin dağıtımını gerçekleştirmiş bulunmaktayız yüzdelik 75 atıfet ile. Bu alanda 14 kadınımıza 250 metrekarelik seraları yaptık. Kendilerine doğru olur ve memleketimize sunturlu tıpkısı ivme kazandıracaktır. Hedef yüzdelik 8’leri yüzde yüzlere çıkarabilmek. Şırnak’ta elimizden geldiğince bütün destekleri sağlamaya dikkat gösteriyoruz” ifadelerinde bulundu.

Çiftçi Bağlılaşım Beler ise, Şırnak’ta ekincilik girişimcisi namına seracılık amacıyla başvurduğunu dile getirdi. Beler, “Amacımız Şırnak’ta de tarımcılığı ilerleyebileceği, arazinin eli nimetli olup ta, asla kullanılmayan arazilerin seracılığa açılabileceğini düşünmekti. Kadınların gelişigüzel alanda başarabileceğine inanıyorum. Bu alanda birlikte kimsenin yüzünü yağız çıkarmayacağız. Devletimizin yüzdelik 70 ile bize verdiği nazik tıpkı bağış ile başvurup, desteğimizi aldık” diye niteleyerek konuştu.

Share: