Şırnak haberleri… Şırnak’ta üreticilere döl ve fide desteği

Şırnak’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen ekincilik şenliğinde üreticilere kışlık sebze fidesi ve sertifikalı soy sop desteği sunuldu

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde planlı etkinlikte, Tarım ve Orman Bakanlığının Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında üreticilere yüzdelik 75 atıfet desteğiyle 500 bin göveri fidesi, 160 ton üstelik sertifikalı evlat dağıtımı yapıldı.

Vali Osman Âlim, etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyada etkisini gösteren salgın ile tarımın öneminin henüz dahi anlaşıldığını belirterek, tarımın serencam yıllarda yer heybetli sektörlerden biri haline geldiğini söyledi.

Tarımda teknolojiyi kullanıp, vatandaşları destekleyerek üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre Barajımıza genişlik güdük sürede başlanıyor. Ovalarımız imdi sulanacak. Şırnak’ın yüzde 40’ı orman görünüyor amma orman bulunmayan. Bu dağları soy anlamda ormanlaştırmalıyız ama vatandaşların yararlandığı ormanlar olmalı. Fıstık, koz, badem ve bölgesine göre zeytin. Denk çiftçilerimizle bu projeyi uygulamaya geçiriyoruz. Kadın temas yeri ormanlaştıralım ama terör örgütünün yararlandığı ormanlar değil, vatandaşların yararlandığı, vatandaşa konuşu sağlık getiren ormanlar ayırmak istiyoruz.”

Fide desteğine dahi değinen Bilim Adamı, bu desteğin üreticilere aynalı olmasını diledi.

Bilimci, “Burada murat elde etmek. Yurttaş kâfi ki gelsin, herhangi bir projeye cevap ayıracağız. Vatandaşların ayakta durabileceği bir hep tasarlamak üzere onları tarım, hayvancılık ve üretime yönlendireceğiz.” dedi.

“Hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma kazandırmak”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selman Demirel bile proje kapsamında çiftçilere yüzde 75 bağış ile 160 titrem sertifikalı soy sop verdiklerini, amaçlarının etkisiz durumdaki arazileri tarıma kazandırmak olduğunu anlatım etti.

Geçen sene 1200 dekar araziyi tarıma kazandırdıklarını anlatan Demirel, “Bu yıl hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma vermek olacak. Bu seçkin sene artarak bitmeme edecek. Bölgemizde tembel yerey bırakmayıncaya kadar çalışmalarımız devam edecek.” diyerek konuştu.

Tohum desteği alan çiftçilerden Ahmet Özbey ise sunulan bindi üzere teşekkürname ederek, bu sayede süreduran arazilerde teşrinievvel yapabileceklerini belirtti.

Share: