Şita mevsiminin dokunaklı geçtiği Bayburt’ta sobaların pabucu dama atıldı

Kış mevsiminin sakil geçtiği Bayburt’ta sobaların pabucu dama atıldı

BAYBURT – Bayburt merkezde doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasından hava sobalara olan rica azalırken, soba satışları durma noktasına geldi.

Kent merkezinde sobalara olan ilginin azalmasında genişlik balaban faktörün doğal gaz olduğunu anlatım eden esnaf İsmet Çıpa, köylerde üstelik ikmal kalorifer sistemine geçildiğini vurgulayarak, karye yerlerinde dahi soba kullanımının giderek azaldığını söyledi.

“Soba fiyatları 3 bin liralık ile 5 bin liralık beyninde değişiyor”

Soba üretimindeki maliyetin arttığını, buna rağmen seçme bütçeye akla yatkın fiyatta sobaların olduğunu dile getiren Çıpa, fiyatların 3 bin liralık ile 5 bin lira ortada değiştiğini aktardı. Sobaların uzun ömürlü olduğunu bu nedenle benzeri sobanın 5-10 yıl arasında kullanılabileceğini rapor fail Demir, “Sobalar etraflı ömürlü oluyor. Benzeri soba alırsın etraflı yıllar kullanırsın, o yüzden bizim satışlarımız besin sektöründeki gibi her an rastgele an olmuyor. Haliyle natürel gazın yaygınlaşması, benzeri malın mufassal ömürlü olması bizim sektörümüzü da az buçuk etkiliyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Bayburt’ta kış mevsiminin gelmesiyle gelişigüzel, uzmanlar soba kullanımında özen edilmesi müstelzim hususlarda vatandaşı uyararak soba zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi amacıyla soba ve baca temizliğinin ahenktar namına yapılması çağrısında bulunuyor.

Share: