Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 82 ülkeden ecnebi öğrenciye sülale sahipliği yapıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde (SCÜ) 82 ülkeden 3 bin 96 yabancı mektepli terbiye görüyor.

Eğitim için SCÜ’yü yeğleme eden öğrenciler, önceki etapta sınava tabi tutuluyor. Sınavda muvaffakiyet gösterenler, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (TÖMER) 8 aylık miftah kursuna katılıyor. Yapılan sınavda başarı elde fail öğrenciler, fakültelerinde eğitimlerine devam ediyor.

SCÜ Rektörü Prof. Dr. Bilici Kader, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldiğinde 2017 yılında üniversitede 24 ecnebi mektepli olduğunu söyledi.

Aradan güzeşte yıllarda bu sayının katlanarak 3 bin 96’ya ulaştığını anlatan Nasip, “Kayıtlarımız devam ediyor. Vermiş olduğumuz akseptans mektuplarıyla öğrenciler geliyor. Öğrencileri TÖMER’üstelik Türkçe sınavından geçiriyoruz ve sınavı geçenler burada 8 maaş eğitime, sonrasında fakültelerinde eğitimlerine başlıyorlar.” dedi.

Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarından 82 ülkeden 3 bin 96 öğrencinin üniversitede yetişek gördüğünü tabir fail Kader, Suriyeli öğrencilerin evvel tam düz aldığını, henüz bilahare Somali ve Sudan’ın geldiğini söyledi.

Kader, öğrencilere rastgele tür imkanı sunmaya çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Öğrenciler geldikten bilahare seçme soy sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bilcümle imkanlardan yararlanıyorlar. Kül öğrencilerimiz üzere uyum süreci yapıyoruz. Şehrimizi, üniversitemizi tanıtıyoruz, imkanları söylüyoruz. Misafir öğrencilerimiz amacıyla TÖMER’bile okurlarken ayrımlı etkinlikler yapıyoruz. Sivas’ın aşındırmak kültürünü öğretiyoruz, ayrıca onların bize sundukları yemekler var. Gâh ülkelerden öğrenciler tıpkısı araya gelerek kişi yemeklerini yapıyorlar ve bizi birlikte davet ediyorlar. bazı bazı ilçelerimizi, merkezi gezdiriyoruz, Sivas’ı ve Türk kültürünü tanıtmaya çalışıyoruz.”

“İmkanlar ve üniversite çok fena hâlde”

Ürdün’den SCÜ’ye mevrut Ahmed Aburram, TÖMER’da açar kursunu tamamladıktan sonra mühendislik fakültesinde eğitimine devam edeceğini söyledi.

Sivas’ın iyicene ayrımsız şehir, Türk insanlarının ise çokça misafirperver olduğunu belirten Aburram, “İmkanlar ve darülfünun çok güzel.” diyerek konuştu.

Afganistanlı Muhammed Harun Fazili üstelik Türkçe tedbir okuduğunu, sonrasında İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitimine devam edeceğini aktardı.

Iraklı Umame Sabri ise ülkesinde hocasının tavsiyesi üstüne SCÜ’yü yeğleme ettiğini anlatarak, ” Türkiye’yi haddinden fazla seviyorum, Sivas asude bire bir yer. Burada bize seçme tip imkan sunuluyor.” ifadelerini kullandı.

Share: