Sivas’ta Gazi köyü halkından siyasilere “Z yokuşu” tepkisi: Kere düzeltilmezse görüş kullanmayacağız

Sivas merkeze yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Gazi köyünün girişinde kâin yalman viraj köylüyü canından bezdirdi. İsmini şeklinden düzlük “Z yokuşu” yaşanan kazalar ve ayrıksı problemler dolayısıyla adeta sürücülerin kabusu oldu. Abra taşımacılığı yapan kamyonlar ve ince vesait bu yola soldurmak istemiyor, giren araçlar ise virajda kalıyor. Dokunaklı ve dik virajlar kış aylarında ise kullanılmaz arkaç geliyor.

“SEÇİMLER BİTTİKTEN SONRADAN VERİLEN SÖZLER UNUTULUYOR”

Köy sakinleri yolun güzergahının değiştirilip virajlardan kurtulmak istiyor. Siyasi partililerin vakit kaybetmeden intihap arifesinde köylerini hatırladıklarını tamlayan karye sakinleri, seçkin mevrut siyasal partilinin yolun düzeltilmesi için hezel verdiğini ancak intihap bittikten sonradan sunulan sözlerin unutulduğunu söyledi. Bunun üzerine köylüler eş değişmeyen alarak verilen sözlerin hesabına getirilmediği sürece seçimlerde düşünce kullanmayacaklarını açıkladılar.

“HİÇ KİMSENİN FIKIR KULLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Karye sakinlerinden Ahmet Yiğit, yol yapılana kadar kimsenin fikir kullanmasına müsaade vermeyeceklerini söyleyerek, “Bu köyün bitmeyen çilesi olan Z yahut ölüm yokuşu denen benzeri çıkış var. Burada şehirden gelen inşaat kamyonları bu yokuşun başına geldiği zaman aşağıya mezellet şansları bulunmayan. Gelen eş malzemesi ile kafasız dönüyor. Hem vurdumduymaz kıygın oluyor hem üstelik gelen malzemeciler kıygın oluyor. Bu yolun az buçuk elan aşağısında sola akıllıcasına bire bir virajımız var. Ora dört beş metre zir alınırsa tığ bu ölüm yokuşundan kurtulacağız. Hem dahi yolun adını aklık posta kendisine kullanacağız. Köylüler ile bir değişmeyen aldık. Herhangi Bir seçme zamanı hep siyasal partiler köyümüze gelip ‘Var mı aynı isteğiniz’ diyerek soruyorlar. Köylüler bu yolu gündeme getirince kâffesi kortej veriyor amma seçim bitti mi rastgele özdek bitiyor. Bu seçimde hangi tümen olursa olsun tek partinin köyümüzde konuşmasına izin etmeyeceğiz. On Paralık kimsenin fikir kullanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“BU EL DÜZELTİLMEZSE HİÇBİR İSYASİ PARTİ KÖYÜMÜZE GELMESİN”

Ihtişam Elem, öğrencilerin kış aylarında taşımalı eğitim bilimi olduğu için bu yolu iletilmek zorunda olduğunu belirterek, “Bu yoldan çokça sıkıntımız var. Köyümüze ağırbaşlı tonajlı vesait kesinlikle gelemiyor. Ayrımsız ihtiyacımız olduğu devir ihtiyacımızı karşılamıyoruz. Okulda taşımalı yetişek sistemi var. Çocuklarımız kışın gidip gelirken zorlanıyor. Siyasi partiler 5 yılda benzeri köyümüzü hatırlayıp geliyorlar geldiklerinde darmaduman meze veriyorlar. O söz dahi verdikleri ile kalıyor. Eğer bu yolumuz bizim düzeltilmezse tek siyasal parti bizim köyümüze gelmesin” şeklinde konuştu.

Share: