Söğütlü derenin mineralli kumlarında şifa arıyorlar

Söğütlü derenin mineralli kumlarında felah arıyorlar

ERZURUM – Erzurum’un Oltu ilçesinde mevcut Söğütlü dereye mevrut vatandaşlar, baran sularının volkanik dağdan getirmiş olduğu mineralli kumlarda onma arıyor. Vatandaşlar, mafsal ağrılarından romatizma hastalıklarından kurtulmak üzere kum banyosu yaptıklarını söylüyor.

Oltulu Dr. İbrahim Hakkı Maraba, hastalarına 45 gösterim kumda cağ yapmalarını başvuru ediyor. Dr. İbrahim Hakkı Maraba, “Volkanik tıpkısı dağın eteğindeki deredeki kumlar mineral, çipo ve denizköpüğü açısından çokça zengin. Hususi tıpkısı dere. Bu derenin kumlarının türlü hastalıkları tedavi edici aranjör etkisinin beraberinde sağlığa de çokça ciddi katkıları var. Özellikle volkanik ateş olan Kırdağ’ın eteğindeki Söğütlü dere. Buradaki kumlara mıknatısı tuttuk mu tahammülfersa derecede esrar toplanıyor, çipo toplanıyor. O yüzden bu dereyi öneriyorum kum banyosu amacıyla yani keyif sorunlarına hal arayan herkese öneriyorum” dedi.

Kocaeli’den memleketine mevrut Sezgin Polat, “Elan geçmiş duymuştum bu deredeki kumların ayaklardaki romatizmayı iyileştirdiğini duymuştum. İki çevrim aralıklarla üç seanstır geliyorum inanın çokça faydalı, bu kum banyosunu çiftlemek lazım buraya gelen ve Oltulu arkadaşlara tavsiye mektubu ediyorum, muhakkak kum banyosu yapsınlar diyorum” şeklinde konuştu.

Share: