Solingen faciasında 5 yakınını kaybeden Mevlüde Tüvana, Amasya’da sonuç yolculuğuna uğurlandı

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar yoluyla kundaklanan evlerinde çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Gailesiz’in cenazesi, Amasya’nın Taşova ilçesinde toprağa verildi.

Almanya’dan uçakla sabaha cebin Samsun’a getirilen Genç’in cenazesi, Taşova ilçesinin Mercimek köyüne götürüldü.

Köydeki evinin uğrunda helallik alınmasının arkası sıra, Gailesiz’in Türk bayrağına sarılı naaşı köy mezarlığına taşındı.

Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz’ın kıldırdığı cenaze namazının arkası sıra Mevlüde Taze, sonuç yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine, Mevlüde Gailesiz’in eşi Durmuş ve oğlu Kamil Canlı, ailesi ve yakınları ile Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Dışişleri Nazır Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ev ve Toplumsal Hizmetler Vekil Yardımcısı Rıdvan Duran, YANLIŞSIZ Parti TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmayan, DÜRÜST Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Efkan Alabalık, AK Parti İzmir Saylav Mehmet Mürtefi Çelebi, SELIM Parti Ankara Milletvekili Naci Bostancı, YANLIŞSIZ Fırka Amasya Milletvekilleri Levent Karahocagil ve Hasan Çilez, CHP Amasya Mebus Mustafa Tuncer, Amasya Şehremini Mehmet Sarı, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Muazzez, farklı yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

DOĞRU Öğür TBMM Takım Başkanı İsmet Yılmayan, haddinden fazla ümitsiz olduklarını belirterek, “Türk kadını, annesi elbette peki, genişlik ağırlık durumda de evlatlarına, ailesine ne mesajı vermesi gerektiğini biz Mevlüde bacımızdan gördük. Tiksinme ve kini değil, bağlılık dilini, sevgi dilini bittabi çoğaltırız Mevlüde annemize baksınlar.” diye niteleyerek konuştu.

Mevlüde Taze’in kız kardeşi, Solingen faciasında 12 yaşında kızını kaybeden Şehri Öztürk ise ablasının seçme ahit Almanlara cebin ahbapça yaklaştığını ve ailelerinin amaç ve nefret nedir bilmediğini söyledi.

Solingen faciası

Almanya’nın Yıldız Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Genç ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Güre (19), Gülüstan Öztürk (12), Imge Taze (9) ve Saime Zihayat (5) hayatını kaybetmişti.

Share: