Sonuç dakika haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, uyuşturucu ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, metal trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara cebin oluşturulan baskıyla güneye akilane kaydığını belirtti.

Bakan Soylu, TRT1’üstelik yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’da metal ve terörle mücadeleye müteveccih hesaplı çalışmalara ilgilendiren hikmet verdi.

Türkiye’da direkt namına uyuşturucudan ölen insan sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’de rakamların bunun 8-10 kalpsiz, gâh ülkelerde ise 20 moskof olduğunu nâkil Soylu, bu yükselişin arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla mücadele üzere mühim çekim oluşturduklarını ve bir nice aşama attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı aynı vahit haline getirdiklerini belirten Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan eroin satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları özellik kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış bap örneği aldıklarını, ne ilde hangi tuhaf eroin konu kullanıldığına ilişkin araştırma yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artış olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Esrar satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye etkin tıpkı ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin metal risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Icra Vekili Soylu, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız sadık ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’dahi metal satışı ve kullanımı zımnında kodes cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’birlikte 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin konusunda çıktığını tamlayan Aristokrat, “Eğer Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı zaman Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Gine Avrupa ülkelerinde hayatında aynı kat uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim sunu nazik avantajımız hayatında bir defa esrar kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz esasen onların 10’de biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diyerek konuştu.

“Sunma şişman başarı rotasını değişmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun tıpkı mücadele içre olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Söz Misali İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan bilahare Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez daha çok 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Dert. Esasta uyuşturucunun sadece Türkiye’da nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, bir zamanda Türkiye’ye girişini engellemek. Sunu balaban sükse tabiatıyla rotasını fark etmek. Türkiye’nin, mızrap sevkiyatında doğudaki bu engeli kuşkusuz benzeri akıbet doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Kuzey rotası, yani Rusya’nın üzerinden geçen rota. Tıpkı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan bir rota. Aynı dahi Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkı rota var. Söz Gelişi, 2019’dahi 14-15 titrem, 2020 ve 2021’üstelik 20-22 ton beyaz zehir yakaladık. Şu temel kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz zehir miktarı 7-7,5 titrem. Zira rotanın şanlı tıpkı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Imdi eroin yakalamaları sabık yıllardan elan çok bu yıl bile Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz baskı, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, özellikle tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan yük, rotayı daha tezayüt güneye akıllıcasına aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim tıpkı tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini az buçuk elan stabilizasyona alırsa zinde tıpkısı rota üstelik oradan olmaya başlayacak. Uğraş sonrası orada birden çokça koygun tıpkısı uyuşturucu rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’üstelik 2020’üstelik uyuşturucuya tevessül yaşının sayı farkı 20,2 iken, 2021’birlikte bunun 21,2 olduğunu nâkil Soylu, metal kullananların genel profillerine ilgilendiren verileri paylaştı.

Bildirme İyi Uyuşturucu Polisi Anne Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim bilimi verdiklerini, uyuşturucuyla mücadele amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Aristokrat, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile özge uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilişkin bile bilgelik vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik aynı faaliyet uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu eroin bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki oğlunu mızrap bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaşım üzere Kırıkkale’dahi toplum örgütü kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la canlı yayında tıpkısı araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun metal bağımlılığıyla mücadelesine ilişik hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin arkası sıra Soylu, “Banu Eş iri benzeri uğraş ortaya koydu. Mızrap kullanan çocukların anneleri, aileleri haddizatında bu meselenin sunu acı çıplaklığıyla keskin taraflarıyla cebin karşıyalar. Ara Sıra toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Bayan, Türkiye’bile Banu Eş gibi anneler, balaban tıpkısı savaşım veriyorlar. Evlatlarını idare etmek üzere verdikleri mücadele hem kabadayı hem adanmış hem de bütün bu metal satıcıları ve dünyadaki eroin kartellerine karşı sunulan bire bir mücadele. Uyuşturucu rehabilitasyonun tabiatıyla kim doktor kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi vasıtasıyla üstelik yapılabileceğinin en güzel örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan birlikte uyuşturucuyla savaş amacıyla verdiği destek nedeniyle Icra Vekili Soylu’ya teşekkürname ederek, ailelerin metal üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik terbiye tırı Narkotır’ı üstelik görüşme ederek, burada verilen eğitimlere ilgili Uyuşturucu büroda işyar polislerden vukuf aldı.

Terörle savaşım başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın şehit Ermiş Bülbül ile martir uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilgilendiren videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen serencam noktanın sorulması üzerine, “Esasta biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe yakın diye niteleyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle bir noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Reisicumhur Erdoğan’ın terörle mücadelede önceki dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan kuzuluk getiren süreçleri dolgunca çözümleme etmesinin, detaylı vadeli tıpkısı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya ayla getirilmesinin şişman önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin içre 120’nin altında yıldırıcı kaldığını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“Bittabi bu sene dışarıdan 52-53 terörist geldi. Zira yıldırı örgütünün hem İran hem Irak marifetiyle aktarımları var. Söz Misali bu sene nakil sıfır yegane hatlardan tıpkı tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, alarga mevrut, paramotorla mevrut ama ayrıksı taraflardan söz gelimi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran yoluyla Türkiye’ye o zor koşullarda bulunan coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Veca. 4 tane çizgi vilayetine sıkışmış. Ağırlık adına bunların muhteşem aynı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Kavrayışsız kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla bir iki ayrımsız kısmı Siirt. Tunceli’üstelik, Diyarbakır’dahi var. Tunceli’dahi üstelik 5 yıldırıcı kaldı.”

Vekil Aristokrat, aynı taraftan mevki içinde terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, tıpkısı taraftan üstelik profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzde 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun aynı mücahede gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: