Sonuç dakika olgun | İlk pedalı Kazakistan’da çevirdi, son durağı Keçiören oldu

Kazak Edip Ahmet Baitursynov’un doğumunun 150’nci yıl dönümü zımnında önceki pedalını Kazakistan’de çeviren Kazak Sporcu ve Yazar Yernat Melsoğlu’nun serencam durağı Keçiören oldu.

Kazak Yazar Ahmet Baitursynov’un doğumunun 150’nci sene dönümü zımnında 5 Eylül’bile Kazakistan’dan bisikletiyle yola çıkan ve serencam durağı Keçiören olan Kazak Sportmen ve Edip Yernat Melsoğlu, Keçiören Belediyesi ve Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği marifetiyle ilçede planlı törenle karşılandı. Keçiören Kazak Şair Abay İbrahim Kunanbay Parkı’ndaki istikbal törenine Keçiören Şehremini Turgut Altınok, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ve büyükelçilik çalışanları katıldı.

Altınok törende katılımcılara hitaben taptığı konuşmada, “Kazak Edip Ahmet Baitursynov’un doğumunun 150’nci sene dönümünde, Türk kültürünün tanıtılması yerine binlerce kilometre ayakçak çevirerek yolculuğunu Keçiören’imizde bütünler Kazak Sporcu Yernat Melsoğlu’nu tebrik kartı ediyorum. Baitursynov, Kazak Türk karın hayatında önemli tıpkısı yere sahiptir. Kazakistan’ın eğitim bilimi sisteminin şekillenmesinde isim reşit tıpkı yazar, ozan ve bellek insanıdır. Onun veladet yıl dönümünü Türk kültürümüzü neşelendirmek ve temyiz etmek üzere ayrımsız komütatör namına gördük. Türkiye’nin sınırları Edirne’den Kars’a kadar değildir. Bizim sınırlarımız Allah Dağları, Altaylar, Sibirya, Gün Batısı Avrupa, Ortadoğu, Afrika’ya kadar uzanır. Bizler iri benzeri medeniyetin ve ecdadın evlatlarıyız. Bu değerlerimize cemaat çıkan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Törenimize katılan Büyükelçimize ve tam katılımcılara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev da Keçiören Belediye Reisi Turgut Altınok’un Türk kültürünü neşelendirmek ve öncelemek üzere balaban hız gösterdiğini belirterek, “Keçiören, Türk dünyasının aynı minyatürü gibidir. bu bakımdan törenimizi burada gerçekleştirdik. Sporcumuza ve yekpare misafirlerimize teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Kazakistan’dan pedal çevirmeye başlayan ve Gürcistan Batum üzerinden Rize, Trabzon, Samsun, Çorum ve akıbet kendisine Keçiören’e ulaşan Kazak Sporcu Yernat Melsoğlu bile kendisini karşılayan herkese teşekkürname etti. – ANKARA

Share: