Sonuç yılların aheste rüyası: ‘Uyuz hastalığı’

Son yılların çetin rüyası: ‘Uyuzlu hastalığı’

Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Rahip:

“Akıbet zamanlarda polikliniğimize kaşıntı şikayeti ile başvuran çok fazla rahatsız var”

BİTLİS – Bitlis- Tatvan Oran Hastanesinde memur Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Rahip, sonuç yıllarda uyuz vakalarından ekolojik ortam polikliniklerde artma yaşandığına ilgi çekerek, “Erken teşhis bulaşmanın önüne beğenilir” dedi.

Sonuç yıllarda küsurat uyuz vakalarında hastanelerin ivedi servisleri ilkin tevessül etmek amacıyla polikliniklerde da uyuz rahatsızlığı dolayısıyla mevrut züğürt sayısında artış yaşanıyor. Uyuzlu hastalığı ile polikliniklere başvurularda artış yaşandığına dikkat calip Cildiye Uzmanı Dr. Cemile Rahip, hastalığın kişinin hayat kalitesinin bir hayli düşmesine illet olduğunu söyledi. Uyuz hastalığının alelhusus dolgun yaşam alanları ile bağlı ortamlarda sıkça görüldüğünü açıklayan Rahip, hastalığın kaşıntı, çöp tenekesi ile başladığını ve insandan insana bulaştığını kaydetti.

“Uyuz hastalığı insandan insana bulaşmakta”

Hastalığın insandan insana bulaştığını dile getiren Ehlihibre Rahip, insanlarla mail temastan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Rahip, “Son zamanlarda polikliniğimize kaşıntı şikayeti ile başvuran çokça çok marazlı var. Bunların şişman bir çoğunluğu de uyuz. Uyuzlu hastalığı insandan insana bulaşmaktadır. Hele andıran bağlantı, 10-15 dakikalık kontak, cıvıl cıvıl ortamlarda sürdürmek bu riskleri arttırmaktadır. Vücutta önce kaşıntı belirtileri olduğu ant polikliniğimize başvurulduğu ahit er teşhis edilerek otama henüz erken başlanır. İlerleyici lezyonlar önlenmiş olur, antrparantez bulaşmanın dahi önüne geçilmiş tamam. Bu nedenle yer ufak bir kaşıntı şikayeti olduğunda hastalarımızı polikliniğimize bekliyoruz” dedi.

“Uyuzlu hastalığı evvel namına vücutta sınırlı bölgelerin kaşınması ile başlar”

Uyuz hastalığında yaşanan semptomları açıklayan Karabaş, “Uyuzda geçmiş vücutta kaşıntı ile başlar ve önce çıkan belirtiler ise poyra bölgesi, elde parmak araları, halk bilekleri, hamil altı ve bağır gibi bölgelerde sıklıkla yerleşir. Geceleri imdi kaşıntıya etmen tamam. Bu bile hastalarda dalgı problemlerine hastalık olmakta ve gene topluluk içerisinde kaşınmaktan hava hicap, irkinti kabilinden sebeplerle ruh bilimsel olarak üstelik etkileyebilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

“Kaşıntı şikayeti olan kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı”

Otama sürecinde yapılması gerekenler karşı bile vukuf veren Rahip, “Kıyafetler, çarşaflar, örtüler makinede 60 derecede yıkanmalı. Yıkanamayan ve irtibat edilen eşyalar ise 10 aktarılma boyunca havasız aynı şekilde yararsız poşetinde bekletilmeli. Yine halılar sık süpürülmeli ve kaşıntı şikayeti olan kişiler ile andıran temastan kaçınılmalı. Böyle durumlarda haddinden fazla misafirliğe, kalabalık ortamlara gidip gelinmemeli. Apayrı insanlara bile bulaştırmamak amacıyla bunlara çok ilgi etmeliler. Uyuzlu tedavisinde artık permetrin, kibrit muhtevalı ilaçlar ve karışımlar uygulamaktayız” ifadelerini kullandı.

Share: