Sunturlu görünümlü mantarlara aldanmayın

Evire Çevire görünümlü mantarlara aldanmayın

Azık Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan:

“Çoğu zehirli mantarlar lezzetli ve kıvrak kokuludur”

KAYSERİ – TMMOB Azık Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan, ağılı mantarların tatlarının ve kokularının kırıcı olduğu ifadesinin yanlış olduğunu söyleyerek, “Çoğu ağılı mantarlar içimli ve dobra kokuludur” dedi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergül Türkarslan, sonuç dönemde meydana gelen mantar zehirlenmeleri ile ilişkin adına açıklamalarda bulundu. Tıpkı mantarın zehirli olup, olmadığını basit tıpkı şekilde anlaşılamayacağını belirten Ergül Türkarslan, iyicene görünümlü ve pir kokulu mantarların üstelik zehirli olabileceği belirtti. Ergül Türkarslan; “Tıpkı mantarın zehirli olup, olmadığını teşhisi amacıyla umumi benzeri kaide yoktur. Halk ortada ağılı mantarların tanınması ile ilgili söylenen kavait aldatıcı cins. Bembeyaz ve faal renklidirler. Ağılı mantarlar, böceklenmez ifadesi yanlıştır. Omurgasızlar amacıyla zehirli olmayan ara sıra mantarlar, insanlar için kısık tür. Ölümsek rahatsızlığa bildirme haddinden fazla yüklülük eden mantarlarda sıklıkla böceklerin lavralarını barındırırlar. Sim yahut soğana kontak fail yalan kararır ifadesi birlikte yanlıştır. Yaşlanan tüm mantarlar filhakika kararmaya meyillidir. Ağılı mantarların kokuları ve tatları haddinden fazla kötüdür ifadesi yanlıştır. Çoğu zehirli mantarlar lezzetli ve iyi kokuludur. Zehirli mantarı yeteri kadar pişirince zehri mergup ifadesi yanlıştır. Kâh zehirlenmelerin kimyasal yapısı ısıya dayanıklıdır. Pişse birlikte zehirlerini kaybetmeyen bir yapıya erbap olan türleri vardır. Zımnında mantar zehirlenmelerinde belli başlı bir duraç yoktur. Bu yüzden stabil yerine teşhis edilememiş yahut bed mantarların yenmemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Mantar zehirlenmelerindeki belirtilerin değme zaman mantarı yedikten serian bilahare başlamayabileceğini mantarı tükettikten 3 dönem sonrada başlayabileceğini belirten Türkarslan; “Tıpkı ila 3 dönüş sonra bile mantar hastalığı zehirlenmelerindeki belirtiler ortaya çıkabilir. Toksin böbreklerde 1 saat sonra dahi ortaya çıkabilir, elan sonradan 3 aktarılma sonraları de çıkabilir. Zehirli mantarın belirtiler; bezginlik, elem ağrı, mebde dönmesi, soğuk terleme, gaseyan, hepatit, kırıcı edim ve hayalet görmedir. Türkiye doğasında ağılı veya zehirsiz bir nice mantar türü bulunmaktadır. Mantarların zehirli olup, olmadığını çakozlamak hiçte süssüz değildir. Zira benzeri ortamda yaşayabilen mantarlar, şekillerine, renklerine ve kokularına göre amelî ayırt edilemezler. Zehirli mantarlar insanlarda farklı etkilere etmen olabilirler. Kimisinin etkileri tedavi edilebilirken, kimi üstelik ölümcül riziko taşımaktadır. Bu yüzden yalan zehirlenmelerinde korunmanın arz bereketli yolu, hakkında bilgi sahibi olmadığımız mantarları doğadan toplayıp, tüketmemektir. Biz gıda mühendisleri odası olarak, paketli ambalajlanmış, onaylı ve mukayyet nereden alındığı muhtemelen olan ve istihsal yeri muayyen olan hazır paketli mantarları tüketmenizi öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: