Tababet öğrencilerinden vatandaşlara davet: “Bana bire bir husus imkânsız demeyin”

Tababet öğrencilerinden vatandaşlara çağrı: “Bana bir şey gayrimümkün demeyin”

Tıp öğrencileri, kanserde er tanının önemine özen çekti

EDİRNE – Edirne’üstelik Trakya Tıp Öğrencileri Birliği Cinsel Sağlık ve Tenasül Sağlığı himmet kolu direktör ve asistanları marifetiyle, bicik ve prostat kanseri farkındalık ayı dolayısıyla aktiflik düzenledi.

Trakya Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği El Sağlığı Emek Kolu direktör ve asistanları, kanser farkındalık kamer çalışması çerçevesinde hazırladıkları ‘Bana tıpkı husus olanaksız demeyin’ ve ‘erken canlandırma hanay kurtarır’ mukayyet panolarla vatandaşları, bu konuda bilinçli olmaya ve keyif kontrollerini yaptırmaya çağırma etti. Saraçlar Caddesi’nde sergilik açan canlı hekim adayları, bu konuda hazırlanan broşürleri vatandaşlara dağıtarak şuurlu olma çağrısında bulundu.

Trakya Üniversitesi Türk Tababet Öğrencileri Birliği Halk Sağlığı Faaliyet Kolu yönetmen ve asistanları yoluyla yapılan vadi çalışmasında vatandaşlar meme başı ve kestanecik kanseri hakkında bilgilendirilerek erken teşhisin önemine değinildi.

“Cümle çokça olumlu yaklaşıyor”

Meme Başı ve kestanecik kanseri ile ilişkin vatandaşları haberdar etmek için tıpkı düz etkinliği düzenlediklerini söyleyen Trakya Üniversitesi Türk Tababet Öğrencileri Birliği Umum Sağlığı Himmet Kolu Direktörü İlayda Varlıklı, “Ekim ayı bicik kanseri, Kasım ayı ise kestanecik kanseri farkındalık kocaoğlan. Tığ de bu tasavvur doğrultusunda broşürler hazırlayıp önlüklerimizi giyip sahada insanlara hikmet vermek istedik. Bütün çokça olumlu yaklaşıyor, kendimi şüphesiz test edebilirim gibi sorular sorup bilgilendirici broşürlerimizden alıyorlar” ifadelerine saha verdi.

“Erken tanının önemini anlatıyoruz”

Okulda hocalarından aldıkları bilgiler doğrultusunda sahaya inip vatandaşları hazırlanan broşürlerle bilgilendirdiklerini söyleyen Trakya Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği Tensel Esenlik ve Üreme Sağlığı Çalışma Kolu Direktörü Doğa Erdal, “Erken tanının önemini anlatıyoruz. Hangi testleri ne yaştan sonra yaptırmaları gerektiğini anlatıyoruz. Evde yalnız başına taharri yaparak birlikte benzeri şeyleri fark edebileceklerini söylüyoruz. Onların ilgilendiren afiyet kuruluşları ve doktora gitme oranlarını arttırmayı amaçlıyoruz. Günümüzde prostat kanserinin yaygınlığı çokça aşkın ve insanların dahi bu konudaki bilinçlenme oranları bağan bunu arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Genç hekim adaylarına bu şekilde bir bilinçlendirici aktiflik düzenledikleri amacıyla teşekkür eden Vatandaşlardan Gül Iz Taşçı, hastaneye gitmeye korkanlara da kategorik hastaneye gidip rutin kontrollerini yaptırmalarını tavsiye etti.

Sağlık konusuna haddinden fazla ehemmiyet verdiklerini söyleyen vatandaşlardan Halil Bereketçi, bilinçli benzeri eş yerine her fırsatta soluk verip sağlığıma ilgi ettiğini belirtti.

Erken teşhisin maltalık kurtardığını belirten vatandaşlardan Ay Işığı Çildoğan, eskiden hastaneye gitmenin ve vacip kontrolleri yaptırmanın çok heybetli olduğunu söyledi.

Share: