Tamir bahanesiyle 750 TL aldılar, 10 yıla kadar hapisleri isteniyor

Eskişehir’de kendilerini teknik servis elemanı yerine tanıtıp bozulan buzdolabını yapmak bahanesiyle evine gittikleri kişiden 750 TL aldıkları argüman edilen 2 sanık karşı, ‘kalifiye dolandırıcılık’ suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar delik cezası ve 5 bin güne büyüklüğünde adli nakdî ceza kâm edildi.

Fenomen 2020’nin April ayında meydana geldi. Eskişehir’de ateş parçası İbrahim Ş., bozulan buzdolabını tamir yol açmak amacıyla beceri servisle iletişime geçti. İddiaya göre, onarım üzere ikamete gelen Sağlam K. (35) ve Sezgin Z. (32) buzdolabındaki engebeli parçayı yenisiyle değiştirdiklerini söyleyerek servis fişi verip İbrahim Ş.’den 750 TL aldı. İkametten ayrılırken dahi buzdolabının ertesi güne kadar çalıştırılmaması gerektiğini söylediler. Devrisi dolaşma buzdolabını çalıştıran İbrahim Ş., cihazdan acı çıktığını gördü. Bunun konusunda kıygın vatandaş, servis fişi üzerindeki numarayı arayıp durumu anlattı. Arama üzere ikamete mevrut başka bir teknik servis elemanı ise buzdolabında rastgele tamirat yapılmadığını söyledi.

10’ar yıla kadar hapis ve para cezası arzu edildi

İbrahim Ş.’nin yaşadığı olayla ilgili şikayette bulunması üzerine Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianame Eskişehir 1. Vahim Ukubet Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, servis fişi üzerindeki telefon numarasının nahoş Sağlam K.’ye ilişik olduğu ve düzenlenen eksper raporuna göre fiş üzerindeki yazıların kaka Kavi K.’ye ilişkin olduğunun tayin edildiği belirtildi. Şüpheliler Mukavemetli K. ile Sezgin Z. üzerine suçun nitelikli yararsız olan ‘serbest iz sahibi şahıslar eliyle, mesleklerinden kontekst kendilerine mahsus güvenin kötüye kullanılması vasıtasıyla dolandırıcılık’ suçundan değişik 3 yıldan 10 yıla kadar mapushane ve 5 bin güne büyüklüğünde adli nakdî ceza istek edildi.

Eskişehir 1. Bati Ceza Mahkemesinde görülen davanın önceki duruşmasına, ayrıksı benzeri suçtan Isparta E Tipi Kapalı Ukubet İnfaz Kurumu’nda tutuklu kâin Sezgin Z. Gürültülü ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Denizli Sarih Ukubet İnfaz Kurumu’nda mevkuf mevcut özge maznun It Canlı K. ise Covid-19 izni nedeniyle duruşmaya katılmadı. Mağdur İbrahim Ş. duruşma salonunda hazır bulundu. İddianamenin okunmasının arkası sıra mahkeme heyeti sanık savunmasını dinledi.

“Bizimle telefonda aksi konuştuysa bu nedenle dahi gitmemiş olabiliriz”

Savunmasında buzdolabının tamiratını yaptıklarını ve arızanın ayrıksı tıpkısı sebeple meydana gelmiş olabileceğini öne süren maznun Sezgin Z., “Sızlanan, Dayanabilen K.’nin telefonunu aramıştı. O tarihte Dayanabilen ile ortaktık. Parafin pırtı tamiri yapıyorduk. İbrahim Ş.’nin evine akşam saatlerinde gittik ve buzdolabının tamirini yaptık, motorunu değiştirdik. Kablolar birbirine değdiği için motosiklet şase yapmış kabil. Sızlanan bizi arasaydı yine tamiratını yapardık. Bizimle telefonda münasebetsiz konuştuysa bu nedenle birlikte gitmemiş olabiliriz. Dolandırıcılık kastıyla debi etmedik. Suçsuzum, beraatımı kâm ederim” ifadelerini kullandı.

“Bana verilen parça fırın parçasıymış”

Mahkemede beyanda bulunan sızlanan İbrahim Ş., “Görüngü tarihinde pandemi zımnında sokağa gezinti yasağı vardı. Ben bile 155’i arayıp bana bir servis numarası vermelerini istedim. Henüz bilahare verdikleri numarayı arayınca 2 dirilik tamirat amacıyla geldi. Pandemi olduğu için yanlarına fazla yaklaşamadım. Buzdolabında değişik vidaları gevşetip sıktılar ve tıpkısı çıngı değiştirdiklerini söylediler. Bu muamelat için benden 750 TL dünyalık aldılar. Sabaha büyüklüğünde buzdolabını açmamamı söylediler. Ertesi çevrim buzdolabını fişe taktığımda motordan dokunaklı çıkıyordu. Henüz sonradan tekrar servisi aradım ve bana 1 dönem önceki gelen şahısların servisten servis fişi çaldıklarını, özlük elemanları olmadığını söylediler. Eskimemiş mevrut servis elemanı motorda tıkanıklık olduğunu ve ısıdam su koymam halinde açılacağını söyledi. Antrparantez eski gelenlerin hiçbir parçayı değiştirmediklerini, bana verilen parçanın fırın parçası olduğunu söyledi. Zararımın giderilmesine rızam vardır. Şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Sezgin Z.’ye müştekinin zararını gidermesi için ati celseye büyüklüğünde süre verilmesine hükmederek duruşmayı doğacak bir tarihe erteledi. – ESKİŞEHİR

Share: