Tarihi Kayran Başkanlığı ile Güney Marmara Kalkınma Ajansından teşrikimesai

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı (ÇATAB) ile Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) aksiyon birliğinde “Tarihi Düz Gazi Köylerde Felah Çiçekleri Açıyor” adlı proje yürütülecek.

GMKA binasında düzenlenen protokol imza törenine, Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Gösterişli ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça ile alım temsilcileri katıldı.

Tıbbi hoş kokulu nebat yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, tendürüst rençper istihdamının artırılarak dolgunca tarım uygulamalarının çoğaltılması, gazi köylerin zirai gelirlerini artırılarak köyden kente göçün önüne geçilmesi, ziyaretçiler amacıyla almaşık destinasyon noktalarının oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, Alçıtepe ve Seddülbahir köyünde tıbbi aromatik nebat yetiştirilmeye başlanıp kesim halkına bindi olunacak.

Proje, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ekinci Terbiye Merkezi, Seddülbahir Köyü Muhtarlığı, Alçıtepe Köyü Muhtarlığı ve Alçıtepe Zirai Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek.

Share: