Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Nevşehir’de konuştu

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Bu yıl patates mal etti, öteki sene hangi olacak, acep kabağa mı geçsek’ sorularının tamamını bitireceğiz. Hesap Pusulası ediyorum bu hazırlıklarımız karı ayında TBMM’ye sunulacak.” dedi.

Gizligider, İbrahimpaşa Mahallesi’ndeki iş yerinde planlı Kapadokya 1. Ekincilik ve Gıda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, DOĞRU Fırka iktidarı döneminde Nevşehir’e bakanlıklarınca kazandırılan yatırımların, bundan sonraki süreçte da bitmeme edeceğini rapor etti.

Türkiye’nin tarım, besin ve hayvancılık alanında kilolu adımlar atmaya başladığını nâkil Gizligider, şöyle konuştu:

“Türkiye sonuç 20 yılda afiyet, muvasala, savunma ve teknoloji meselesini nasıl hallettiyse tarım ve hayvancılık meselesini bile halledecek. Bununla ilgili hep çalışmalarımız tamamlanıyor. Adamakıllı bir yaz geçirdik, bu bereket çiftçimize ve besicilerimize yansıdı. Tığ bunu bir ölçün haline getirmeyi amaçlıyoruz. ‘Bu yıl patates servet etti, başka yıl hangi olacak, acep kabağa mı geçsek’ sorularının tamamını bitireceğiz. Anlayış ediyorum bu hazırlıklarımız karı ayında TBMM’ye sunulacak. Türkiye Yüzyılı tarımda da alelacayip parlayacak.”

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise turizmde ön plana sâdır kentin tarımda de akıbet yıllarda kendini göstermeye başladığını belirtti.

İl genelinde ekincilik alanında atılımlar yaşanmaya başlandığını kaydeden Becel, ilki planlı fuar ile Nevşehir’in bu alanda bile tanınırlığının artacağına inandığını kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra fuarın düzenlenmesinde emeği güzeşte sivil sosyete kuruluşlarının temsilcilerine onurluk verildi ve küşat gerçekleştirildi. Katılımcılar, gıda, ekincilik ve hayvancılık sektöründe ruh gösteren firmaların stantlarını mülakat etti.

Fuar 4 Boşluk Pazar gününe büyüklüğünde gezilebilecek.

Share: