Tecim Bakanı Mehmet Muş, ATHİB İhracat Şampiyonları Dürü Töreni’nde konuştu

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin, dünyadaki belirsiz ortamda iktisadi hedeflerine yansımak için uğraş verdiğini belirterek, “Türkiye, hakeza bir ortamda büyümesini, istihdamını sürdürmekte. Yapılan bilcümle değerlendirmeler dünyanın içinden geçtiği bu gaz yuvarı zarfında yapılmalı.” dedi.

Muş, benzeri otelde planlı Akdeniz Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) 2021 İhracat Şampiyonları ve 11. Yapı Kumaş Dizayn Yarışması bergüzar töreninde, tasarımcıların kullanılmamış ürünlerinin acun pazarlarına sunulacağını söyledi.

Türkiye’nin tekstil ve olmamış maddeleri sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olduğunu belirten Muş, “Serbest istihsal kapasitesi herhangi bir yıl henüz fazla gelişiyor. Bihakkın bu alanda ihracatımız, 2021’birlikte tıpkı önceki yıla göre yüzde 40 oranında artarak 10 milyar dolar gerçekleşmiş ve ülkemiz acun genelinde 7. sıradaki konumunu korumaya devam etmiştir. Tekstil ve olmamış maddeleri sektörümüz, aut pazarlardaki payını rastgele sabık ahit arttırırken üretmekte olduğu sonuncu ürünleri da ekonomimize önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir.” diyerek konuştu.

Muş, Çukurova’nın pamuğun “başkenti” olduğunu vurgulayarak, kentte geçmişte pamuğa dayalı kurulan işletmelerin Türkiye’nin koskocaman ve büyük sanayilerine dönüştüğünü dile getirdi.

Sanayicilere yenilerini eklemeyi ve makul seviyeye gelenleri henüz üstelik güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getiren Muş, şöyle bitmeme etti:

“Amacımız, ülkemizi kazançlı yerine hedeflediğimiz rakamlara çıkartmaktır. Türkiye’üstelik, Hak ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinde milli geliri 3 katına çıkardı. Dünyanın on paralık bu kadar belgisiz aynı ortamda görülmediği günlerde Türkiye, istikrarlı şekilde iktisadi hedeflerine yankılanmak amacıyla savaş veriyor. Dünyaya baktığımız antlaşma varagele o aşama fazla kim çıktı balaban şirketler de yatırımlarıyla alakadar kararları verememekte, gelecekle dayalı mal fiyatlarından tutun da ülkelerin konuşu performanslarına büyüklüğünde tahminler maatteessüf yapılamamakta. Türkiye, hakeza bir ortamda büyümesini, istihdamını sürdürmekte. Yapılan hep değerlendirmeler dünyanın içinden geçtiği bu hava zarfında yapılmalı.”

-“Tek kimesne Türkiye’nin azminden, kararlılığından ikircik etmesin”

Bakan Muş, Türkiye’nin soylu erki hedeflerine duyulmak için çalışmaya devam edeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye, önümüzdeki dönemde de bu hikayesini varagelmek amacıyla var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Asla ve katiyen akla yatkın bildiğimizden, Türkiye’nin hayrına olanlardan köylü durmayacağız ve bu ülkeyi üreterek, ihracat yaparak, takkadak malda değil bire bir zamanda bakım ihracatçısı majör tıpkısı ülke yaparak bile hedeflerimize ulaşacağız. Tek kimesne Türkiye’nin azminden, kararlılığından tereddüt etmesin. Bu yerleşme, azim, güdeleme hiçbir zaman bu kadar yaşayan olmamıştır. Hep gelişigüzel, buradaki tasarımcılarımızla, sanayicilerimizle bunları hayata geçireceğiz. Ümitsizlik içerisinde olanlar kişi hikayeleri, hayalleri içerisinde yollarına devam edebilirler amma Türkiye’yi kendi boş hayalleriyle karıştırmasınlar.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe birlikte istihsal ve ihracatın Türkiye ekonomisinin “lokomotifi” olduğunu belirtti.

Adana Valisi Süleyman Elban, Sanayi Odası Başkanı Anlaklı Övünç ve ATHİB Başkanı Fatih Doğan üstelik törende konuşma yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Icra Vekili Muş, Ilbay Elban, AK Parti Adana Milletvekilleri Abdullah Makul, Ahmet Zenbilci, Mehmet Şükrü Erdinç ve Tamer Görgüsüz ile değişik ilgililer, bildirme aşkın dış satım fail 10 firmanın temsilcileri ile tasarım yarışmasında dereceye girenlere plaketlerini ve ödüllerini verdi.

Program kapsamındaki defilede yarışmaya katılan tasarımlar sergilendi.

Share: