Tecim Bakanı Muş, Bingöl’de konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye, 250 bilyon dolar ihracat ika hedefini inşallah bu sene gerçekleştirmiş olacak. Dış ticaretinde 550 bilyon dolara antrparantez elan dahi yukarısına yaklaşmış benzeri mutluluk. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 milyar dolara yakın hizmet ihracatı var.” dedi.

Kentteki temasları kapsamında Bingöl Valiliğini müzakere eden Nazır Muş, Ilbay Valör Rençper ile görüştü.

Muş, henüz bilahare Şehremini Erdal Arıkan’ı birlikte makamında konuşma etti.

“Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor”

Peşi Sıra DOĞRU Tümen İl Başkanlığı’na geçen Muş, burada partililerle aynı araya geldi. Nazır Muş, buradaki konuşmasında, dünyanın mukavemetli bire bir süreçten geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin, etrafında yaşanan gelişmelere, olumsuzluklara, istikrarsızlıklara rağmen büyümesini nail tıpkı büyüklük olduğunu vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“Türkiye, 250 milyar dolar dış satım yapma hedefini inşallah bu yıl gerçekleştirmiş olacak. Dış ticaretinde 550 bilyon dolara başkaca daha üstelik yukarısına yaklaşmış benzeri büyüklük. Nereden bakarsanız bu ülkenin 100 bilyon dolara andıran hizmet ihracatı var. Tığ bütün mal ihracatından bahsediyoruz ama tıpkı birlikte 100 milyar dolar bakım ihracatı var bu ülkenin. Yani servet ve bakım ihracatı gerçekte 350 milyar dolarlara yaklaşmış benzeri devlet. Bunlar majör rakamlar. Aut ticarete bunu bile kattığınızda 650 milyar doların üzerine çıkan devasa ayrımsız ekonomisi var Türkiye’nin aslında. ve sonuç dönemde yaşanan bilcümle badirelere rağmen Türk ekonomisi büyümesini sürdürüyor.”

Nazır Muş, Türkiye’nin besin yahut başka bire bir ürüne ulaşamama durumunun olmadığını, yer güvenliğini sağlamış bir devlet olduğunu belirtti.

Muş, şöyle bitmeme etti:

“Memleket imale etmek amacıyla tecrübeye gerekseme var. Genişlik niteliksiz aynı gelişim mülakatında da ‘Ne büyüklüğünde aksiyon tecrüben var?’ diye niteleyerek sorarlar. 3 yıllık 5 yıllık bu deneyim para ile satın alabileceğiniz ayrımsız öz değil. Deneme anca benzeri öz ki verdiğiniz tıpkısı karar ülkeyi benzeri yerden bambaşka tıpkı yere götürür. İşte orada tecrüben yoksa öyle kararlar veremezsiniz. 20 yıldır ülkeyi başöğretmen tıpkı sınama var. Bizim liderimizde bu deneme var. Benzeri iradenin durabilmesi üzere yetkiyi birlik kullanabilecek ayrımsız lidere gerekseme var. O lider da Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Ülkelerin, hükümetlerin hayatiyetli liderlere ihtiyaç duyduğunu dile getiren Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz gidip bir ülkeyle kesim yapacaktık tıpkısı nöbet niyetlendik hükümet değişti, icra vekili değişti. Tıpkı daha niyetlendik tıpkı henüz değişti. Deminden bakir hükümet geldi, değişmezse gideceğiz. Bu büyüklüğünde kesif hükümet, icra vekili değişir mi? Orada lacerem yönetim edeceksiniz. ‘Tığ bütün beraber bire bir araya geldik hasıl 6 kişiyiz, görünmeyenle beraber 8 kişiyiz, 9 kişiyiz. Bütün bu arada dalavere edeceğiz, bütün bu arada yöneteceğiz eş değişmeyen alacağız Cumhur Reisi seçeceğiz, o bize gelecek soracak tığ birlikte ona göre söyleyeceğiz, gidecek, o birlikte yönetecek.’ Hakeza aynı dalavere şekli tür mi? Bunlar yürür mü? Benzeri belirsizliğe götürür Türkiye’yi. Çünkü irade koruması gerekiyor lideri. Türkiye Cumhuriyeti 86 milyon nüfusu olan, 1 trilyon dolarlık ekonomisi, 700 milyar dolara andıran dış ticaret hacmiyle devasa aynı büyüklük. Avrupa ile Asya beyninde bire bir ucu Şimal Afrika’ya tıpkı ucu Mutedil Doğu’ya, bir ucu Kafkaslar’a, bire bir ucu Balkanlar’a ve Şarki Avrupa’ya dayanan aynı devlet. Yönetilmeye müştehi olunan dümdüz bir tane aparman kooperatifi değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetmeye arzulu olacaksınız. O ant orada o iradenin ortaya çıkması lazım. Kimde var o ferman? Recep Tayyip Erdoğan’de var.”

“Dünyada ciddi dengelerinin değiştiği bir dönemde, sarsıntıların olduğu tıpkısı dönemde geminizi kayalara çarptırmadan limanlara çekebilmeniz geçişsiz. Dümenin başındaki efe onu yapar. Nihayetinde dümeni o çevirecek. Eğer nereye çevireceğini bilmezse kayalara çarpar ve yolda gidiyorken nerede taş, kayaç, tuzak var bilmezse ağabey gine gemiyi batırır.” diyen Icra Vekili Muş, “Evet onu nasıl öğreniyor? Nerede taş, tuzak var, onu tecrübeyle yapıyor. Kullanılmamış yola çıktığı ahit bilmez onu. Ama gidip gelmişse sınama etmişse o zaman endişeye mahal namevcut, kazasız belasız bu haşmetli süreçten, dünyanın geçtiği süreçten Türkiye’yi çıkarır. İşte onun amacıyla öğür namına ayrımsız yol en çokça birbirimizi haddinden fazla seveceğiz, birbirimize kenetleneceğiz teşkilatlar olarak.” ifadelerini kullandı.

Devasa yatırımların cesaretle olacağını kaydeden Nazır Muş, “Ben neticeye bakarım. Bugün Türkiye, kolpo geçilen tiye alınan otomotivi yaptı mı? Yaptı. Bu benzeri irade gerektiriyor. Orada Cumhurbaşkanımızın kayaç kabil iradesi olmasa, olmazdı bu hareket. Cesurluk vermezse o, yapamazsınız. Milyarca dolar yatırıma gidiliyor. Onu finansmanın, planlamasına bindi olmazsa bu yatırımları yapamazsınız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Havalimanı ile ait değerlendirmede bile kâin Vekil Muş, şunları söyledi:

“Orası kömür ocaklarının, taş ocaklarının olduğu çukurluk bir yerdir. Oraya 6-7 lime daha yarışlık yapılacak. Üç tanesi yapıldı 4 tane elan yapılacak oraya. Onu verdik karşılığında havalimanı yapıldı 25 sene sonradan devlete verilecek, 25 yıl boyunca 30 milyar avro kira ödeyecekler. Tek servet vermedik, 25 yıl bilahare havalimanı devletin. Şimdi o devasa projeyi yarmak egemenlik, atılganlık gerekiyor. Bürokrasi o cesareti arkasında görmezse onu yapamaz. Onun üzere olmuyordu Türkiye’bile, neymiş çokça kolaymış bunları fethetmek.”

Nazır Muş, buradaki programın peşi sıra Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ülfet etti.

Programlarda, Ticaret Vekil Yardımcısı Hür Volkan Ağar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, YANLIŞSIZ Tümen Bingöl Saylav Feyzi Berdibek, SELIM Parti İl Başkanı Haşim Sağlar, ilçe ve belde şehremaneti başkanları dahi meydan aldı.

Share: