Tecim Bakanı Muş: “Hizmet ihracatımız yüzdelik 62 artarak 57,5 bilyon dolar oldu”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış, 2021 yılında tıpkısı esbak yıla bakarak yüzde 62 artarak 57,5 milyar dolar namına gerçekleşmiştir. Benzeri dönme hizmetler dengesi ise 26,7 bilyon dolar seviyesine ulaşmıştır. 2022 Karı-Haziran dönemi bakım ihracatımız ise ayrımsız geçmiş yılın benzeri dönemine bakarak yüzde 70 oranında artım kaydederek 33,1 bilyon dolar kendisine gerçekleşmiştir” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde mevcut benzeri otelde Bakım İhracatçıları Birliği çalıştayına katıldı. Programa Vekil Muş’un yanı sıra BİH Umumi Heyet Başkanı Ahmet Bolat, Sakarya Valisi Okkalı Oktay Yaya Kaldırımı, devir temsilcileri katıldı.

“Parçalanmamış kavi koşullara karşın, sizlerin de desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz”

Salgın ve savaşa karşın ellerindeki tamlık imkanları dış satımcı, sanayi ve üreticilere kullandıklarını tamlayan Vekil Muş, “Salgının etkilerinin azalmasıyla global ekonomideki toparlanmada meydana mevrut ivme akabinde maatteessüf Rusya- Ukrayna Savaşı ile yine tıpkı durgunluk kendisini göstermektedir. Fakat bu şartlara rağmen Tecim Bakanlığı kendisine elimizdeki cemi imkan ve desteklerimizi sanayimiz, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız için kullanmaktayız. Şişman ayrımsız memnuniyetle ikna etmek isterim kim, mecmu mukavemetli koşullara rağmen, sizlerin bile desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve hesaplı büyümede dallı güllü performansımızı sürdürmeye devam ediyoruz. İlk çeyrekte yüzdelik 7,3 nema kaydeden ekonomimizin, 2022 yılında bile tüvana nema trendini sürdürdüğünü görüyoruz. Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış, 2021 yılında bire bir geçmiş yıla göre yüzdelik 62 artarak 57,5 bilyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Aynı çevrim hizmetler dengesi ise 26,7 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2022 Ev- Haziran dönemi hizmet ihracatımız ise tıpkısı esbak yılın benzeri dönemine bakarak yüzdelik 70 oranında artım kaydederek 33,1 milyar dolar adına gerçekleşmiştir” dedi.

“Amacımız hizmet sektörümüzün dünyada rakiplik gücünü en son düzeye çıkarmak”

Tecim Bakanlığı’nın 2012 yılından bu yana yaptığı desteklerden bahseden Bakan Muş, “Aut ticaretimize yönelik sonuncu hedefimiz, bu oranı yükselterek cari açık konusunu ekonomimizin gündeminden sürekli olarak çıkarmaktır. Bakanlığımız tarafından 2012 yılından bu yana hizmet ihracatımızın kilit sektörleri olan sağlık, bilişim, film-dizi film, yetişek sektörlerine; 2015 yılından bu yana ise bahsi sabık sektörlere ekleme adına; dalavere danışmanlığı, gayrimenkul, editörlük, geri hizmet, yaya taşımacılığı, eriştirme ast bina hizmetleri, gastronomi, uyumsuz, konaklama sektörlerimizin uluslararası pazarlara açılmasına, bu pazarlarda rekabet gücü kazanarak sürekli olmalarına ve markalaşmalarına yönelik destek programları uygulanmaktadır. Mavera yandan, Bakanlığımız marifetiyle, Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Fehamet Yardımları Karşı Değişmeyen çerçevesinde ustalık danışmanlık hizmetlerine müteveccih yerine aynı Mehabet Yardımı programı yürütülmekte ve sektörümüz uluslararası alanda desteklenmektedir. İlaveten, vekâlet adına yakın zamanda ihracatımızı ekonominin ve büyümenin lokomotifi haline deklare etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda, hizmet sektörümüzün, elan bol tıpkı konuma gelmesini uydurmak için millî ve arsıulusal gelişmeleri dikkate alarak ve ayrımsız zamanda birliğimiz marifetiyle bize ulaştırılan büro arzu ve sorunları çerçevesinde mevzuat çalışmalarımızı tamamladık. Böylelikle baştan kurguladığımız celal yardımları mekanizmalarımızı Nisan ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararları ile kullanılmamış tıpkı format kazandırarak elan bile genişlettik ve zenginleştirdik. Bu çerçevede, Bakım İhracatına müteveccih Umumi Destek Kararımız ve sektörümüzün talepleri ile bindi mevzuatımızı günümüze uyarladık, mahsul sağlanamayan bindi kalemlerini çıkardık, eskimemiş sektörler ekledik, sektörlere özgü yıpranmamış bindi kalemleri tasarladık, böylece hizmet sektörlerimize müteveccih türel altyapıya ilişkin çalışmalarımızı yaparak sizlerin hizmetine sunduk. Amacımız bakım sektörümüzün dünyada rekabet gücünü en üst düzeye ihata etmek amacıyla sizlere tekmil imkanları sunmaktır” diye niteleyerek konuştu.

“Lojistik ve taşımacılık sektörümüzün dünya çapında rakiplik edebilir düzeye gelmesini amaçlıyoruz”

Geri Hizmet ve taşımacılık sektörlerinde acun ile rekabet etmeleri için icraat gerçekleştirdiklerini aktaran Vekil Muş, “Amma Velakin, Güçlükle Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Değişmeyen ile sınırlı dışında ilk kez ve uçtan uca umum geri hizmet süreçlerin yönetilmesini sağlayacak tesislerin kurulumunu destekliyoruz. Sonunda, ihracatçılarımızın arsıulusal tedarik ve tevzi zincirlerine henüz hızlı ve rekabetçi fiyatlarla erk etmelerini realizasyon edecek ve mehabetli pazarlardaki ihracatımızı daima kılacak altyapı olanaklarını sağlayacağız. Bu sayede hem dünyalık ihracatımızın artırılması hem birlikte lojistik ve taşımacılık sektörümüzün acun çapında rekabet edebilir düzeye gelmesini amaçlıyoruz. Son yerine, Bilişim Sektörümüze müteveccih E-Turquality Programı Üzerine Karar ile inovasyonun heveslendirme edilmesi ve uluslararası pazarlarda rakiplik edebilecek lehçe ve toptan önder firmalarımızın ortaya çıkmasına yönelik olarak enformatik sektörüne özel, kullanılmamış destek unsurlarını içeren Bilişimin Yıldızları programı oluşturulmuştur. Bu çalışmaların ülkemiz ve milletimiz amacıyla uz ve hayır olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“2012 yılından bugüne büyüklüğünde ihracatçılarımıza, Vekâlet kendisine 1,9 bilyon TL’lik destek sağladık”

Bakanlık namına 2012 yılından bu yana yapılan destekleri ve 2022 yılı sonundaki hedeflerden küçümseme eden icra vekili Muş, “2012 yılından bugüne büyüklüğünde ihracatçılarımıza, Vekâlet yerine 1,9 milyar TL’lik bindi sağladık. Yeni kararlarımızla henüz hayatiyetli aynı şekilde destek sağlamaya da devam edeceğiz. Eminim ki, uluslararası rakiplik gücümüzü artıracak günümüz şartlarına akla yatkın bu yıpranmamış kararlar bakım sektöründeki gücümüze sakil katıp firmalarımıza arsıulusal piyasalarda daha çok debi kabiliyeti sağlayacaktır. Bununla bu arada Bakanlığımız, ihracat gelirlerimizin tamlık ölçülebilmesini teminen bakım ticareti istatistiklerinin iyileştirilmesi çalışmalarında avangart benzeri caka oynamaktadır. Bu çerçevede özellikle keyif hizmeti ihracatı istatistikleri görünmek amacıyla sayımlama çalışmalarında önemli tıpkı aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Kamu bu çalışmaların sonucunda hizmet ihracatımızda yeni benzeri rekora imza atarak 2022 yılsonu hedefimizi daha evvel belirlediğimizin konusunda çıkacağını birliğimizden bekliyoruz. Böylecene bakım sektörümüz, ülkemiz bakım ihracatını rekor rakamlara ulaştırarak akan açığın kapanmasında kilit aynı cila üstlenecektir” ifadelerini kullandı. – SAKARYA

Share: