Tecim Bakanı Muş, Iye Iktisadi Forum’a videoteyp fikir gönderdi Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, küresel ekonomideki esaslı dönüşümün Türkiye’nin soylu erki sıçrama hedefleri bakımından çok kritik fırsatları de bünyesinde barındırdığını belirtti.

Vekil Muş, Ege Ekonomiyi Ihya Vakfı (EGEV) ve Özgencil Kadro aksiyon birliğiyle kentteki tıpkı otelde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Ege Soylu Erki Forum’a öz saygı konuğu namına videoteyp kuvve vasıtasıyla katıldı.

Küresel ekonominin takatli bir dönemden geçtiğini belirten Icra Vekili Muş, enflasyonun müstevli öncesine bakarak az çok faziletkâr seyrettiğini, sıkılaşan finansal politikalar, Rusya ve Ukrayna Savaşı, salgının hazırlık zincirleri üzerindeki yansımalarının global kazançlı görünümü hırçın etkilediğini söyledi.

Muş, enerji tedarikine ilgilendiren sorunlar ve faziletkâr seviyelerde seyreden enerji fiyatlarının giderek elan şanlı benzeri laf haline geldiğini kaydederek, “Bunun sonucunda enflasyon artmakta, enflasyonu taharri altına kabul etmek namına eşkal bankalarınca meri nekes mal politikaları de global bağlamda konuşu büyümedeki ivme kaybını derinleştirmektedir. Bu çerçevede küresel ekonomide büyümenin, ticaretin yavaşladığı aynı dinginlik dönemine girdiğimizi görüyoruz. Önümüzdeki dönemde akçasal sıkılaşma politikalarının hangi şekilde yürütüleceği, Ukrayna’daki savaş ve başta Çin’de girmek amacıyla pandemiyle ait devam eden sunma cepheli kısıtlamalar global ekonominin belirleyicisi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomide son yıllarda pandemi ve jeopolitik gelişmelere merbut gelişen geçerli durum ile abuhava değişikliği ve dijitalleşmenin getirdiği yapısal dönüşümün küreselleşmenin paradigmalarını dahi değiştirdiğini dile getiren Muş, tedbir zincirlerinin çeşitlenmesi ve bölgeselleşmenin yanında afiyet, defans endüstri, iletişim teknolojileri ve azık kabilinden kritik sektörlerde mühim otonominin sağlanması hedeflerinin dolay plana çıktığını anlattı.

Icra Vekili Muş, döngüsel ekonomiye intikal, yenilenebilir kaynakların erke üretimindeki rolünün merkezileşmesi, üretim ve istihlak süreçlerindeki karbon emisyonlarının minimize edilmesinin iktisat politikalarının temel hedefleri arasına girdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Birlik bu gelişmelerin gölgesinde geldiğimiz noktada globalleşme sürecinin bitmediği fakat şekil ve buut değiştirdiğini görüyoruz. Herhangi Bir dönüşümde olduğu kabilinden bu bile elbette zorlu ve sancılı aynı süreç. Fakat şunu açıklıkla vurgulamak isterim ki taşıdığı tekmil güçlüklere karşın küresel ekonomideki bu esaslı inkılap Türkiye’nin konuşu sıçrama hedefleri bakımından çokça nazik fırsatları birlikte bünyesinde barındırıyor. Ülkemiz bu fırsatlardan en çok faydayı sağlayabilmek amacıyla lazım parçalanmamış altyapı ve donanıma sahip. Biz da bu süreçte hedefimize sunu aceleci ve tehlikesiz biçimde aksetmek üzere önlemlerimizi alıyoruz. Böylesi bir atmosferde Türkiye’nin gelişmesine ve büyümesine yardım sağlayan aksiyon insanlarımıza verdiğimiz destekler ve yürüttüğümüz çok taraflı icraat sayesinde global ekonomideki aksi etkileri bildirme aza indiriyor, ülkemizin küresel ekonomideki rolünü perçinlemek amacıyla çalışıyoruz.”

“Irak Ülkeler Stratejisi’ni devreye aldık”

Erke, kızıl ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın aut ticaret dengesine suratsız yansıdığını belirten Muş, ihracatın sürdürülebilir artışı için nezaret yerine bindi mekanizmaları üstelik dahil doğmak amacıyla siyasa ve araçları olabildiğince çeşitlendirdiklerinin altını çizdi.

Muş, bu kapsamda alelhusus Türkiye’yi dünya tedarik zincirlerinin baştan yapılanması sürecinde merkezi bire bir konuma yerleştirmeyi amaçladıklarını kaydederek, “Bu çerçevede ihracatımızın menzilini tasarruf etmek ve dünyanın genişlik nazik pazarlarındaki payımızı yükseltmek için Irak Ülkeler Stratejisi’ni devreye aldık. Bu stratejimizle belirlediğimiz 18 irak ülkeye ihracatımızı 4 katına çıkartarak ülkemizin ihracatına almanak ilave minimal 60 milyar dolar katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

-“İklim değişikliğiyle savaşım çalışmaları odağa taşındı”

Icra Vekili Muş, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini hayata geçirmenin toptan ayrımsız seferberliğe dönüştüğü yeni dönemde iklim değişikliğiyle savaşım alanındaki çalışmaların Türkiye’nin ticaret politikasının dahi odağına taşındığını dile getirdi.

Yeşil ve dijital inkılap sürecine dikkati calip Nazır Muş, şunları kaydetti:

“İhracatımızda rekabetçiliğin sürdürülmesi, toptan değer zincirlerindeki konumumuzun güçlendirilmesi ve aracısız yatırımlardan aldığımız payın artırılması için tam sektörlerimizin dünyadaki yeşil ve sayısal transformasyon sürecine uyumu şişman önem oluşum ediyor. Bunun bilinciyle tığ üstelik hususi sektörle müşavere halinde Yeşil Anlaşma Eylem Planı’nı hazırladık. Planda vadi düz kapsamlı eylemlere müteveccih çalışmalarımızı erke, finansman, uygulayım bilimi ve oluşum, inşaat, çimento, çelik üzere çağ alanlarında kurduğumuz 20 kalp faaliyet grubu altında kamu, hür teşebbüs, sivil topluluk kuruluşları ve akademi hisse senedi birliğiyle serbest paylı namına yürütüyoruz.”

Vekil Muş, Yeşil Mutabakata harmoni sürecini, Türkiye’da üretim altyapısının inovasyon ve dijitalleşme yönüne evrilmesiyle eskimemiş iktisadi modeller ve istihdam odaklarına imkan sağlayacak tıpkısı fırsatlar hepsi yerine gördüklerini aktararak, bu çerçevede iklim değişikliğiyle mücadele ederken doğayla ahenktar, kaynakların hareketli ve bereketli kullanıldığı, teknolojinin aheste ve katma değeri yüksek tıpkı soylu erki modele intikal için hız sarfiyat ettiklerini sözlerine ekledi.

Diğer konuşmacılar

Forumun açılışında mütekellim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üstelik uygarlığın önündeki esas sorunun doğayla düzenli bir global ekonominin zahir nesir edileceği olduğunu belirterek, forumun “geleceğin sinyalleri” başlığını taşımasının sonuç adım bulunmaz olduğunu söyledi.

İzmir’in kuruluşun ve kurtuluşunun şehri olduğunu kaydeden Soyer, İzmir İktisat Kongresi’nin 100. yılında düzenleyecekleri İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmalarını anlattı.

İzmir Tecim Odası Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener birlikte gelecek dönemde, ekonomi politikalarının ve ticari tercihlerin yenilendiği tıpkısı sürecin bitmeme edeceğini tabir ederek, “Geleneksel pazarların değiştiği, hazırlık zincirlerinde alternatifli seçeneklerin arttığı bu süreçte akın davranarak tatbikat kabiliyetimizi korumamızın gerekliliğine aksan açmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Veli Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise geleceği makul okuyarak buna göre adımlar atmanın önemine dikkati çekerek, nitelikli hisse senedi gücü üzere eğitimin önemine meni etti.

Veli İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi ve EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ulu Süsen dahi forumda birer enformasyon yaptı.

Bugün, “Yeşil İhracat: Kullanılmamış Tıpkısı Konuşu Nema Stratejisi”, “Yeşil Dünyanın Anahtarı: Yeşil Enerji” ve “Mütebeddil Istihsal DNA’sı” oturumlarıyla devam edecek forum, ferda düzenlenecek “Geleceğe Tıpkı Kadem Önde Kalkmak: Metaverse ve Dijital Ati”, “Elan İyi Ayrımsız Acun İçin Ağırlık Yatırımları”, “Tarım Meydanı” oturumları ile sona erecek.

Share: