Tecim Bakanı Muş’tan “dış satım payı” açıklaması: 20 yılda 4 kattan aşkın arttı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hizmet İhracatçıları Birliği’nce Sakarya’nın Sapanca ilçesindeki otelde planlı Bakım İhracatı ve İşbirliği Çalıştayı’na katıldı. Çalıştayda kısım temsilcileri ile tıpkısı araya gelen Vekil Muş, Türkiye’nin ithalat ve ihracat rakamlarıyla ait bilgiler verdi. Amme ve hür teşebbüs girişimleriyle ticareti elan da güçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan “Muş, Ülkemiz, para ihracatında olduğu kadar hizmet ihracatında üstelik arsıulusal camiada adını duyurmuş bire bir talih konumundadır. Bayağı global ihracattan aldığımız pay, serencam 20 yılda 4 kattan aşkın artmış. Cumhuriyet Altını tarihinde görülmemiş seviyelere çıkıntı bulunuyoruz. Ülkemizin global tedarik zincirlerindeki koskocaman konumunun yanında nadir ihracatçılarımız ve birliğimizin ortaya koyduğu özveren çalışmaların katkıları dahi haddinden fazla fazladır. Şüphesiz; bu muvaffakiyet, hepimizin eseridir.

“HUSUSI SEKTÖRÜMÜZDE YENİ BAŞARILAR HEDEFLİYORUZ”

Hepimiz farkındayız kim Cumhurbaşkanı’mız öncülüğünde Kullanılmamış Türkiye Ekonomi Modeli doğrultusunda belirlenen hedeflerimizin gerçekleşmesi noktasında, amme ve hususi sektörümüzün bütün aktörlerinin alay malay mücadele vermesi, mübrem bire bir ihtiyaçtır. Bu nedenle henüz evvel bu arada başardığımız kadar önümüzdeki süreçte dahi kamu kendisine desteklediğimiz özel sektörümüzle kullanılmamış başarılar elde etmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda burada yapılan çalıştayı ve sonuçlarını çokça önemsiyorum diyerek konuştu.

“HİZMET İHRACATI, PANDEMİNİN ETKİLERİNİ GERİDE BIRAKTI”

Koronavirüs salgınının acun ekonomisinde yarattığı olumsuzluğu Türkiye’nin geride bıraktığını anlatan Bakan Muş, Salgının etkilerinin azalmasıyla toptan ekonomideki toparlanmada meydana mevrut ivme akabinde, maalesef Rusya- Ukrayna Savaşı ile esasen benzeri sükûnet kendisini hissettirmektedir. Fakat bu şartlara karşın Ticaret Bakanlığı adına elimizdeki kamu imkan ve desteklerimizi sanayimiz, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız için kullanmaktayız. Şişman benzeri kıvançla şurası terennüm etmek isterim ki; bütün dayanabilen koşullara karşın, sizlerin dahi desteğiyle müspet sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve iktisadi büyümede işlek performansımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz. İlk çeyrekte yüzde 7,3 büyüme kaydeden ekonomimizin, 2022 yılında üstelik canlı büyüme trendini sürdürmesini bekliyoruz. Bakım ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış. 2021 yılında tıpkısı eski yıla bakarak, yüzde 62 artarak 57,5 milyar dolar adına gerçekleşmiştir. Benzeri periyot hizmetler dengesi ise 26,7 bilyon dolar seviyesine çıkmıştır dedi.

“İHRACATÇILARIMIZA 1,9 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLADIK”

Ticaret Bakanlığı olarak rastgele nev yatırımı desteklediklerini nâkil Vekil Muş, “2022 Eş-Haziran dönemi hizmet ihracatımız ise tıpkısı önceki yılın tıpkı dönemine göre, tahminî yüzde 70 oranında artarak, 33 milyar dolar adına gerçekleşmiştir. Aut ticaretimize yönelik sonuncu hedefimiz; bu oranı yükselterek, cari açıkça konusunu ekonomimizin gündeminden temelli kendisine çıkmasını sağlamaktır. 2012 yılından bugüne kadar ihracatçılarımıza, nezaret adına 1,9 bilyon teklik bindi sağladık. Yıpranmamış kararlarımızla elan canlı aynı şekilde bindi sağlamaya üstelik bitmeme edeceğiz. Eminim ki arsıulusal rekabet gücümüzü artıracak, günümüz şartlarına akıllıca bu bakir kararlar, hizmet sektöründeki gücümüze bunaltıcı katıp, firmalarımıza uluslararası piyasalarda elan aşkın debi kabiliyeti sağlayacaktır.

“HİZMET SEKTÖRÜ CARİ AÇIĞIN KAPANMASINDA KİLİT OYNAYACAK”

Bununla bu arada bakanlığımız, dış satım gelirlerimizin eksiksiz ölçülebilmesini realizasyon edip, hizmet ticareti istatistiklerinin iyileştirilmesi çalışmalarında öncü bire bir gösteriş oynamaktadır. Bu kapsamda başta esenlik hizmeti ihracatı istatistikleri atılmak üzere sayım bilimi çalışmalarında koskocaman bir aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Bilcümle bu çalışmaların sonucunda hizmet ihracatımızda bakir bir rekora imza atarak, 2022 yıl sonu hedefimizi; elan evvel belirlediğimizin üzerine çıkacağını birliğimizden bekliyoruz. Böylecene bakım sektörümüz, ülkemiz bakım ihracatını rekor rakamlara ulaştırarak, cari açığın kapanmasında kilit aynı azamet üstlenecektir” ifadelerini kullandı.Share: