Tekin Bingöl: “Daha Çok Satacakları Petkim Kabilinden, Tüpraş Kadar Devasa Tesislerimizin Hiçbirisi Kalmadı, Gözlerini Hazine Arazilerine Diktiler”

CHP Ankara Mebus Uğurlu Bingöl, özelleştirmelerle ilgilendiren “Nureddin Bitkisel dönemine ait 10 aylık müddet içerisinde taşınmazların özelleştirilmelerinden elde edilen gelir miktarı 7 bilyon 609 milyon. 35 yılda yapılan özelleştirmelerden elde edilen sağlık ile Nebati döneminin 10 aylık süre içerisinde özelleştirme sonucunda elde edilen dirimsel miktarı çabukça hemencecik bire bir. Çıktı satacakları PETKİM gibi, TÜPRAŞ üzere devasa tesislerimizin hiçbirisi kalmadı, gözlerini Kaynak arazilerine diktiler ve buraları satıyorlar. Bu 10 aylık süre içerisinde satışı yapılan Kaynak arazilerinin sayısı tüm 302” dedi.

CHP Ankara Mebus Tekin Bingöl, AKP iktidarı döneminde yapılan özelleştirmelerle ilişik izah yaptı. Bingöl, şöyle konuştu:

“AKP İKTİDARININ SERENCAM 10 YILINDA BU DEĞER TESPİT RAPORLARI AÇIKLANMIYOR”

“Bilindiği kabilinden devlete ilgili yurt çatı, tesis vesaire satışa çıkmadan önce benzeri Kıymetlendirme Tespit Komisyonu kurulur. Bu komisyon o taşınmazın değerini tayin haysiyet ve bunu değer tayin raporu diyerek açıklar. Senelerce bütün böyle olmuştur ve ayar tespit raporları açıklanmıştır. AKP iktidarının son 10 yılında bu değer tespit raporları açıklanmıyor. Bu çeşit raporlar açıklanmadığı ahit insanın aklına tabii burada tıpkı şeyler var diye geliyor. Hangi benzer, tıpkı yolsuzluk, belirsiz kapaklı ayrımsız iş maatteessüf Sayıştay değme sene yaptığı denetimler sonucunda Özelleştirme İdaresi’ni bu konuda uyarıyor. Buna rağmen Özelleştirme İdaresi söz oyunlarıyla geçiştiriyor ve kül 10 yıldır bu raporları açıklamıyor.

1986 yılında başlanan özelleştirmeyle gelişigüzel 2021 yılına kadar aradan sabık 35 yıllık süre içerisinde taşınmazların yani Hazine arazilerinin satışından elde edilen sağlık 7 bilyon 900 milyon. Nureddin Nebati dönemine ilgili 10 aylık süre içerisinde taşınmazların özelleştirilmesinden elde edilen dirimsel miktarı ise 7 bilyon 609 milyon. Yani 35 yılda yapılan özelleştirmelerden elde edilen dirimsel ile Nebati döneminin 10 aylık müddet içerisinde özelleştirme sonucunda elde edilen sağlık miktarı tezce çabukça tıpkı.

“GÖZLERİNİ HAZİNE ARAZİLERİNE DİKTİLER VE BURALARI SATIYORLAR”

Daha Çok satacakları PETKİM gibi, TÜPRAŞ kabil devasa tesislerimizin hiçbirisi kalmadı gözlerini Hazne arazilerine diktiler ve buraları satıyorlar. Bu 10 mahiye müddet içerisinde satışı yapılan Kaynak arazilerinin sayısı tüm 302. Bu araziler anca bayağı araziler değil. Seçme biri o ilimizin, o ilçemizin tabir yerindeyse yüzük oyunu kaşığı kadar araziler ve bunlar maatteessüf tıpkısı şekilde peşkeş çekiliyor. Bütün takır haline getirdikleri devletin Hazinesini seçimlere yönelik desteklemek adına, intihap yatırımı ayırmak hesabına bu araziler satılıyor. Bitkisel’nin gözleri ışıltılı, Türkiye’nin rastgele hesabına gözlerini çevirip ışıl gözleri nerede bir karış devletin arazisi halkın malını gördüğünde birden orası alel tez satılığa çıkarılıyor. Maalesef devletin Kaynak arazileri bile sair büyük tesisleri üzere satılıyor.”

Share: