Telefon hayali kurarken 14 bin TL dolandırıldı

Telefon hayali kurarken 14 bin TL dolandırıldı

Sıfır diye niteleyerek aldığı telefon “Replika” çıktı

Yeni dolandırılma yöntemi “Replika Telefon”

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde diri Barış Kişmiri, sosyal medyadan ısmarlama ettiği cep telefonunun yapmacıklı çıkması ile 14 bin TL dolandırıldı.

Düşüncesiz telefon sahibi tevessül etmek talip binlerce yurttaş, içtimai medya vasıtasıyla koca özne dolandırıcılar vasıtasıyla mağdur ediliyor. Türkiye genelinde yaşanan bu dolandırıcılık olayının ayrımsız tıpkı üstelik Tatvan’dahi meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak, telefona ihtiyacı olan Sulh Esmer ünlü yurttaş, akraba tavsiyesi ile ayrımsız toplumsal iletişim araçları hesabından telefon aramaya koyuldu. Karaca, piyasadaki ünlü markanın orijinal ürününü 14 bin TL’ye görünce geçmiş adına şüphelendi. Elan sonradan güvendiği eşhas vasıtasıyla sosyal medyadan beğendiği telefonu almayı akseptans fail Kişmiri, 14 bin TL ödeyerek telefonu ısmarlama etti.

13 Ilk Teşrin tarihinde içtimai medyadan sipariş verdiği cep telefonunu 3 dolaşma bilahare kargodan alıp heyecanla paketlenen telefonu açan Kişmiri, incelemesi sonucu replica (kopya) olduğunu anladı. Paketin içinden sâdır taklit edilmiş telefon ile dolandırıldığını anlayan Kişmiri, satın aldığı 14 bin TL’lik ürünün gerçekte özgün olmadığını öğrenmesiyle gelişigüzel savcılığa anbean suç duyurusunda bulundu. Savcılıkta hakkını aramaya koyulan Kişmiri, demin ise dolandırıcıların yakalanmasını isteyerek vatandaşların gıyaben tıpkı ürünü içtimai iletişim araçları hesaplarından almamaları üstüne uyarıda bulundu.

Yaşanan olayın ardından telefonu satan ve Yağız’nın iddiasına göre insanları dolandıran kişiler konuyla ilişkin açıklama yapmayacaklarını söyledi.

“Sizi utangaç etmeyeceğiz”

Telefona ihtiyacının olduğunu alim akrabalarının sosyal medyadaki hesaptan istinaden telefon alabileceğini söylediklerini açıklanan Yağız, “Dayıoğlum bana teyzesinin oğlunun telefon sattığını söyledi. Konuşmamız üzere sosyal iletişim araçları hesabını verdi. Şahısla görüştük. Serencam benzeşim bir telefonun fiyatını sorduk. Fiyatı de 14 bin TL olduğunu söyledi. Fiyatı bana birlikte uygun geldiği üzere irtibata geçtik. Pazarlığında dayanabilen güvenemediğim üzere bu kere dahi abisi, ana yarısı çocuklarını arayarak böyle bir genişlik olduğunu söyledim. Güvenip alabileceğimi söylediler. Ondan yola çıkarak T.Ç. ile pazarlığımızı yaptık. F.Ç. adlı kişinin IBAN’ını attı. Amma F.Ç.’ye ait olmadığı çıkınca bu kez M.Ç., yani ablasının IBAN numarasını attı. 14 bin TL’yi yerine gönderdim. ‘Akrabayız’ diye niteleyerek bire bir ağırbaşlılık olmayacağını ve ‘sizi utangaç etmeyiz’ denildiğini söyledi. Telefon İstanbul Arnavutköy’den kargoyla yokuş yaptı. 3 devir sonraları elime ulaştı. Ego de telefondan sağlam anlamadığım için telefoncuya götürdüm. Santral bu ürünün replika olduğunu, yani içi Android dışı iOS olduğunu söylediler. T.Ç. bana ‘abi ben size replika olduğunu söylediğimi biliyordum’ diyerek ifadeler kullandı ve yalanlıyordu. Bunun üstüne F.Ç.’nin numarasını istekle paramın iadesini istedim. ‘İademiz bulunmayan’ dediler. Bu posta ikisini konuşma görüşmeye alınca dahi F.Ç. telefonu gönderen yaşama T.Ç.’nin sizi kandırdığını söyledi. Yani dolandırdığını söyledi. ‘Ben replika kitap satıyorum ama T.Ç. size böyle tıpkısı öz olduğunu söylemedi’ dedi. F.Ç.’nin ailesiyle görüştüm. Bunun üstüne tıpkı hafta müddet vardı. Benzeri hafta süreyle beni beklettiler. Bu misil rahat tıpkısı şekilde gidip soruşturma açabilirsiniz denildi” dedi.

“Yaşım ergin değil ego ceza almam”

Pazarlığı yaptığı kişinin olmuş olmadığını ve bundan kontekst çok şen olduğunu dile getiren Yağız, “Bunun amacıyla savcılığa başvuruda bulundum. Savcılıktan da bize takipsizlik kararı geldi. Ülkü açmaktan başıboş bırakılabilir yazılmış. Gine ego gerekli yerlere şikayette bulunacağım. Davamı açacağım” diye konuştu.

“Akraba kurbanı oldum”

Maddesel ve manevi mağduriyetinin olduğunu dile getiren Karaca, “Akrabalarıma güvenmeseydim ayrımsız ürünü gıyaben almazdım. Telefonun orijinal olup olmadığını sordum onlara. ‘Abi gravite namevcut, telefonumuz otantik ve aynı yüklülük namevcut’ dediler. Telefon elimize gelince replika geldi. Ben bile telefon için bilgi istedim. Dedim hani Irak malı mı, nerenin malı bu? Diye sorunca de o de ‘bende kalsın’ dedi” şeklinde konuştu.

“Tıpkısı ürünü görmeden almayın”

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Yağız, “Telefonu evet üstelik bir ürünü ortada olmaksızın almamalarını tavsiye ediyorum. Emin sitelerden aksata yapsınlar. Toplumsal medya hesabından milleti dolandırıyorlar. O kök yerlerden telefon almasınlar diyorum. Avukatla görüştüm, istida hazırlayıp tekrardan davamızı açacağız” dedi.

Share: