Temel sütü bebeğin gelişimine ulama sağlıyor

Medicana Sivas Hastanesi Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Bulunmaz Cömert, annenin bebeğini emzirmesinin, bebeğin gelişiminde bildirme heybetli etkili olduğu üzere annenin sağlığı açısından de berenarı yetişkin olduğunu belirtti.

Cömert, yaptığı yazılı açıklamada, emzirmenin asıl ile bebek arasında özel tıpkı bağın kurulmasına koruyucu olduğunu aktardı.

Emzirirken artan oksitosin hormonu düzeyinin temel arasında koca fizyolojik değişimler sağlayarak esas ile bebeğin ortada etkileşim sağladığına değinen Kardeş, “Emziren annelerde karşılaşabileceği rastgele strese alın gelişen cevap daha yumuşatılmış şekilde oluşur. Emziren annenin serum kortizol, adrenalin düzeyi emzirmeyen annelere göre anlamlı aynı düşüş gösterir. Bu format annenin emzirme döneminde ruhsal namına rahatlamasını sağlar.” ifadelerini kullandı.

Emzirmenin annenin sağlığını koruduğunu vurgulayan Cömert, şunları kaydetti:

“Meme, acıma, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi riskini düşürür. Emzirme sürecindeki bağan ostorojen seviyesi meme başı kanseri riskini azaltır. Yapılan tetkikat 30 yaşından evvel veladet eden ve tıpkısı yıl evet üstelik elan aşkın süreyle emziren kadınların mebiz kanserine yakalanma riskinde berrak ayrımsız eksilme olduğunu göstermektedir. Düzenli emziren tıpkısı karı gebelikten 10 hafta korunabilir, emzirmeyen annelerde doğumdan altı hafta sonradan hamilelik oluşabilir. Emzirmek annenin doğum sonrası iyilik sürecini hızlandırır. Emzirmeyle gelişigüzel salınan oksitosin hormonu asıl rahminin kasılmalarını artırarak veladet özne annenin kanamasını azaltır. Emziren anneler de kanama elan beş altı olduğundan tafsilatlı dönemde kansızlığa tutkun halsizlik hafakan ve tez yorulma kadar şikayetler daha birkaç görülür.”

Kardeş, emziren annelerin veladet sonrası henüz yalın kat kilo verdiğini dahi belirterek, “Emzirme annenin günlük erke gereksinimini tahminî 500 ısın artırır, bu artan kalori ihtiyacının benzeri kısmı annenin yediklerinden karşılanırken tıpkısı kısmı gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu bile annenin hamilelik sırasında aldıkları çok kiloların kaybına defa açacak.” açıklamasında bulundu.

Share: