Ticaret Bakanı Mehmet Muş, teşrinisani ayı aut ticaret rakamlarını açıkladı: (2)

Tecim Bakanı Mehmet Muş, 2021 yılında akıbet 50 yılın genişlik yüksek nema hızına ulaşan Türkiye’nin birçok ülkenin birden resesyona sürüklendiği tıpkı dönemde nema trendini sürdürmeyi başardığını belirterek, “İkinci çeyrek büyümemiz yüzdelik 7,7 adına üst yönlü düzeltilmiş edilmiş olup, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzde 3,9 oranında büyüyerek son 9 çeyrekte okunabilen bir nema kaydetmiştir.” dedi.

Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve başka ilgililerin katılımıyla Adana Ticaret Odasında düzenlenen toplantıda, kasım kocaoğlan dış tecim rakamlarını açıkladı.

Kadim bire bir tarihe erbap Adana’nın, sakat zamanlardan bu yana güzel tıpkısı ticaret merkezi olduğunu belirten Muş, insanların ilgisine mazhar olan kentin, kültürü ve zengin mutfağıyla herhangi bir ahit yöre planda bulunduğunu söyledi.

Muş, Adana’nın fazlalaşan ve artağan topraklarıyla tarımda elde ettiği başarının beraberinde sanayide üstelik yöre plana çıkarak rastgele geçen aktarılma potansiyelini henüz eğin seviyelere taşıdığını, güzel aynı tecim kültürüne ehil olduğunu ve yer haddinden fazla dış satım eden ilk 20 ülke arasında kayran aldığını dile getirdi.

Son açıklanan verilerin, Avro Bölgesi’nin bugüne kadar kaydedilen sunu faziletkâr, Japonya’nın ise akıbet 40 yılın sunu yüksek pahalılık oranlarına ulaştığını gösterdiğini anımsatan Nazır Muş, şöyle bitmeme etti:

“Enerji fiyatlarının yüksek seyri kabil etkenlerle, ülkelerin yürürlüğe koyduğu finansal sıkılaştırma politikalarına karşın elan para şişkinliği üstünde gösterişli aynı düşüş trendi başlamamıştır. Avrupa Forma Bankası, Ekü Bölgesi üzere beklentilerin üstünde ayrımsız enflasyona işaret ederken, küresel resesyonun enflasyonu düşürme hızının oldukça okkalı olması beklenmektedir. OECD eliyle geçtiğimiz hafta yayınlanan Toptan Iktisadi Zevahir Raporunda, 2021 yılında yüzdelik 5,9 olan toptan nema hızının 2022 yılında neredeyse yarıya düşeceği oranlama edilirken, 2023 yılında üstelik yüzdelik 2,2’ye gerileyeceği öngörülmüştür. OECD yaptığı tahminlerde, genişlik balaban tecim ortağımız olan Ekü Bölgesi’nin bu yıl yüzdelik 3,3 ve önümüzdeki sene ise sadece yüzdelik 0,5 büyüyeceğini öngörmüştür. Düpedüz, Avrupa Komisyonu ‘Kış Soylu Erki Tahminler Raporu’nda AB’nin sonuç çeyrekte küçülmeye başlayacağı ve nema oranının önümüzdeki iki sene boyunca bile tekrar yüzdelik 2’nin üzerine çıkmayacağı öngörülmektedir. Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri üstelik alelhusus Avrupa’daki yavaşlamayı yansıtmaktadır. Avro Bölgesi imalat uran endeksi 6 aydır, yıpranmamış siparişler endeksi ise 5 aydır 50 eşik değerin altında meydan almaktadır.”

Global ticarette da umumi soylu erki gidişata paralel bir trend beklendiğini tamlayan Muş, “OECD hesaplamalarına göre 2021 yılında yüzde 10 olan sahici ticaret artışının, 2022 yılında yüzdelik 5,4’e ve 2023 yılında birlikte yüzdelik 2,9’a düşmesi beklenmektedir. Nitekim, Acun Ticaret Örgütünün güdük çevrim tecim gelişmelerini yansıtan barometresi, teşrinisani ayında 100’ün altına düşerek arsıulusal ticarette yavaşlamayı ortaya koymaktadır.” ifadesini kullandı.

“Ülkemiz son 9 çeyrekte selis bire bir tahaccüm kaydetmiştir”

Nazır Muş, toptan ekonomide büyüyen tıpkısı vecibe sorunu bulunduğunu ifade etti.

Birçok mal kuruluşunun gelecek yılın elan zayıf toptan büyüme ve elan faziletkâr borçlanma maliyetlerine tanıklık edeceğini rapor ettiğini nâkil Muş, “Yani mali sıkılaşma biricik başına toptan enflasyonu gelişmemiş vadede düşüremezken, büyümeyi hor çekmekte ve küresel takanak sorununu dahi tetiklemektedir.” dedi.

Küresel ekonomide bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye’nin gerek aut ticaret gerekse kazançlı büyümesinde yakaladığı liyakatli performansla dikkati çektiğinin altını çizen Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2021 yılında akıbet 50 yılın bildirme faziletli büyüme hızına ulaşan ülkemiz, bir nice ülkenin birden resesyona sürüklendiği bir dönemde büyüme trendini sürdürmeyi başarmıştır. İkinci çeyrek büyümemiz yüzde 7,7 olarak üst taraflı rötuşlu edilmiş olup, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzdelik 3,9 oranında büyüyerek serencam 9 çeyrekte okunabilen ayrımsız tahaccüm kaydetmiştir. 2022 yılının önceki üç çeyreklik kısmında mülk ve bakım ihracatımızda yaşanan yüzdelik 14,5 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,4 puan seviyesinde gerçekleşmiştir. Gerçekleşen efdal uyumlu büyümenin yarısından ilavesi mülk ve bakım ihracatından kaynaklanmış olup dış satım büyümenin sevimsiz gücü olmaya devam etmiştir.”

İhracatçıları ekonomiye sundukları faziletkâr yardım amacıyla tebrik kartı fail Muş, “İlaveten, Ölçülü Vadeli Programımızda zikredildiği şekilde 2022 yılında yüzde 5 oranında bir büyümeye ulaşılması öngörülmektedir. Bu gerçekleşmeler, Rusya- Ukrayna savaşı, enerji krizi, akçasal sıkılaştırma kaynaklı resesyon beklentileri ve aut talepteki daralmaya rağmen ekonomimizin ortaya koyduğu dinamizmi göstermektedir. Fiilen, global ekonominin yüzde 3,1 ve Çin ekonomisinin çabucak yüzde 3,3 büyümesinin beklendiği aynı ortamda, Türkiye ekonomisinin gerçekleştirmiş olacağı bu nema performansı çok kızıl olacaktır. Yordam kesmeden için devam fail üretimin zinde etkilerinin, sonuç açıklanan istihdam verilerine birlikte yansıdığını memnuniyetle beyan etmek isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

Nazır Muş, 2020 yılı bir numara çeyreğine nazaran 2022 yılı üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinin 3 milyon 552 bin arttırma istihdam oluşturduğunu ve sanayi sektörünün buna katkısının 1 milyon 66 bin emanet seviyesinde olduğunu kaydetti.

(Bitti)

Share: