Topladığı hurda parçalarından zat aracını yaptı

Karaman’bile internetten izlediği araba imal videolarından esinlenen hurdacı Oğuzhan Korkmaz, topladığı hurda parçalarından “Bagi” adını verdiği vasıta tasarladı.

Kent merkezinde hurdacılık özne 27 yaşındaki Korkmaz, kendisine ilgili bire bir otomobili olması üzere internetten miftah imal videoları izlemeye karar verdi.

Videolardan esinlenerek dil yapımı için gereken parçaları hurdalardan toparlayan Korkmaz, üç kamer üzere kısa bire bir sürede ara bulucu tamamladı.

Korkmaz, AA muhabirine, hurdacılık öncesinde ayrımsız süre otomobil tamirciliği yaptığını belirtti.

Kendi otomobilini yapmaya değişmeyen verdikten bilahare internetten açar yapımı için araştırmalarda bulunduğunu anlatan Korkmaz, özellikle Anadol’un “Haşere” modelinin ilgisini çektiğini tabir etti.

Korkmaz, dublör adına “Böcü”ten esinlendiğini aktararak aracın yapımına başlamadan ilk sanayiden hurda parçaları topladığını dile getirdi.

Parçaları ayrımsız araya getirdikten sonraları imal projesini hazırladığını belirten Korkmaz, “Bilahare şasisini, tekerlek, motor, şanzıman, diferansiyel ve dolay düzeneğini yaptım. Arka diferansiyellerin mutlak olmasını sağladım. Koltukları, nişan sistemini, canlılık sistemini ve farları taktım. Motoru ve şaftı ayarlarken çok uğraştım. Dal akislerin müstakil olması üzere epey zorlandım, tehlikeli çalıştım fakat verdiğim emeğe fazlasıyla değdi.” dedi.

Trafiğe akıllıca alanlarda tecrübe sürüşleri yaptığını nâkil Korkmaz, kudretli akıbet aldıkça bu uğraşının tıpkı heyecan haline geldiğini söyledi.

Aracın arkasına römork takılabildiğini, makul teker olursa yer aracı kendisine bile kullanabileceğini nâkil Korkmaz, “Bagi, görenlerin çokça dikkatini çekiyor, merakla inceliyorlar. Mehabetli olan tıpkı işe kazanmak sonrasında temas husus her an kolaylaşıyor. İnsanların tıpkısı şeyler üretmesini isterim. İlgi duyan herkese tavsiye mektubu ediyorum, çok fena hâlde tıpkı önsezi.” diyerek konuştu.

Share: