Toplumsal basamak projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 iklim

Cumhur Reisi Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde içtimai hane projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar üstelik akla yatkın fiyatlarda hem yer hem dahi bölük sahibi olabilmek amacıyla projeye büyük rabıt göstermişti. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı de eski ahit “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında yaklaşık 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANNE 25 EKİM’DE ATILACAK

Toplumsal konut projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde devam edecek. Konuya ilgilendiren ise eskimemiş detaylar ortaya çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel, Cumhuriyet tarihinin genişlik balaban içtimai konut hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’birlikte Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun asil atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 yer ise anlaşılan oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak koyulmak üzere bu illeri sıralayan Vekil Hava, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e büyüklüğünde müracaat süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın de teşrifleriyle 5 bin konutun temelini büyük aynı coşkuyla atacağız.”

Nezaret tarafından projeyle ait yeni görseller de paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Umum Bankasının yetkili şubeleri ve e-Ululuk aracılığı ile yapılacak. Bankalar vasıtasıyla yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Teşrinievvel 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Büyüklük başvuruları ise 28 Teşrinievvel’dahi sona erecek. Basamak tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Türe sahiplerinin konut tipleri, eksiltme yapıldıktan sonra “bölük belirleme kurası” ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Savaş ve Fariza Malulleri”, “Yeryüzü bir iki yüzdelik 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Farklı azrail adayları” olamaz amacıyla 5 kategoride kabul edilecek. Tam talebin oluşmaması veya zorlayıcı sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine hikmet verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, sayı, brüt metrekare, kemiksiz metrekare ve şerefiyeli komutan fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonradan belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 evvelce, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları basamak teslimlerini izleme eden kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Adalet sahiplerinin konutlarına ilişkin kalan vecibe bakiyesi ve mahiye taksitleri rastgele yılın sülale ve temmuz aylarında tevessül etmek üzere yılda 2 kez, benzeri esbak 6 maaş dönemdeki memur maaş artma oranı dikkate alınarak İdarece tayin edilen oranda artırılacak.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLECEK?

TOKİ tarafından inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde arz birkaç 1 yıl durma eden veya proje memleket nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne devlet sınırları içre tapuda kayıtlı konutları namevcut, elan ilk TOKİ yoluyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili vezneci şubelerinde “Müracaat ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar amacıyla tıpkı haneden tek referans alınabilecek, şırakkadak çok başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacak.Martir aileleri, harp ve misyon malulleri ile bunların dul ve yetimleri dış başvuruda bulunacaklarda, maaş basamak halkı gelirinin müracaat tarihi itibarıya besin, nöbet rastgele tip aldıkları yardımlar karışma başlamak amacıyla İstanbul üzere yeryüzü çok açık 18 bin lira, sınırlı genelinde ise sunu aşkın 16 bin lira olması şartı aranacak.”Genç” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonra doğanlar başvurma edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve işlev malulleri” kategorisine, TOKİ ve Içtimai Asayiş Kurumu sisteminden “Adalet Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu gruptaki başvurular yemeden içmeden vezneci şubelerinden alınacak, e-Heybet üzerinden müracaat yapılamayacak. Ittifak aşamasında, hane başvurusu yapılan devlet sınırları içerisinde serencam 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dayalı kişi kayıt sisteminden alacakları vesika yahut referans yapılan toprak nüfusuna mukayyet olduklarına ilişik doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt kimlik belgesi yahut zor olduğunu gösteren belge ile müracaat yapabilecek. Memat eden emeklinin tekaüt sıfır eşi dahi başvurabilecek. Fakat memat fail emeklinin maaş maaşını alan kızları dünya, e-Şevket üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecek.Özürlü vatandaşlar, Mânialı ve Buğulanmış Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen etiket kartının fotokopisi veya kül teşekküllü aynı devlet hastanesinden münfail bildirme az yüzdelik 40 engelli olduğuna dair meri esenlik yıldız bilimi raporuna ait doküman ile başvurabilecek. e-Ululuk üzerinden başvuranlar çehre fotokopisi yahut belgeyi anlaşma aşamasında ibraz edecek.18 yaşından oldukça özürlü çocuğu olan esas yahut ata kişi namına “özürlü” kategorisinden referans yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri beyninde “Doğruluk Sahibi Belirleme Kurası”, noter huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Şehit aileleri, terör, harp ve yer malulleri ile sunu az yüzdelik 40 mânialı vatandaşlara ayrı ayrı hane sayısının yüzdelik 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise değişik, hane sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi referans olması halinde doğruluk sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride ocak sahibi olmaya türe kazanamayanlar, “ayrıksı alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri için yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Değişik alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri birlikte kura ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı elan sonra TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak. Arık, adalet sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında müracaat yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden ferasetsiz alabilecek. Adalet sahibi olan ve henüz sonradan antant imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Gayrimenkul Satma İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabi olacak.Share: