Tortum Şelalesi’nde bağ bozumu mevsiminde hafta sonu yoğunluğu

UNESCO Acun Mirası Listesi’ne namzet gösterilen Erzurum’daki Tortum Şelalesi, tabii güzelliği ve ateşin akan suyuyla güz mevsiminde birlikte hafta sonu çok sayıda turisti ağırlıyor.

Valilik koordinesinde, Büyükşehir ile Uzundere belediyeleri, Zirai ve Rustik Kalkınmayı Tutma Kurumu hisse senedi birliğinde gerçekleştirilen projeyle, şelale çevresine kısaca 9 milyon liralık envestisman yapıldı.

Uluslararası Asude Kentler Birliğince Türkiye’nin 11. sakin kenti seçilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne namzet gösterilen Uzundere ilçesindeki çavlan, rastgele mevsim ayrı tabii güzelliği ve çevrim zaman ateşin akan suyuyla yerli ve ecnebi misafirlerin tercihleri arasında düzlük alıyor.

Afrika’daki Vietorio Şelalesi ile Amerika’daki Nigara Şelalesi’nin peşi sıra 48 metreden hor düşen suyuyla dünyanın sunu erdemli 3’üncü, Türkiye’nin ise yer efdal şelalesi olan Tortum Şelalesi, hafta sonu çevre illerin yanında devir otobüsleriyle Türkiye’nin mütenevvi kentlerinden gelenleri ağırlıyor.

Şelalenin çevresinde gezen vatandaşlar, aileleriyle mübarek bereketli anı fotoğrafı çekip o anları kaydediyor.

Bazı vatandaşların ise şelalede yüzerek serinlemeye çalıştığı görüntülendi.

İstanbul’dan gelen Mehmet Topçu, AA muhabirine, şelale ve çevre düzenlemesinin haddinden fazla iyicene olduğunu belirterek, “İlk nöbet Tortum Şelalesi’ne geldik, görünce haddinden fazla beğendik. Geldiğimize değdi. Herkesin nasıl gelmesini başvuru ederim.” dedi.

Ankara’dan gelen Musap Incitici da şelale etrafındaki yol yollarının haddinden fazla güzel yapıldığını aktararak, “Tafsilatlı zamandır topraklarımıza gelemiyorduk. Gezdik, gördük, stresimizi attık. Hafta sonu sıradan neşeli.” diyerek konuştu.

Şelalede kasılma işleten Recep Ağababa ise yaz mevsiminde şelaleye tehlikeli ziyaretçi geldiğini söyledi.

Şelaleyi hafta sonu kısaca 3 bin kişinin ziyaret ettiğini anlatan Ata, şunları kaydetti:

“Karadeniz ve Cenup illerinden turlarla gelenler çokça. Gürcistan’dan, komşu ülkelerden gelenler var, Avrupa’dan bu yaz biraz az mevrut oldu. Burada rastgele nev şart içecek imkanı var. Valimiz ve yetkililerin şelaleye haddinden fazla büyük katkıları oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.”Share: