Tortum’da kızıl kemeri Kenan Gör kazandı

Erzurum’un Tortum İlçesinde yapılan 132. Arsıulusal Değerli Kemer Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Heves Yıldırım’ı aşınmış eden Kenan Gör, kızıl kemerin sahibi oldu. 530 güreşçinin katıldığı Içki kesen güreşlerde kayran ağalığı ayan artırmasında 120 bin teklik ihsan ile Ömer Aklık’ün oldu.

Erzurum’un Tortum İlçe Belediyesi’nin eş sahipliğinde yapılan Anadan Görme Uluslararası 132. Geleneksel Arsıulusal Karakucak ve 4. Kızıl Tümsekli Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı ayrımsız zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü antrenörü olan Kenan Gör kazandı.

Tortum Belediye Başkanı Yaşamış Yiğider’in himayelerinde yapılan Uluslararası Değerli Kemer Karakucak güreşlerinde 530’u fazla güreşçi Leşker Meydanı’na çıktı

Organizasyonda Türkiye’nin değişik illerinin beraberinde, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Acara’dan güreşçiler müthiş savaşım etti.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Azerbaycan Milletvekillerinden Zafar Mammadov, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Mehmet Emin Münezzeh, Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Tortum Şehremini Muammer Yiğider, Oltu Şehremini Necmettin Taşçı, Uzundere Belediye Reisi Hilmi Aktoprak, siyasal partilerin kaza başkanları, STK temsilcileri, aksiyon adamları, Türkiye Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Battal Alpkılıç ve haddinden fazla sayıda davetli müsabakaları izledi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, güreşin Erzurum’üstelik çokça sevildiğini ve bu sporun yaşatılmasında hız gösteren ve destek veren herkese teşekkürname ederek, güreşçilere sükse dileğinde bulundu.

Vali Memiş sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Pandemiden geçmiş mesafe verdiğimiz organizasyona demincek yeniden başladık. Güreş bizim ata sporumuz, çoluk çocuk ve ayrıntılar amacıyla çokça muhteşem ve dünyada iddialı olduğumuz aynı düz. Bu yıl bu organizasyonun 132’ncisini düzenliyoruz. Bir asırdan çok olduğu için çok heybetli ve haddinden fazla zer buluyoruz. Erzurum bir zamanda bir spor ve sportmen kenti. Sporda Türkiye’de bir numara sıralarda olduğumuzu ferah ferah söyleyebilirim. Toplamda 90 kilometrelik pist uzunluğu, faziletkâr inikat dinlenme kampı merkezi içerisinde gelişigüzel sene ilkin nazik takımlar atılmak üzere bir nice takımı mihman ediyoruz. Yüzme havuzumuz da yeniden Avrupa ülkelerinden haddinden fazla sayıda sportmen Erzurum’a gelip idman yapıyor. Erzurum tesisleri ve kış sporları ile ve ayrıksı spor alanlarıyla de haddinden fazla iddialıyız. İmkanlarımız tesislerimiz çok ferah bu imkanları, tesisleri bize sağlayıcı ilkin Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve emeği güzeşte herkese çok teşekkür ediyorum.”

Asker Meydanını dolduran güreş severlerin heyecanla izlediği, bateri zurna eşliğinde kıran kırana güzeşte Anadan Görme Tortum Karakucak ve Değerli Tümsekli Başpehlivanlık maçlarını sunan Doğunun Baş cazgırı Fuat Özbay tekrar davetlileri ve Asker Meydanını dolduranları coşturdu. Alanın Türk bayrakları ile süslendiği organizasyonda Doğunun Ser Cazgırı Fuat Özbay, manileri, şiirleri ve dizeleri ile güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı.

Tortum Belediye Reisi Muammer Yiğider, göreve geldiklerinden beri Tortumlular amacıyla hizmeti nişan edindiklerini belirterek, “Tığ Ata sporumuz güreşi seviyoruz. İlçe ve dolay halkımız birlikte ata sporumuzu seviyor. İlçemiz güreşçi yatağı. Güreşte, Büyükşehir Belediyemiz ile alay malay Türkiye çapında ilimizi temsil ediyoruz. İlçemizde çokça evire çevire güreşler oldu. Halkımız alçak sargı gösterdi. Leşker meydanımız adeta curcuna alanına döndü” dedi.

Yeni Güreş Ağası Ömer Aklık

132.Anadan Görme Arsıulusal Karakucak ve 5. Değerli Tümsekli Başpehlivanlık güreşlerinin ağalığı üzere İş adamları kıyasıya yarıştı. açık artırma sonucu 120 bin TL ile Ömer Düzgün güreş ağası oldu. Bozuk güreş ağası Anlaklı Ünal, cömertlik görevini Ömer Aklık’e devretti.

Başpehlivan Kenan Gör

Kıran kırana güzeşte Tortum Geleneksel Uluslararası Değerli Kemer Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde Kenan Gör ile Tokat’tan Rağbet Saika karşılaştı. Müsabakadan galip sâdır Kenan Gör, başpehlivan oldu. Başpehlivan Gör, leşker meydanında nazik deste görürken, zer kemeri göğsüne taktı. Güreşlerin başhakemliğini olimpik hakem Yusuf Sadri Kishalı yaparken, başpehlivanlık maçında Fatih Hikmet Sevgi ile Arif Akyüz görev yaptı. Müsabakaların arkası sıra umum boylarda önceki üçe giren güreşçilere madalya ve servet ödülü verildi. – ERZURUMShare: