Torunundan alınan karaciğer nakledilen 71 yaşındaki ata, gözyaşlarını tutamadı

Torunundan alınan uykuluk nakledilen 71 yaşındaki ata, gözyaşlarını tutamadı

71 yaşındaki ağababa, 25 yaşındaki torunundan nakledilen uykuluk dokusuyla sağlığına kavuştu

7 yaşına kadar kendisini büyüten dedesine gözünü kırpmadan karaciğerini bağışladı

Karaciğer dokusunu bağışlayan torunu ile tıpkısı araya mevrut ağababa gözyaşlarını tutamadı

ANTALYA – Siroz hastalığının sonuç evresinde, torunundan yapılan uykuluk dokusu nakliyle hayata tutunan 71 yaşındaki Mehmet Uca Karagöz gözyaşlarını tutamayarak, “İnanın torunuma bana organını bağışlamasını öneri dahi etmedim, esen olsun, deminden benim canım ciğerim oldu İrem, çokça gururluyum” dedi.

Isparta’dahi etkili 71 yaşındaki Mehmet Mürtefi Karagöz’e 7 yaşına büyüklüğünde büyüttüğü torunu İrem, karaciğerini bağışladı. Dedesine karaciğerini bağışlayan İrem, mutluluktan gözyaşlarına boğulan Karagöz’ü bire bir dakika olsun yalnız bırakmadı.

Sarılık B’ye sınırlı karaciğer sirozu olan Mehmet Büyük Karagöz, Medical Park Antalya Şifahane Kompleksi’ne başvurdu. Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu aracılığıyla kontrolleri yapılan Karagöz’ün çabucak nakil olmasına değişmeyen verildi. Nakil amacıyla donör arayışına, Karagöz’ün 25 yaşındaki torunu İrem sonuç verdi. Dedesi için gönüllü olduğunu tamlayan İrem, yapılan kontrollerde makul çıkınca operasyon gerçekleştirildi. Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı cerrahi müdahale sonucu torunundan alınan karaciğer, ağababa Karagöz’e nakledildi. Cerrahi Müdahale sonrası torunu ile bire bir araya mevrut Karagöz, mutluluktan gözyaşlarına boğuldu.

“Acilen nakil olması gerekiyordu”

Prof. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, “Hastamız bize kestirmece 2 hafta önceki başvurdu. Hepatit B’ye sınırlı karaciğer sirozu vardı ve çor serencam dönemlerine ilerlemişti. Karında asit dediğimiz nakit toplanması, bacaklarda ödem başlamıştı ve kasları erimişti. Bu şekilde bize başvurdu. Biran önce karaciğer nakli olması gerekiyordu. Testlerini yaptık, nakle uygun gözüküyordu. Aynı verici bulması gerekiyordu. Mehmet Yüksek amcaya, ‘vericiniz var mı’ diye niteleyerek sorduğumuzda, ‘bizde yeterince torun var ve gönüllüler’ dedi. Torunu İrem’i getirdi. 5 çağ önce uykuluk naklini gerçekleştirdik. Şuan için herhangi bir ikisi da gayet mebzul durumda. Vericiyi taburcu ediyoruz” dedi.

“Cümle organ nakli konusunda duygulu olmalı”

Herkesin organ nakli konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Aliosmanoğlu, “Benzeri torunun dedesine organ bağışlaması çokça iyice tıpkısı şey. Tığ hele Organ Nakli Haftası’nda esasta belirtmek istediğimiz bahis örgen bağışı. Çalışkan vericilerden değil amma kadavra vericilerden tığ bu ameliyatları fethetmek istiyoruz. Onun için herkesin bu konuda elan duyar olmasını istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“İnsanlara hanay oluyorsunuz”

Dedesine doğaç karaciğerini bağışladığını ifade fail İrem Akbıyık, “Arz özellikle haddinden fazla korkuyordum amma bilahare araştırıp baktıkça ve doktorumuzla görüştükten sonraları çokça rahatladım. Kısa süren tıpkı şeyin insanların hayatlarını kolaylaştırdığını öğrendim. Cerrahi Müdahale haset haddinden fazla heyecanlıydım. Dedeme organımı affeylemek acayip aynı kalp. Bana 7 yaşıma büyüklüğünde dedemler baktı. Dedemin böyle ayrımsız sorunla karşılaştığını görünce on paralık düşünmedim dahi. Korkulacak tek molekül namevcut. Ben burada yatan hastaları de gördüm. İçeride yatan 5 mahiye tıpkı bebek birlikte var. Çektiğiniz iri bire bir zehir değil. İnşallah bütün cesaretini toplayıp uzuv bağışlar, âdeta insanlara maltalık oluyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Torunuma bana organını bağışlamasını teklif dahi etmedim”

Torunundan aldığı karaciğer ile esasen sağlığına munsap Mehmet Mualla Karagöz ise, “İnanın ego torunuma bana organını bağışlamasını teklif da etmedim. Esen olsun, çok şükür kendimi bol hissediyorum. Deminden benim canım ciğerim oldu İrem. Küçükken tek hakeza olacağını oranlama etmezdim. Çok gururluyum. Doktorlarımdan dahi Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Share: