Tüed Elazığ Büro Başkanı Vedat Gür: “2000 Sonrası Emeklilere İntibak Yasası Çıkarılmalı”

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Vedat Iyi, emeklilerin hesaplı krizden sunu aşkın etkilenen anlaşma olduğunu belirterek, 2000 sonrası için uyma yasasının çıkarılmasını istedi. Promosyon politikasını üstelik eleştiren Bol, emeklilerin promosyon alabilmek üzere saatlerce banka kuyruklarında beklediğini, o bankadan bu bankaya gayret etmek zorunda kaldıklarına ilgi çekti. Gani, “Mütekait olan dizge ayrımsız cirim üstünde odaklansın. Tığ bu konuda devletimizden de bankalar üzerinden faaliyet yapılmasını düzenlemesini istiyoruz” dedi.

Türkiye Emekliler Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Vedat Mebzul, emeklilerin hesaplı kriz zımnında yaşadıkları sıkıntılara ilgilendiren açıklama yaptı. Bereketli, şunları söyledi:

“Tıpkısı intibak yasamız var. Yıllardan beri devletimiz, bu uyma yasasını 2000 öncesi çalışanlarımıza uyma müjdesi vererek maaşlarında düzelme yaptılar. Ama o günkü şartlarda devletimiz yetkilileri özlük ağzıyla dedi ki, biz rastgele hangi kadar 2000 yılına büyüklüğünde olan emeklilerimize intibak yasası çıkartıp maaşlarında tıpkı iyileşme yaptıksa bile 2000 sonrası da emeklilerimizi kıygın etmeme hesabına yer bodur sürede lüzumlu çalışmalarımızı yapıp, 2000 yılı sonrası emeklerimizin üstelik maaşları arasındaki bu açılımları, farklılıkları kapatıp iyileştirme yapacağını söyledi. Bizim genel merkezimizin dahi bu konuda çokça özverili çalışmaları var. Bizler şubeleri olarak de Türkiye’bile 118 şubemiz ve genel merkezimiz bu konuda iri bir hassasiyetle çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda bile devletimizden bire bir ilişki bekliyoruz. Tek değilse bu uyma yasasının yılbaşında ivedilikle çıkarılmasını istiyoruz. Bugün 2000 sonrasında emeklerimizde bibi 3 bin, 3 bin 500 lira kayran zor sayımızın yüzde 40 civarında olduğunu hepimiz çok ongun biliyoruz. Bu intibak yasası yapılırsa, ast tabandaki aylık düzlük insanlarımız az buçuk elan refah içerisinde hayatlarını yaşamlarını idame etmiş olurlar. İnşallah bildirme gelişmemiş sürede, intihap öncesi devletimiz bu konuda domuzuna benzeri açıklama yaparak 2000 sonrası emeklilerimizi bahtiyar edecek benzeri haberi bize verirler.”

“TEŞVIK RAKAMLARINA DÜZENLEME İSTİYORUZ”

Emeklilerin promosyon alabilmek amacıyla saatlerce vezneci kuyruklarında beklediğini, o bankadan bu bankaya cedelleşmek zorunda kaldıklarını dahi ifade fail Vedat Gür, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye gündemindeki konulardan biri şu anda emeklilerin promosyon olayı. Emekliler bildiğiniz üzere yıllardan beri herkes kendi bankasına odaklanmış. O bankalardan hem maaşını alıyor hem birlikte bu serencam zamanlarda tıpkı özendirme olayı var, promosyonlarını alıyorlardı. Sahi son tıpkı yıl içerisinde çap bankaları Tarım Bankası, Ahali Bankası ve Evkaf Bankası kendi müşterilerine 7 bin liralık diretince farklı hususi bankaların birlikte bu rakamı 7 bin 500- 8000 liraya çıkarttıktan sonra bu azamet bankalarından bu müşterilerin bu bankalara taşımacılık yaptığını, ama bu olayın biz birlikte emekleri desise ettiğimiz için bu olayın bizler adına dağ tıpkı görüngü olduğuna inanıyoruz yönetim namına. Neden? Çünkü emekliler zaman burada, yarın oradan oraya sürüklenecek, oradan oraya taşınacak insanlar değiller. İnsanların hakları daim oldukları yerde hangi büyüklüğünde korunursa emeklimiz o kadar abat valör. Biz oradan oraya selin sürüklediği tıpkısı yastıklama bel değiliz, benzeri odun parçası veya yazboz tahtası parçası değiliz. Bizim insanlarımız, mahiye aldıkları bankalarda rahat ve erinç içerisinde devletimizin belirleyeceği bir eş cirim üstünde birleşirlerse, emeklerimiz üstelik bu teşvik üzerine zaman Ziraat Bankası yahut dahi ING Bank 8 bin liralık verir. Yarın inanıyorum ki özge ayrımsız banka 9 bin lira verdiği ant, benim emeklim buradan maaşını alıp o bin teklik amacıyla özge bankalara taşınacak. Illet emekliye bunu çokça görüyorsunuz? Neden emekli bu büyüklüğünde zahmetlere girsin, niçin bu kadar ağırlık durumlarda kalsınlar? Bizim bu konuda devletimizin da eş bir çalışması olsun, bir tane tıpkısı noktada birleşsin. Emekli olan tümce benzeri rakam üzerinde odaklansın. Biz bu konuda devletimizden üstelik bankalar üzerinden çalışma yapılmasını düzenlemesini istiyoruz. Emeklilerimizin bu konuda elan fazla yıpranmaması adına devletimizden rabıt bekliyoruz.”

Share: