TÜGVA BİNASINA BOMBALI SALDIRI SORUŞTURMASI TAMAMLANDI

GAZİOSMANPAŞA’daki Türkiye Bilgisizlik Vakfı (TÜGVA) binasına el yapımı bomba ile hamle düzenlediği iddiasıyla tutuklanan Besra Sarp hakkındaki anket tamamlandı. Müddeiumumilik, Besra Sarp için 60 yıla büyüklüğünde hapis istemiyle sav açtı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Birleştirme Taksirat Sormaca Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliği suçtan kötülük gören sıfatıyla kayran aldı. İddianamede, 21 Nisan 2022 günü saat 05.55 sıralarında TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliğinde patlama meydana geldiği belirtildi. Görüngü yerini gösteren kameraların incelenmesi neticesinde saat 05.40 sıralarında Şakir Topluluk Caddesi üzerinden gelen aut görünüş itibariyle eş görünümlü, yüzü merbut olan çarşaflı yabansı aynı şahsın vakfın önünde 10 saniye bekledikten sonradan olay hesabına ayrımsız beden bırakıp ayrıldığı belirleme edildiği anlatıldı. Vakfın içi arama edildiğinde sol tarafta bulunan espas meydanlık alanda camların kırılmış olduğu ve zar izolasyonunun patlamadan kaynaklı zarar gördüğü belirlendi. İstanbul Güven Müdürlüğü Bomba İmha Idarehane Müdürlüğü görevlilerince yapılan ilk incelemede patlamaya bozukluk olan cismin, umum yapımı, ahit ayarlı, boru tipi bomba olduğu anlaşıldığı kaydedildi. Şüphelinin eylemi gerçekleştirdikten sonradan Cengiz Topel Caddesi önünden İETT otobüsüne bindiği, Halkalı’üstelik Çamlık Parkı içerisinde kâin iki çöp kovasına üstünde kâin kıyafetleri attığı, kıyafetler üzerindeki kriminal inceleme yaptırıldığı, serbest çaplı kamera çalışmaları sonucunda suratsız Besra Yalman’ın eylemi gerçekleştirdiği tespit edildiği tabir edildi. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olduğu tespit edilen bed Dik’ın, faaliyetler sonucunda 26 April 2022 haset saat 14.40 sıralarında yakalandığı anlatıldı.

ÖRGÜTSEL TALİMATLARA RİAYET ETTİ

Şüpheliden ele geçirilen bellek kartında yapılan sayısal inceleme tutanağında, terör örgütlerinin gösteri öncesi ve sonrasındaki cereyan tarzları müstahkem olduğu vesaik bulunduğu, şüphelinin görüngü sonrasında kamera takibinden sıyrılmak için 4 değişik ilçede ayrımlı dolgun taşıma araçları kullandığı, Bu yüzden gösteri yapmadan önceki arınma noktasından Şanlı girip eylemi Veli yerine yapmalıyız talimatına uyarak olayı yoğun mülevven çarşaflı elbiseyle gerçekleştirdikten sonradan çarşafı çıkararak sırasıyla 3 kez çıkarmak değiştirdiği örgütsel talimatlara uygun uyma ettiği iddianamede yer aldı. Özlük Notlarım antetli bölümde yabansı Sert’ın, 2019 ve 2020 yıllarında Şırnak Habur Çizik Kapısından toplamda 6 skor yurtdışı çıkış belgesi kaydının olduğu tayin edildiği, zımnında dalavereli şahsın terör örgütlerinin kamplarında sunulan cebe ve patlayıcı maddeler ile ait eğitimini almış olabileceği değerlendirildiği üstelik kaydedildi.

DİJİTAL MATERYALLERDE ŞİFRELEME YAPMIŞ

İddianamede, Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla PKKKCK yıldırı örgütüne müteveccih 18 April 2022 tarihinde başlatılan El-Kilit Operasyonu peşi sıra PKKKCK silahlı yıldırı örgütünün kurucularından ve dip düzey yöneticilerinden Duran Kalkan’ın açıklamalarını eylem talimatı namına gören örgütlerin birleşerek Halkların Birleşik Kıvrılma Hareketi’ni (HBDH) kurdukları, TÜGVA temsilciliğine yapılan eylemi da bu debi yoluyla üstlenildiği vurgulandı. Münasebetsiz Besra Sarp’ın ise Türkiye Kızıl Çalışma PartisiLeninist (TKEPL) yıldırı örgütü içerisinde neşelilik gösterdiği, bu örgütün birlikte HBDH çatısı altında olduğu belirtildi. Ele güzeşte dijitalin yapılan incelesinde nahoş Yalman eliyle şahsen alınan notlarda, kaza, güven müdürlükleri, adliyeler, DOĞRU Parti ve MHP İlçe Başkanlıkları, askeri alanlar ve amme çekicilik ve kuruluşlarına müteveccih güneş ve saat ayrıntılarıyla birlikte sezinleme çalışması yaptığı üstelik rapor edildi. Şüphelideki dijital materyallerde çok sayıda şifreleme yöntemleri ve programlarının saha aldığı, bilinmedik dosyaların ses dosyalarına pekâlâ saklanacağının anlatıldığı, antrparantez bazen patırtılı dosyalarının içeriğine ulaşılamadığı, şüphelinin şifreleme yöntemi ile illere, ilçelere, mahallelere, saatlere ve örgütsel söylemlere şifreli kodlar belirlediği, TÜGVA’ ya müteveccih gerçekleştirilen gösteri talimatını dahi bu şifreli kodlar ile almış olabileceği anlatıldı. İddianamede, patlama sonrasında TÜGVA binasında hep 45 bin liralık malzeme ve tamirattan kaynaklı uymazlık ortaya çıktığının bildirildiği de vadi aldı. Keleş Besra Yalçın’ın güven ifadesinde, bombardıman olayıyla ilgili herhangi bir bilgisi olmadığını, yıldırı örgütüyle üstelik bağlantılı olmadığın belirttiği anlatıldı. Olay sonrası gözaltına alınan sevgilisi Kazım Ç. üzerine ise takipsizlik kararı verildiği iddianamede vadi verildi.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Şüpheli Besra Yalman’ın Silahlı Yıldırı Örgütüne Uzuv Olma, Mala Kötülük Ödeme, Pahal Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma yahut Halk Tağyir, Ocumak, Kor yahut Panik Yaratabilecek Tarzda Patlayıcı Konu Istimal suçlarından 23 yıl 9 aydan 60 yıla kadar hapsi istendi. Münasebetsiz önümüzdeki günlerde İstanbul 27. Pahal Ukubet Mahkemesinde bilge karşısına çıkma.

Share: