Tuluma iptila sardı, demincek Türkiye’nin temas adına satışını yapıyor

Tuluma düşkünlük sardı, demin Türkiye’nin değme yerine satışını yapıyor

Kurduğu Tulum Atölyesiyle Gayda geleneğini sürdürüyor

RİZE – Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine ilişkin Komilo köyünde kurduğu Gayda görüşme Atölyesi’nde, ailesiyle beraber tulum müziği ve kültürünü ati nesillere aktarıyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde cıvıl cıvıl 31 yaşındaki Engin Dervişoğlu, Ankara’bile Gazi üniversitesinde okuduğu devir kampüste arkadaşlarıyla gezerken karşılaştıkları kemençe çalan birini görünce arkadaşları beyninde güzeşte diyalogda Dervişoğlu’na ‘Sen nasıl Karadenizlisin, kemence çalmayı bilmiyorsun’ dediler. Bunun üstüne Dervişoğlu’üstelik arkadaşlarına zat yöresinde kemençe değil Tulum çalındığını söyledi. Arkadaşlarıyla geçirdiği diyalog konusunda Dervişoğlu Tuluma düşkünlük sardı. Tulumun yapımını sanmak talip Dervişoğlu, önce başta Ankara’birlikte tulumu öğrenmeye çalıştı henüz sonrasında ise tulumu yöresinde açmak istedi. Tekrardan Rize’ye dönen Dervişoğlu, Çamlıhemşin ilçesinde ustası Bülent Bekar’ın yardımıyla tulumun ve çibunun lacerem yapılacağını öğrendi. Elan bilahare kendisine aynı Tulum Atölyesi kuran Dervişoğlu atölyesinde ailece tulum ve çibun yaparak satıyorlar. Gayda Türkiye’nin beraberinde Yurtdışından dahi rica görüyor.

Gayda işine bittabi başladığını anlatan Açık Deniz Dervişoğlu, “Ankara’dahi darülfünun okuyordum. Orada arkadaşlarımla kampüste gezerken ayrımsız kemençeci vardı. Bana arkadaşlarım mizah yaptılar. Sen lacerem Karadenizlisin kemençe çalmayı bilmiyorsun gibilerinden alay yaptılar. Bende bizim oralarda kemençe değil tulum çalınır dedim. Böylecene tulum içime vadi etti. Elan sonrada araştırmaya başladım. Tulumun nasıl yapılacağına dair. Arz ilkin tulumla ilişik tek molekül bilmiyordum. Henüz sonrasında Çamlıhemşin’da bulunan ayrımsız akrabamız bana Çibun gönderdi. Onla tulumu öğrenmeye başladım. Daha sonrasında doğrusu değişmeyen verdim ve okulumu Rize’da devam ettirdim. Tulumu de ustam Bülent Bekar’dan öğrendim. Ustamın emeği bana çoktur. Ondan gördüklerimle yola çıkarak kendimi geliştirdim. Eğitim hayatım süresince hem sınavlarıma çalıştım hem da tulumda kendimi geliştirdim” ifadelerini kullandı.

“Burada ailece çalışmaya devam ediyoruz”

Gayda işini ailece yaptıklarını söyleyen Dervişoğlu, “Bu işlik de şöyle ayrımsız faaliyet ortamı var. Babam, artık ahşap işlerinde ve cilt işlerinde çalışıyor. Annem Tulumların dikimini yapıyor. Eşim ise sosyal medya ve internet sitemiz üzerinden yazan müşterilerimize karşılık veriyor. Bende burada işin beceri detaylarında çalışıyorum. Burada ailecek çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Ev dışında bile temenni var”

Tulumun Mahdut dışından birlikte arzu gördüğünü ifaden ağa Dervişoğlu, “Türkiye’nin az daha bütün ilçelerine tulumun öğrenme aşaması olan çibunu gönderdik. Türkiye’de az daha çibunu almayan kaymakamlık kalmadı. Tulumu ise az daha bilcümle illere gönderdik. Ev dışında üstelik talep var. Malta adası olsun, Fransa, İngiltere, Almanya, Azerbaycan ve Yunanistan gibi ülkelere tulum gönderiyoruz. Tuluma Almanya’üstelik kim gurbetçi Türkler daha çok bandaj gösteriyorlar amma yabancılara da gayda satışımız oluyor” şeklinde konuştu.Share: