Türkiye-Gürcistan-KEZ Tecim ve Yatırım Olanakları Çapraz Biriktirme Toplantısı

Gürcistan Başbakan Yardımcısı, Tutum ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili, Türkiye ile Gürcistan ortada ayrıntılı yıllardır örnek ilişkilerin olduğunu belirterek, “Türkiye, Gürcistan’ın son rütbe büyük ticaret ortağıdır.” dedi.

Davitaşvili, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile birlikte Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te planlı Türkiye-Gürcistan-Avrupa Birliği (AB) Ticaret ve Envestisman Olanakları Yeraltı Yığılma toplantısına katıldı.

Türk ve Gürcü gelişim adamları, diplomatlar, Aut Kazançlı İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yetkilileri, SUTAŞ’nin ve KUL Ulusal Kalkınma Ajansı’nın (USAİD) Gürcistan’daki temsilcilerin meydan aldığı toplantının açılışında konuşan Davitaşvili, ters toplanma projesi sebebiyle ülkesinin Türkiye ve AKARSU ile olan ticaret ilişkilerinin henüz üstelik güçlendiğini söyledi.

Davitaşvili, Türk-Gürcü ilişkilerin önemine dahi değinerek, “Ince yıllardır Türkiye ile Gürcistan ortada çokça mail ilişkiler mevcuttur ve bu buut ticari-hesaplı ilişkilerin gelişmesinin da meydanda bire bir örneğidir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Gürcistan beyninde birçok alanda muvaffakiyetli projelerin gerçekleştiğine dikkati calip Davitaşvili, “Türkiye, Gürcistan’ın son derece heybetli ticaret ortağıdır. İki büyüklük arasında serbest tecim anlaşması kâin. Ülkeler arasındaki ticari-hesaplı ilişkiler sürekli gelişmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Levan Davitaşvili, düet ticari ilişkilerin başarılı ayrımsız şekilde geliştiğini fakat potansiyelin haddinden fazla daha aşkın olduğunu kaydederek, Gürcistan’dan daha aşkın ihracatın yapılması amacıyla Türk tarafıyla ağır sıklet çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.

İki mutluluk hükümetlerinin tecim ve tutum alanlarında etkili iş birliği yapmaya bitmeme ettiklerini anlatım fail Davitaşvili, toplantının parçalanmamış organizatörlerine teşekkür etti.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki STA’yı genişleten ve güncelleyen konvansiyon imzalandı

Açılışın peşi sıra iki vekil, Türkiye-Gürcistan Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi ve güncellenmesi anlaşmasını imzaladı.

Program kapsamında Muş ve Davitaşvili basına ilişkin ayrımsız toplantıda bile benzeri araya geldi.

Türkiye-Gürcistan-DENIZ Ticaret ve Envestisman Olanakları Marjinal Yığılma toplantısı açım konuşmalarının ardından bitmeme ediyor. Toplantı kapsamında Türk ve Gürcü aksiyon adamları benzeri araya geldi. Toplantıda, Türkiye ile Gürcistan’daki envestisman fırsatları ele alınıyor.

Share: