Türkiye-Gürcistan-SU Ticaret ve Envestisman Olanakları Yeraltı Yığılma Toplantısı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin bodur tıpkı süre ortamında 5 bilyon dolara kadar çıkarılmasına inandığını söyledi.

Icra Vekili Muş, Gürcistan Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Sürdürebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitaşvili ile birlikte Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan- Avrupa Birliği (SUTAŞ) Tecim ve Yatırım Olanakları Marjinal Yığılma toplantısına katıldı.

Tiflis’te tıpkısı otelde planlı toplantının açılışında mütekellim Muş, mugayir kümülasyonun sunduğu ticaret ve yatırım fırsatlarına ilişik aydınlatıcı bilgilerin paylaşıldığı toplantının düzenlenmesine yardım sağlayıcı herkese teşekkürname etti.

Muş, lazım 2019’dan itibaren ortaya sâdır yeni çeşit koronavirüs (Kovid-19) salgını, gerekse bu yılın başlangıcında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı nedeni ile acun ekonomisinin, geri hizmet, hazırlık zincirleri, kabak özellik, besin, erke ve küresel şişkinlik alanlarında derinleşen sorunlar ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bu mütehammil şerait içinde, 2021 yılında Türkiye ekonomisi yüzdelik 11 büyüyerek son 10 yılın yeryüzü hızlı büyümesini gerçekleştirmiştir.” dedi.

Türk ekonomisinin kıvrak performansını bu yılın evvel iki çeyreğinde birlikte sırasıyla yüzde 7,3 ile 7,6 büyüyerek sürdürdüğüne dikkati çekici Muş, “Bu rekor nema oranlarında ihracatımız avangart rolü üstlenmiş olup Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi haline gelmiştir.” dedi.

Muş, 2021 yılında Türkiye’deki ihracatın aynı eski yıla kıyasla yüzdelik 33 artışla 225 milyar dolar, aut tecim hacminin ise ayrımsız geçmiş yıla göre yüzde 28 artarak 497 bilyon dolar kendisine gerçekleştiğini belirtti.

“Gürcistan’la ticareti 5 bilyon dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum”

Gürcistan’la de akıbet dönemlerde tecim konusunda önemli artışların kaydedildiğini rapor fail Nazır Muş, şöyle bitmeme etti:

“2021 yılında düet ticaret hacmimiz, aynı önceki yıla kıyasla yüzdelik 20’sinin üstünde çoğalma göstererek 2 bilyon doları aşmıştır. Bu yılın geçmiş 8 maaş döneminde de ikili ticaretimiz bir esbak yılın aynı dönemine göre yüzde 50’den çok artarak 2 milyar dolara ulaşmıştır. Mevcut peş düzey ilişkilerimiz ile ticaretin kanuncu ve lojistik altyapısına yapmış olduğumuz yatırımlar sebebiyle, ikili ticaretimizi en güdük sürede 5 milyar dolar seviyesine çıkaracağımıza inanıyorum.”

AKARSU ile tecim

Türkiye’nin, çeyrek altın asrı aşkın süredir yürürlükte olan Gümrük Birliği sayesinde AB ile mail gelişim birliğini sürdürdüğünü kaydeden Muş, şunları söyledi:

“Bunun aynı sonucu kendisine, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 178 milyar doları aşan tecim hacmi ile Avrupa Birliği, sunu önemli tecim ve envestisman ortağımız olmuştur. AKARSU ile çalışmalarımızın mihrak noktası, ihracatımızdaki artım trendinin sürdürülmesidir. Bu amaca gitmek için çap kümülasyonu, Gürcistan’ı de içine algı şekilde devreye aldık. Bu enstrüman sebebiyle Gürcistan ile düet ticaretimizin potansiyeline ulaşmasına kebir katkılar sunmuş oluyoruz.”

Mehmet Muş, Türkiye ile Gürcistan beyninde 2008’birlikte serbest tecim anlaşmasının imzalandığını hatırlatarak, söz konusu anlaşmanın güncellenmesi ve genişletilmesi konusunda 2016’da başlatılan çalışmaların sona erdiğini ve zaman bu değişiklikleri imzaladıklarını söyledi.

Anlaşmanın güncellenmesinin düet ticaretin daha dahi artırılmasına nazik ulama sağlayacağını belirten Muş, şunları kaydetti:

“Bu uyuşma ile halihazırda yürürlükte olan STA’nın kapsamını tarım ürünleri özelinde genişletiyor, antrparantez bakım ticaretini da STA kapsamına alıyoruz. Bugün imzaladığımız barışma ile iki mutluluk ortada lüzum mal, ister hizmet ticareti, gerekse de envestisman ilişkilerinin daha de artacağını öngörüyoruz. Gürcistan ile başta ticaret ve ekonomi doğmak için temas alanda iş birliğini geliştirme yönünde kararlıyız.”Share: