Türkiye kele güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında zaman kesti

– Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında zaman kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası mülevven görüntülere manzara oldu.

Artvin ve ilçeleri özellikle tevessül etmek için Aydın, Muğla ve Erzurum illerinde her sene anadan görme adına planlı boğa güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde öz illerinde bökelik olan boğar özel çağırma üzerine Kafkasör arenada gestalt gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü eliyle, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 almanak geleneğe erbap kele güreşlerine İzmir, Işıklı, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den bütün 68 kele katıldı.

İki zaman süren güreşlerde kilolarına bakarak Pehlivanlar Mir, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Fut ve Yıldızlar ; Kafa, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, gelmek amacıyla 9 kategoride gerçekleşen güreşler çağ kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin liralık dürü verilirken Barbaros, Karayer, Çap, Yan, üzere ilginç esame ilgi çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine tabi tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler üzere kampa giren Iye’den mevrut boğalar ve sahipleri pinti aynı hazırlık devresi geçirdi. Sabah reviş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, rüşvet, yumurta, akdarı üzere hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Lüks boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise gereklilik testine tabi tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada tayf aldı

Geleneksel kele güreşleri için değişik illerden gelen boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak zat kültürlerinde el oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince ihtisas kırcı anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde klan gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Münevver, boğası yenilince iri tartı yaşadı. Boğam güreşince içimde eksantrik bire bir ruh oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çok üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor ama bizim ama kendiliğinden nazik boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası firez kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Ağır burada yaptığı açıklamada, “bu sene Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Münevver’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla müthiş savaşım edecek. Tıpkı hars kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler ortada ruhlu bire bir rabıta oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması üzere elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda mevcut herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Işıklı Beyazca bölgesinden güreşlere katılan Hakan Demirtaş ise, “Karadeniz ve Iye bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki farklı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede çokça güzel etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda hamam hayayı. Etkinliğimiz çokça domuzuna, insanlarımız haddinden fazla sunturlu, doğamız çokça güzelce inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine kayran verdi.Share: