Türkiye şampiyonu dünyalık badmintoncu Zayıf Uluç, dünya şampiyonluğuna hazırlanıyor

Mülk badmintoncu 37 yaşındaki Çerden Çöpten Uluç, kazandığı geçmiş Türkiye birinciliği sonrası katılacağı Dünyalık Badminton Acun Şampiyonası’nda basamak elde etmeyi hedefliyor.

Küçük yaşta geçirdiği bala felci dolayısıyla özürlü olan Zayıf’e, kabile uzatma ameliyatı olduğu 19 yaşında destek değneği kullandığını gören aynı arkadaşı aracılığıyla spor yapması önerildi.

Bu öneriyi “Kendisini özürlü olarak görmediği” gerekçesiyle önce vurdumduymaz Çürük, darülfünun sınavı sonrası ayrımsız yere yerleşemeyince spora başladı.

Engelli durumu dolayısıyla ayakta durması ve desteklenmemiş yürüyebilmesine rağmen geriye akla yatkın hareketleri sadık olan Çürük, tekerlekli sandalye basketbolunu yeğleme etti.

Basketbolla 26 yaşına kadar ilgilenen Çerden Çöpten, spora meydanlık verdiği tıpkı almanak sürede hem fiziksel hem dahi psikolojik yerine kontra etkilendi.

Yeniden spor yapmaya başlayan Çerden Çöpten, bu öğün basket gibi faal bire bir spor olan servet badmintonla ilgilenmeye başladı.

Tek ve çiftlerde Türkiye ve Avrupa ikincilikleri, üçüncülükleri olan Çürük, serencam namına katıldığı 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Mülk Badminton Türkiye Kupası’nda yegâne kadınlarda birinci oldu.

Aldığı önceki Türkiye birinciliğiyle motivasyonu küsurat Çelimsiz, 1- 6 Kasım’bile Japonya’da yapılacak olan Servet Badminton Dünya Şampiyonası’nda mebzul bire bir kademe kabul etmek amacıyla çalışıyor.

Adana Orman Nahiye Müdürlüğünde iştirakçi olarak çalışan Dayanıksız, AA muhabirine, darülfünun sınavını kazanamayınca hayatın içre olmayı seven aynı adam namına spora yöneldiğini aktardı.

Diğer badmintonculardan şerik desteği

Yaptığı araştırmalarla basketbol yerine namına akıllıca olan badmintonu yeğleme ettiğini tamlayan Narin, bu sporda da kalburüstü olabilmek üzere antrenmanlarını muttasıl sürdürdüğünü söyledi.

Şu dakika Aksaray Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu olarak çalışmalarına devam ettiğini belirten Zayıf, hisse senedi hayatı zımnında Aksaray’a aşkın gidemediğini, antrenmanlarının balaban bölümünü Adana’dahi yegâne başına veya sair badmintoncuların desteğiyle yapabildiğini belirtti.

Fırsat buldukça Aksaray’a gittiğini aktaran Narin, 2013’den bu yana ilgilendiği dünyalık badmintonda Türkiye ve Avrupa dereceleri elde ettiğini söyledi.

“Dünyada evre ayırmak istiyorum”

Zayıf, 5-7 Ağustos’ta planlı Dünyalık Badminton Türkiye Kupası’nda aldığı birinciliğin kendisini hırslandırdığını belirterek, şöyle devam etti:

“Benim üzere ayrımsız kırılma noktası Türkiye şampiyonluğu, zira mufassal zamandır çaba sarfiyat ediyorum. İkincilikten aynı girişim üst çıkmanın zamanı gelmişti. Daha ilk üstelik dünya şampiyonalarına katıldım. Cenup Kore, Almanya, son namına İsviçre’deki acun şampiyonasına katıldım amma bu birincilikle oluşan inkisar noktasından sonradan dünyada mertebe yapmak istiyorum. Bunun amacıyla elimden gelen cümle çabayı sarf edeceğim. Bu işten esenlik almaya, kendimi kendime tanıt etmeye çalışıyorum. Mücadelem, başka sporculardan artma kendimle.”

Narin, başarılarında emeği olan Aksaray Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Arslan Baht ile yönetmenlik antrenörü Gelgel Altındağ’a teşekkürname etti.

Badminton antrenörü ve veteran badmintoncu Ahmet Yılmaz dahi Dayanıksız’e Adana’bile yaptığı antrenmanlarda yardımcı olduğunu ve birlikte çalıştıklarını kaydetti.Share: