TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana gelen 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 yaşama yaralandı, 214 birey birlikte hayatını kaybetti. Yılın evvel 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Inanma Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana mevrut gidiş geliş kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan ilçe görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i beşer, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı oluşmak üzere toplam 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 gönül yaralandı, 214 sevimli da hayatını kaybetti. Yılın ilk 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e çıktı. Eylül ayında sunu haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beniâdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı hep 5 bin 376 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 6 birey hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Sunma bir iki kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 sürücü alkollü yerine anahtar kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 çevirici ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli birlikte meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle azimet halindeki iki kişinin üstüne misil kenarındaki ayrımsız ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 hayat belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’dahi sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, orta refüje çıkarken bu tam yolun karşısına bırakmak talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise yine sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen tıpkı bulaşıcı çarptı. Bulaşan, otomobilin çarpmasıyla tahminî 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN SIK GÖRÜLEN SÜRÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında sunma kalın tanidik çoban hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını misil, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak geçit ve kaplamanın sınırlı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve tağyir kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönem kurallarına uymamak, kırmızı ışık yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez trafik işareti bulunan yerlere fethetmek, gelgeç ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü ayırmak, alkollü olarak miftah kaplamak, şiddetli derakap şalter görmek, mürur yasağı olan yerlerden geçilmek ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere otopark eylemek.?

Share: