Türkiye’de yetişen sığla ormanlarında bakir benzeri yalan türü keşfedildi

Türkiye’dahi yetişen sığla ormanlarında yeni tıpkısı mantar hastalığı türü keşfedildi

MUĞLA – Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi Atabey Çığır Yüksekokulu Öğretim Yardımcısı Dr. Oğuzhan Kaygusuz aracılığıyla elden Türkiye’birlikte yetişen kullanılmamış bir endemik yalan türü keşfedildi. Mantar, ‘Inocybe Viscida’ ismiyle tescillenirken, Kaygusuz elan ilk birlikte Kültürlü Kuşadası’nda yetişen ‘Volvarille Turcica’ ile Artvin Hopa’üstelik yetişen ‘Pluteus Anatolicus’ isimli beyaz mantar hastalığı türlerini bulmuştu.

Isparta Kılgısal Ulum Üniversitesi Atabey Patika Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Oğuzhan Kaygusuz, dört sene geçmiş Muğla’nın Köyceğiz, Fethiye, Marmaris ve Datça ilçelerindeki sığla ormanlarında meydan incelemesi yapmaya başladı. Kaygusuz, düzlük araştırması sırasında çabucak Türkiye’de yetişen sigala ağaçlarının dibinden mantar hastalığı örnekleri topladı. Örnekleri laboratuvarında inceleyen Kaygusuz, içlerinden birinin özge mantarlara bakarak morfolojik (strüktürel) ve genetik özellikler açısından farklılık gösterdiğini belirledi. Dr. Oğuzhan Kaygusuz elde ettiği araştırı verilerini henüz sonradan Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof. Dr. İbrahim Türkegül, Danimarka’nın Kopenhag Üniversitesinden Prof. Dr. Henning Knudsen ve Almanya’dan Dr. Ditte Bandini ile paylaştı.

Sakın toplamayın zehirli benzer

Araştırma böylece, sığla ormanlarından toplanan örneklerin eskimemiş tıpkı mantar hastalığı türüne ilişik olduğu anlaşıldı. Mantar, öğretim yardımcısı Dr. Oğuzhan Kaygusuz yoluyla kapela yüzeyinin etki ve kaypak olması zımnında ‘Inocybe viscida’ namına tescillendi. Şapka rengi açıkça turuncu ve kırmızı tonları beyninde olan mantarın, ınocybe türüne ilgilendiren olduğu için ağılı olabileceği, vatandaşlar marifetiyle toplanmaması gerektiği belirtildi. Kaygusuz henüz geçmiş da hoppadak Görgülü Kuşadası’nda yetişen ‘Volvarille Turcica’ ile Artvin Hopa’dahi yetişen ‘Pluteus Anatolicus’ isimleri ile tescillenen parafin yalan türlerini keşfetmişti.

Yayılış alanı hoppadak Türkiye’bile

Türkiye’bile bitki örtüsünün alışılmamış aynı tenevvü gösterdiğine ilgi Çeken Dr. Oğuzhan Kaygusuz, “Ülkemizin cenup ve batısında Akdeniz, kuzeyinde Avrupa-Sibirya ve doğusunda İran-Turan fitocoğrafik bölgelerinin kesişimin de saha alması, Anadolu’ya misilsiz özellikler kazandırmaktadır. Türkiye’nin dirim bilimsel zenginliğinin temelinde endemik ve relikt endemik nev sayısının fazla olması yatmaktadır. Bu koca türlerimizden birisi bile Anadolu Sığla Ağacı, Günce Ağacı veya Sigala Ağacıdır. Anadolu Sigala Ağacı ülkemizde saf yayılış alanına erbap olan relikt endemik tıpkısı türdür. Türkiye’de 2 bin 500’ün üstünde yalan türü yetişiyor. Bu suret her sabık dönem yıpranmamış buluşlarla dahi artıyor. Köyceğiz’de keşfettiğimiz Inocybe Viscida ile bilgi dünyasına yıpranmamış ayrımsız mantar hastalığı daha kazandırdık” diyerek konuştu.

Share: