Ulaş Karasu’dan Maden Protestosuna Destek: “Düz Altı Kaynakları Satılarak AKP İktidarı Ayakta Tutunmaya Çalışıyor”

CHP Sivas Mebus Ulaş Karasu, Sivas Zara’daki madencilik faaliyetlerini ihtarname eden bölüt destek vererek, “Evvel Türkiye’nin değerli arazileri satıldı, deminden da yer şeş kaynakları satılarak AKP iktidarı ayakta tutunmaya çalışıyor. Şu zaman Türkiye’nin yüzde 70’i eroin sahası zar edilmiş durumda” dedi.

Sivas Zara’ya vabeste Değirmendere ve Beypınarı bölgesinde devam eden beyaz zehir çalışmaları mıntıka halkı yoluyla ihtarname edildi. Karabel Yöresi Köy Dernekleri Federasyonu’nca “Doğamızın nakız edilmesini istemiyoruz” pankartının açıldığı protestoya, CHP Sivas Saylav Ulaş Glokom da bindi verdi. Glokom, burada şu açıklamayı yaptı:

“Önceki Türkiye’nin değerli arazileri satıldı, demin bile düz altı kaynakları satılarak kudret kendini ayakta tutmaya çalışıyor. Şu zaman Türkiye’nin yüzde 70’i beyaz zehir sahası ilan edilmiş durumda. Zaman dünyada Afrika ve Avrupa tipi girmek amacıyla iki madencilik var. Ülkemizde yapılan madencilik Afrika soy madenciliktir. Maden şirketleri yolları, su kaynaklarını, ekolojik dengeyi bozup alacaklarını alıp gidiyor. Tığ bu kalıp yapılan madencilik faaliyetine karşıyız. Bu bölgede bile farklı şirketler beyaz zehir ruhsatları almış durumda. ÇED raporlarını almadan gelip burada faaliyete geçip bölgenin akarsu kaynaklarını, doğal kaynaklarını namevcut ediyorlar. Sivas Kızılırmak ve Yeşilırmak kadar iki iri nehrin doğduğu saha. Ama kadın görün kim bire bir Sivas şu dakika su sorunuyla karşı karşıya. Sivas Merkez’da haftada ayrımsız bölüm akarsu kesintisi uygulanıyor. Köylerde ilçelerde bati anlamda kuraklık yaşanıyor. Bunun en majör nedenlerden aynı tanesi bu şekilde madencilik yapılması. Köylere dönüşü lacerem sağlarız, büyükşehirlerdeki hemşerilerimizi köylere dönüşü şüphesiz sağlarız? Bu şekilde köyleri namevcut ederek içmece akarsu kaynaklarını, saf güzelliklerimizi yok ederek biz köylere dönüşü sağlayamayız. On Paralık kimseyi bile buraya getiremeyiz.”

Share: