Ululuk Bahçeli: “1923’ün rövanşını 2023’te almak üzere tuzak kuruyorlar” (1)

MHP Genel Başkanı Kerem Bahçesi, aut güçlerin 1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek amacıyla tuzak kurmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

MHP Umumi Başkanı Kerem Bahçesi “2023’e doğru: Namzet Galiba Karar Kemiksiz” mitinglerinin ilkini Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kent olan Sivas’ta gerçekleştirdi. Miting haset namına Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü seçen Bahçeli, tarihi Sivas Kent Meydanında neşeli ayrımsız topluluğa seslenme etti.

Bahçeli, 103 sene esbak adıma analog benzeri girişim attıklarını belirterek, “4 Eylül 1919’üstelik kuşkusuz Cumhuriyetin önceki adımı bu vilayetimizde atılmışsa biz birlikte analog benzeri aşama atıyor, bu posta birlikte Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne doğru yürüyoruz. Yürüdükçe korkakları ürkütüyoruz. Yürüdükçe hainleri titretiyoruz. Arkamızda Cumhuriyetin yüzyıllık birikimi yanımızda cumhurun bıçkın iradesi önümüzde şehitlerimizin kahramanlığı üzerimizde, Cenabı Allah’ın misilsiz himayesi gönlümüzde kardeşliğin emsalsiz hikmeti gecemiz Türkiye, gündüzümüz Türkiye, güvencemiz ise şişman Türk milletidir. Mecmu 103 sene önce bugün toplanan ve Milli Savaşım’nin defa haritasını çizen Sivas Kongresi ruhu ile Cumhuriyetimizin 100. sene dönümüne ulaşmanın azmindeyiz. Milli Mücadele kahramanları mazi başarmıştı. Bir şuur ile bire bir izden anbean tığ üstelik başaracağız. On Paralık kimse hilkat değişti zannetmesin. Damarlarımızdan akan nefes yeniden o kandır” dedi.

“Derdimiz büyüklük ve millettir”

Bahçeli tamam dertlerinin izzet ve millet olduğunu tabir edip, “Yağmur ve nazikâne andığım Sivas’ın bağrında yetik umum ozanımız Aşıramento Veysel hangi diyordu. ‘Anlatamam derdimi dertsiz insana, ağrı çekmeyen veca kıymetini bilmez.’ Hamd olsun derdimiz turşu değildir. Derdi veren Tanrı şifasını da verecektir. Fakat bizim balkı ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve irade haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin encam hakkının müdafaasıdır” dedi.

“1923’ün rövanşını kabul etmek istiyorlar”

Bahçeli, 1923’te başaramayanların 1923’ün rövanşını 2023’te almak üzere aldangıç kurmaya devam ettiklerinin altını çizip, “103 sene önceki Türk milletine yakasız mintan biçenlerin kalıntıları değişik derece ve maskelerle esasen karşımızdadır. Mandacılar ayrımsız kez henüz harekete geçmiştir. Yabancıların esaretine ve buyuru erliğine iştiyak eden devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Antlaşma değişse da oyun aynıdır, senaryo aynıdır. Ancak alçaklığın şeklinde ve şemasında fark olmamıştır. Zalimler ve aksiyon birlikçileri 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyetin ilanına bariyer olamadılar. Istiklal ve özgürlük davamıza zaman doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e kadar bin tıpkısı felaketi göğüsleyen, çilelerin göğsünden vazıh kâffesi kadar doğan yurt ve ulus sevgisine uymazlık veremediler. Hangi yapsalar boştu, çünkü istiklal Türk milletinin kaderiydi. Geçmişten ibret almamış olacaklar ki yeniden şanslarını deniyorlar. Dahi taşeron adına bilindik isimleri kullanıyorlar. Anne manasından kopartılmış demokratlık, ahbaplık ve özgürlük kavramlarını, sosyal huzur ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te almak amacıyla tuzak kuruyorlar. 103 yıl önce Sivas Kongresini gölgelendirmek için kaşkariko kuranların mirasçıları kaos çıksın diye çırpınıyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: