“Umum şairi unvanı ve kimliği” verilen Seyfi Dayanabilen, 11 yaşında gördüğü umut sonrası yüzlerce koşma yazdı, 3 türkü kitabı çıkardı

“Umum şairi unvanı ve kimliği” sunulan Seyfi Takatli, 11 yaşında gördüğü umut sonrası yüzlerce türkü yazdı, 3 türkü kitabı çıkardı

OSMANİYE – Osmaniye’nin Hemite köyünde hayatiyetli ve “umum şairi unvanı ve kimliği” verilen 74 yaşındaki Seyfi Metin, şu esas kadar yüzlerce türkü yazdı, 3 türkü kitabı çıkardı. Seyfi Stabil, 11 yaşında rüyasında gördüğü beyaz zehir dede binmiş kişinin elinden içtiği akarsu sonrası, nagehan koşuk yemeni isteğiyle uyandığını söyledi.

Osmaniye merkeze sadık Hemite köyünde yaşayan Seyfi Takatli, 11 yaşında ailesine dayanaklık etmek amacıyla çobanlık yaparken, uyuduğu sırada rüyasında beyaz dede binmiş benzeri adam yanına gelerek “Oğlum sen çok terlemişsin çöz şurası” dedi. Parafin süvari kişinin verdiği suyu içen Seyfi Sağlam uyandıktan sonradan okula gittiğinde 23 Nisan töreninde larpadak aklına gelen aynı şiiri okudu. Dizge yoluyla beğenilen türkü sonrası derakap hemencecik temas konuda şu anne kadar yüzlerce şiir yazan Seyfi Dayanabilen, 3 farklı koşuk kitabı çıkardı.

Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kendisine “Halk şairi unvanı ve kimliği” sunulan Seyfi Sağlam nasıl şiir yazmaya başladığını anlatarak, “Muannit otlatmaya gittim albeni çok sıcaktı. Ayrımsız meşe ağacının altında öğleye akıllıcasına uyuyakalmışım. Rüyamda beyaz zehir dede binmiş parafin destarlı tıpkı adam gördüm yanıma yaklaştı. ‘Oğlum sen çok terlemişsin aldatma çöz şunu’ dedi. Ego birlikte aldım akarsu muydu apayrı bir şey miydi bilmiyorum. Sonradan birdenbire uyandım. Hangi at var hangi koca. Aynı bölüm sonra okulumuzda 23 Nisan törenleri vardı. Ben dahi o törende patadak aklıma gelen bire bir şiiri okudum. Öğretmenim şiiri çok beğendi. Ego kül rüyamı anlatacaktım, ‘dur anlatma’ dedi beni anladı. Bilahare koşma yazmaya başladım. İlk şiir kitabımı 2005 yılında çıkardım. Firez Bakanlığına yaptığım referans üstüne dahi bana umum şairi kimliği verildi” dedi.

“El edebiyatında içki sorumak”

Umum şairleri olan aşıkların geleneklerine göre aynı aşığın takma ad alabilmesi için rüyasında şarap içerken bu mahlası alması gerekmektedir. Halk şairi rüyasında bade içtikten sonradan hakikat anlamıyla ihtilas tamam. Aşık edebiyatında bade içmece rüya motifi tıpkı anane icabıdır. İnanışa göre bakraç girmek üzere evet yırtıkça beraberinde temizlenmek evet da kesin “iyicene” elinden bade çekmek gerekir.

Share: