Üniversite öğrencileri Yavru Ivedi Servisini resimlerle süslüyor

Üniversite öğrencileri Bala Ivedi Servisini resimlerle süslüyor

Dr. Bahriye Kaplan: “Çocukların dikkatini benzetmek, tıbbi iş süresini kısaltıyor”

NEVŞEHİR Nevşehir Ihtişam Hastanesi Bala Ivedili Servisindeki duvarlara çocukların dikkatini tağyir etmek ve yapılan tıbbi işlemleri elan yalınç kuzuluk değirmek için iz film kahramanları resmediliyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi Semra ve Vefa Alelade Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri sosyal kalın projesi çerçevesinde Nevşehir Ihtişam Hastanesi Yavru Ivedili Servisinin muhtelif noktalarına iz film karakterlerini resmediyorlar. Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi Semra ve Vefa Amiyane Esenlik Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bahriye Kaplan, yapılan aplikasyon ile tıbbi iş gören çocukların muamele süresinin kısaldığını söyledi. Kaplan; “Torunlar alelumum hastanede bulunmaktan hoşnut olmazlar. Bunun bir nice nedeni benzer. Sayrılarevi ortamını biraz renklendirmek, fiziki çevreyi bağlam alımlı hale ifham etmek bizim debi noktamız oldu. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; kollar hastane içre iletişim ihdas, otama ve bakıma uyumda zorlanmaktadırlar. Biz çocuk hemşireleri kendisine bazı bazı terapötik, kimi zamanda sanatsal faaliyetleri kullanabiliyoruz. Hastane içre fiziksel çevrenin görsel uyaranlar ile zenginleştirilmesi halinde çocuklar bizatihi tıpkı şeyler bulur ve esenlik ekibiyle çokça henüz kolay iletişim kurabilir” şeklinde konuştu. Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi Semra ve Vefa Basit Afiyet Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Asistan Doktor Bahriye Kaplan, yaptıkları bu çalışmayı geçmiş yerine sayrılarevi yönetimiyle paylaştıklarında müspet karşılık aldıklarını söyledi. Kaplan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Semra ve Vefa Âdeta Afiyet Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin yaptığı bu faaliyet ‘topluma hizmet’ faaliyetleri bakımından bile çokça eşsiz olduğunu söyledi.

Kaplan; “Yaptığımız çalışmada hastanede içki kabul etme ve huy yolu küşat işlemleri uygulanırken, çocukların dikkatini çekecek ve onların dünyasında olan çizgi film karakterlerini kullanmaya çalışıyoruz. Çocuk röntgen alanında Kral Şakir, Sevgili, Necati kabilinden kahramanları çalıştık. Çocuklar röntgen çekerken dikkatlerini dağıtamaz isek ikinci el röntgen çekinmeleri gerekebiliyor. Bu birlikte çocukların henüz çok radyasyona maruz kalmaları demektir. Yaptığımız çalışmalar sonunca gabi dönüklerde haddinden fazla müspet oldu. Ister sayrılarevi personelinden ve gerekse velilerden ansız dönüşleri aldığımızda yapılan uygulamanın kudretli olduğunu gördük. Çocukların dikkatini dağıtarak uygulanacak muamele henüz bodur sürdüğünü gözlemledik” şeklinde konuştu.

Share: