Üreticilere 625 bin brokoli fidesi dağıtıldı

Samsun’un Bafra ilçesinde üreticilere, Tarım ve Orman Bakanlığının “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında bedelinin yüzdelik 75’i hibe oluşmak amacıyla 625 bin brokoli fidesi verildi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, müdürlük bahçesinde düzenlenen törende, aya fiyatlarının, maliyetlerin konusunda çiftçinin kazancının konularak belirlendiğini söyledi.

Buğday, çeltik, fındık, üzüm kadar Tarım ve Orman Bakanlığıyla ilgilendiren müdahale edilmesi gereken hangi kadar işaret varsa müdahale edildiğini anlatan Akva, “Kazançlarımızın birlikte Bakanlığımız aracılığıyla sunulan desteklerimiz var. 2021 yılı süresince 305 milyon teklik destek dağıtıldı. 2021 yılında 9-10 milyar lira kabil zirai istihsal değerimiz vardı. 2022 yılı istihsal değerimiz ise 20 milyar liraya yaklaştı. Bunu 2023 yılı için konuşmuştuk.” dedi.

Akva, çeltik üretim alanlarının hasattan bilahare gereksiz kaldığına meni ederek, “Lüzumlu damla sulama lüzumlu yağmurlama yapılan çeltik alanlarında gösteri amaçlı brokoli fidesi dağıtımı yapalım dedik. Ahir yıllarda bunun oluşumuna göre bitmeme ettireceğiz. İlçelerimizden projeler geldi. Kullanılmamış projeleriniz varsa ayın 18’ine büyüklüğünde hazırlayıp Bakanlığımıza göndereceğiz.” ifadesini kullandı.

Toprakların yılın sunu az gününde gereksiz bırakılacak şekilde çalışacaklarını vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti:

“Mazot fiyatlı, gübre fiyatlı, bunların hepsine katılıyorum amma hiçbir çiftçimiz maliyetinin altında yapıt satmadı. Maraba Araç Sistemi’nin eylülde başlayıp Meyan 31’dahi bitmesinin sebebi, elindeki mahsulü görecek, ona bakarak planlamasını yapacak, bunun devamında ürünü ekmeden kaç teklik bindi matlup, onu üstelik görebilecek. Bizler birlikte çiftçimizi ona bakarak yönlendireceğiz. Imdi çiftçimiz planlı yönetime akilane gidiyor. 31 Fasıla’a kadar destek verdik, kaydımızı yaptık ama yapıt değişikliği da yapabilirsiniz. Baktınız küçük ay ayında yapıt fazla ekiliyor, derhâl işaret değişikliği yapabilirsiniz. Mart, april ve mayıs aylarında bu kez tespit komisyonları ile yapabiliriz. Ekim planlamasını yapıp gitmek hepimizin görevi.”

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise son dönemde lüzum Kovid-19 salgını gerekse savaşlar zımnında tarımın kül stratejik konuların genişlik üstüne geldiğine dikkati çekerek, “Üretimimizi tohumdan gübreye, istihsal tekniğine kadar domestik ve milli ağıl deklare etmek zorundayız. Değişen iklim koşullarına kendimizi uyarlamak zorundayız. Çeltikten bilahare brokoli ekeceğiz, iklimimiz buna yarar.” diye niteleyerek konuştu.

Bafra Tarım Odası Başkanı Osman Tosuner de bu yıl 130 bin dekar alanda yapılan çeltik üretiminin bitirilmek için olduğunu dile getirerek, “İkinci eser adına yüzdelik 75 bedeli atıfet brokoli fidesi dağıtılacak. 49 mahallede çeltik yapılan üreticilerimize verilecek. Erken hasadı yapılan ayrımsız işaret, yalabık olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından üreticilere yüzdelik 75’i atıfet girmek 625 bin brokoli fidesi dağıtıldı.

Törene Bafra İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, Bafra Göveri Üreticileri Birliği Başkanı Kesat Aşçı ile çiftçiler katıldı.

Share: