Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’un mezar toprağı at sırtında 6 günde memleketine getirildi

Ankara’da 1987 yılında emrihak fail Gazi Bekir Çavuş’un, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki kabrinden alınan arazi ile Türk bayrağı, beygir sırtında 6 çevrim süren yolculuğun arkası sıra memleketi Nevşehir’in Ürgüp ilçesine ulaştırıldı.

Hare Süvari Spor Kulübü üyeleri, Büyük Taarruz’un 100’üncü yılında farkındalık ihdas etmek üzere, dönemin kahramanlarından Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u tesmiye etmek amacıyla etkinlik gerçekleştirdi.

Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından aldıkları toprağı Ürgüp’e getiren atlılar, Ürgüp Belediyesi uğrunda Şehremini Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuş’un torunu Ertan Akyağ eliyle karşılandı.

Grup lideri Savaş Baytok, gazinin mezarından aldıkları arazi ve Türk bayrağını Akyağ’a tasdik etti.

Baytok, gazetecilere, Balaban Taarruz’un 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla isimleri unutulan kahramanları tesmiye etmek için çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu ülkedeki çoğu kahramanı bilmiyoruz. Bu tür etkinliklerle onları tesmiye etmek istiyoruz. Bu insanlar Amerika yahut başka ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemiz birlikte bunlardan mankafa kalmasın diyerek hakeza bir ruh gerçekleştirdik. Çok de duygulandık.” dedi.

Gazinin torunu Akyağ ise dedesinin böylesine özel tıpkı etkinlikle anılmasından bahtiyar olduğunu dile getirdi.

Zaman ant Ankara’ya anbean gömüt ziyaretinde bulunduğunu nâkil Akyağ, “Haddinden Fazla hava verici ayrımsız durum. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı de saklayacağız. Seçme ahit dedemin yolunda gitmek için mücadele edeceğim.” diye konuştu.

Başkan Aktürk dahi ortaya koydukları azim ve oluşturdukları farkındalıkla ülkesi amacıyla fedakarlıkta bulunan Gazi Bekir Çavuş’u anan ekibe teşekkür etti.

Vatanları için savaşım eden kahramanların izinde olduklarını vurgulayan Aktürk, şunları kaydetti:

” Türkiye’dahi vatan toprağı martir ve gazilerin kanıyla meşgul. Bizler şu dakika şen ve huzurlu tıpkısı dirim sürebiliyorsak onların cephede verdikleri nazik mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu devlet payidar kalacak. Bizler üstelik gözümüzü kırpmadan tıpkısı şekilde bu mücadeleyi vermeye bitmeme edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız dahi cephede Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün en yakınında mücadeleyi verdi. Hara Atlı Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 bölüm süren yolculukla süvari birlikle Ürgüp’e büyüklüğünde getirdi. Kendilerine teşekkür ediyorum.”Share: