Utku Çakırözer’den Zalim Oligarkların Yatlarına Reaksiyon: “Bunun Adı Yeni Reza Zarrablar Yaratmaktır”

CHP Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer, Acımasız oligarklara ilişkin yatların Türk karasularında bulunmasına TBMM Umumi Kurulu’nda aksülamel gösterdi. Çakırözer, “Biz burada savaşı kınayan bildiriler yayınlayalım, Şentop gitsin Katliam Zirvesi’nde konuşsun, sarayın umurunda değil. Onlar hangi yapıyor? Putin’in destekçilerine dal angıç açıyor. Bir de bunun adına ‘tarafsızlık’ diye bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyorlar. Hububat güvenliği üzere yürütülen diplomatlık tarafsızlıktır, önemlidir, değerlidir. Barış amacıyla çabalama tavzih etmek, uzlaştırıcılık girişimlerinde olmak doğrudur ama buradan hatırlatmak isterim; bu fotoğrafın adı ‘tarafsızlık’ falanca değildir. Bu fotoğrafın adı, düpedüz engelleyim fırsatçılığıdır, müeyyide fırsatçılığıdır. Bunun adı, eskimemiş Reza Zarrablar yaratmaktır. Bunun adı, yıpranmamış ayakkabı kutuları demektir, yıpranmamış mülk alma makineleri demektir” dedi.

Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda esbak yaptığı konuşmada, Türkiye- Rusya ilişkilerini değerlendirdi ve Acımasız oligarkların Türkiye karasularında bulunmasını eleştirdi. Çakırözer, şunları söyledi:

“27 KÜÇÜK AY 2020’DE SURİYE’DE ŞEHİT DÜŞEN 34 ASKERİMİZİN HESABINI SORABİLDİNİZ Mİ”

“CHP namına, önümüze gelen herhangi bir tezkerede şu soruyu ısrarla sormaya bitmeme ediyoruz: 27 Şubat 2020’birlikte Suriye’da şehit düşen 34 askerimizin hesabını sorabildiniz mi? O askerlerin şehit edilişinde sorumluluğu bulunduğu oran yetkililerince çıplak rapor edilen Rusya’evet karşı ne yaptınız? Hiçbir madde. Kamu tersine, Türkiye’yi eskisinden daha fazla Rusya’ya bağımlı yaptınız. Hesabını sordunuz mu? Bire Bir sıska özür olsun alabildiniz mi? Yarayışlı. Ama benzeri Acımasız cenk uçağı Türkiye aracılığıyla düşürüldüğünde Rusya, bağlanmış resmi bire bir defo mektubu alana büyüklüğünde Türkiye’ye cebin herhangi bir nev yaptırımı uygulamıştı. Siz ise 34 şehidimizin hesabını sormayı bıraktık benzeri kenara, ulusal gururumuzu ayaklar altına alma pahasına gidip Putin’in kapısında dakikalarca bekletildiniz. O hakaret yetmedi, bekleme görüntülerinin kamuoyuyla paylaşılmasını üstelik sineye çektiniz. Sizin o bilcümle övündüğünüz ilkeli, azametli aut politikanız, işte fakat bu kadar ilkeli, ancak bu büyüklüğünde onurludur.

“RUSYA’NIN ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI ADIMLARI KABUL EDİLEMEZ”

Rusya, Türkiye amacıyla mehabetli tıpkısı mutluluk. Bölgemizdeki gelişmeleri doğrudan evet bile dolaylı etkileme gücüne sahip bire bir büyüklük. İlişkilerimizi dolgunca burulmak, Türkiye’nin millî çıkarına. Fakat, önceki Gürcistan’de arsıulusal hukuku namevcut sayan müdahaleleri, ardından hâkim ayrımsız mehabet olan Ukrayna’nın Katliam bölgesini işgali, sonra Ukrayna’nın işgali, kâffesi arsıulusal hukuka çap. Bunlar akseptans edilemez. İktidar ve ihtilaf, akseptans edilemez buluyoruz. Sahiden TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un bu hafta Zagreb’birlikte 1.Arsıulusal Parlamentolar Arası Kırım Platformu Toplantısı’na katılarak bu tutumumuzu kayda geçirmesini müspet değerlendiriyoruz.

Ukrayna Parlamentosu Dışişleri Komisyonu ile TBMM Dışişleri Komisyonu’muzun toplantısında CHP temsilcisi namına bizzat ben, konuyu gündeme getirerek Sayın Şentop’a çağrıda bulunmuştum. ‘Türkiye en son düzeyde bu toplantıya katılmalı’ demiştim. Sonuçta, Divan’imizin Kırım Zirvesi’nde en üst düzeyde paydaşlık sağlaması hem Kırım Tatarı soydaşlarımızı memnun etti hem üstelik Rusya’nın hukuksuz işgali altında millî egemenliğini koruma mücadelesi veren Ukrayna’yı kıvançlı etti. Şentop, orada, ‘Rusya’nın Katliam, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’u ilhakını tanımıyoruz, bunlar yok hükmündedir. Katliam ve ulama altındaki farklı bölgeler dahil Ukrayna’nın arazi bütünlüğüne Türkiye sarsılmaz destek veriyor’ dedi.

“32’DEN FAZLA YAT KARASULARIMIZDA, ARZ BIR IKI 13 TANESİ DEMİRLİ”

Divan’imizin resmi tutumunu ortaya koyması açısından bunlar muhteşem meşruhat. İyi, pir amma bu söylemle eylem birbirini tamamlamıyor. Saraydaki tek insan yönetimi Rusya’ya kendisini öyle bağlamış ki Divan Başkanı’nın sözlerinin tek anlamı kalmıyor. Neden böyle diyorum? Bu fotoğraflar, cemi dahi Sayın Şentop Kırım Zirvesi’ndeyken dünya basınında yer aldı. Hangi bunlar? Putin’in esas destekçisi Acımasız oligarkların yatları, anca böyle değil, değme biri 100 milyonlarca dolar. Bizimle ne alakası var? Zira yatlar Türk limanlarına demirli. Uluslararası müeyyide kararı var, tek yere gidemiyorlar. Vah vah, Türkiye’ye sığınmışlar. 32’den aşkın yat girmiş karasularımıza. Yeryüzü az 13 tanesini demirli şu anda. İsimleriyle, yerleriyle biliniyor: Preadator, Solaris, Titan, Ragnar, Romeo, Flying Fox, Halo, Eclipse, Anna, Garcon, Pasific. Ki bu oligarklar? Moskova’daki cenk makinesinin destekçileri, belki bile adsız sansız ortakları. Hangisinin, ne yatı Türkiye’nin neresinde, bütünü biliniyor, yazılıyor, görüntüleniyor.

“BUNUN ERZEL YENİ REZA ZARRABLAR YARATMAKTIR”

Biz burada savaşı kınayan bildiriler yayınlayalım, Şentop gitsin Katliam Zirvesi’nde konuşsun, sarayın umurunda değil. Onlar ne yapıyor? Putin’in destekçilerine branş kanat açıyor. Bir de bunun namına ‘tarafsızlık’ diyerek bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyorlar. Hububat güvenliği için hesaplı diplomasi tarafsızlıktır, önemlidir, değerlidir. Hazar için çabalama izah etmek, arabuluculuk girişimlerinde gezmek doğrudur amma buradan hatırlatmak isterim; bu fotoğrafın adı ‘tarafsızlık’ falan değildir. Bu fotoğrafın adı, türkçesi ambargo fırsatçılığıdır, müeyyide fırsatçılığıdır. Bunun adı, yıpranmamış Reza Zarrablar yaratmaktır. Bunun adı, yıpranmamış pabuç kutuları demektir, yeni para tutma makineleri demektir.

Bu yatların ülkeye girişine müsaade verenlere çığırmak isterim: Ukrayna’de yaşanan zulümden ölen, ezinç gören binlerce sivilden haberiniz var mı? Yerinden edilen milyonlardan, ülkelerinin kurtuluşu amacıyla savaşçı Ukraynalı askerlerin eşleri ve çocuklarının Türkiye’ye sığındıklarından haberiniz var mı? Bursa’dahi, Eskişehir’de, Elazığ’de ve başka şehirlerde eğreti adına mihman ediyoruz. Eskişehir’dahi birkaç kat mülakat ettik; belediyelerimiz, merkezi yönetim destek veriyor. Bildiğim kadarıyla Sayın Emine Erdoğan, o anneleri bizzat ağırladı, çocuklarının konserini dinledi. O zaman ki bu tanrısız engelleyim fırsatçıları? Bu yatlar neyin nesi? Yani demin siz, Moskova’daki uğraş makinesinin ortağı bu oligarkları, Türkiye’ye sığınan o Ukraynalı kadınlar ve çocuklarla benzeri kefeye mi koyuyorsunuz? Bu fotoğrafın anlamı bilcümle dahi budur.

Tamam, Türkiye bu yaptırımlara uymuyor. Amma bunun anlamı, gelişigüzel istediğini tahsis etmek olmamalıdır. Hukuken uymak zorunda olmayabilirsiniz amma bir de kayıtlı olmayan sağtöresel, vicdani ilkeleriniz bulunmayan mu sizin? On Paralık mi tasalı olmuyorsunuz bunları gördüğünüzde? İşin kolayını bulmuşsunuz. Ne lüzumlu var vicdan azabı duymaya? Bire Bir mesele sizi çokça mu rahatsız ediyor? Hızla sarayın sansürcüleri devreye girsin, herkesin gördüğünü tığ görmezden gelelim. Bu haberlere ‘dezenformasyondur’ damgası vurun geçsin, bayındır etsin vicdanlarınız. Savaşmış, kadınlarmış, çocuklarmış, ölüyormuş, kimin umurunda.”

Share: