Uzman Dr. Rahip: “Soğuk havalar arz haddinden fazla cildi etkiliyor”

Eksper Dr. Karabaş: “Soğuk havalar sunma çokça cildi etkiliyor”

BİTLİS Bitlis Tatvan Kerem Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Cemile Karabaş, kış aylarında yaşanan deri problemlerinden âlem cilt bakımına artık ehemmiyet gösterilmesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Büyüklük genelinde aktif olan soğuk çekicilik ile birlikte ten hastalıklarında de artım yaşanmaya başladı. Şita mevsiminde soğuğa maruz mütezayit cildin nem içeriğinin azalması sonucu beniz, dudak ve ellerde kuruluğa etken oluyor. Çirozluk ciltte pullanma, kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi mukavemetli çok mesail oluşturabiliyor. Rüzgarlı ve sevimsiz havada cildin gönen tutma kapasitesini düşürmesi, kurumalar ve çatlaklara faktör olması şita ayında cilt bakımını oylumlu ağıl getirirken itici havalara alın cildi sunu ferah şekilde yüklenmek amacıyla kâh kurallara uymak gerekiyor. Bitlis Tatvan Büyüklük Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Rahip, itici havanın ciltte kuruluğa ve kaşıntıya sebep olabileceğini söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

“Cildimizi bol artağan nemlendirmemiz gerekiyor”

Sevimsiz havalarda cildin gönen kaybettiğini vurgulayan Dr. Rahip, “Kış aylarının gelmesiyle bu arada sevimsiz gelgel cilt bariyerimizi etkileyerek cildin nem kaybetmesine faktör olmakta. Bunların sonucunda de ciltte zayıflık, kaşıntı pullanma kadar şikayetler oluşmaktadır. Alelhusus soğuğa maruz artan ağyar, kibir, dudaklar kadar bölgelerimiz imdi etkilenmekte. Önceden cildimizi verimli mübarek nemlendirmemiz gerekiyor. Ellerimizi değme yıkadıktan sonradan nemlendirici ile nemlendirmeliyiz. Genel namına biz dermatologlar üzeri ve eller üzere üre muhtevalı nemlendiriciler önermekteyiz. Bunun yanı sıra hyaluronik hamız muhtevalı serumlar birlikte bakım rutinlerine eklenebilir. Verimli verimli su içmemiz gerekiyor. Ortamın sıcaklığı haddinden fazla yüksek olmamalı yani 20 kademe civarı yeterlidir” dedi.

“Çok hamam suyla duş almamak gerekiyor”

Duş süresinin bodur tutulması gerektiğini belirten Rahip, “Bulunulan müstevi nemlendirilmeli bunun üzere icabında nemlendirici hava cihazları kullanılabilir. Kıyafet seçimlerinde imdi pamuklu ferah kıyafetler seçilmeli. Cildi tahriş fail yünlü kıyafetlerden esasen ırak durulmalı. Yeniden soğuktan korunmak üzere ellik, argaç kadar kıyafetler kullanmamız gerekir. Gökçe Yazın devir kremi kullanmaya çokça ehemmiyet veriyoruz amma genelde hastalarımız kışın bunu boşlama edebiliyorlar. Haddizatında kışın de 2 ya birlikte 3 saatte bire bir ruz kremimizi tazeleyerek kullanmamız gerekir. Itici ten bariyerini etkiliyor ve hasar veriyor bu şekilde nemini kaybediyor. Bundan ekolojik ortam kış aylarında çatlamalar, kurumalar elan fazla oluyor” diyerek konuştu.

“Cilt yıkamalarında merhametsizce sabunlar kullanılmalı”

sık sık yıkanan başkaları için makbul sabunların etkisinin çok çok olduğunu dile getiren Karabaş, zalimce sabunların kullanımının referans ettiğini söyleyerek, “Yüz yıkama jelleri namına dahi yeniden kırılan ciltler için olanlara kışın yönelebilirler. Bu soğuğun sebep olduğu kuruluk hele ellerde çatlamalara sebep namına insanların dirim standartını düşürebiliyor ve kaşıntı de gine insanları huzursuz edici boyuta ulaşabiliyor” ifadelerini kullandı.

Share: