Vahap Seçer, ‘Karamancılar Konağı’ ile ‘Tarihi Gülnar Oteli’nde Devam Eden Çalışmaları İnceledi

Sazak Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, ‘Mersin Mutfak Kültürü Evi ve Karamancılar Konağı’ ile ‘Tarihi Gülnar Oteli’nde bitmeme fail çalışmaları durumunda inceledi, ilgililerden bilgi aldı.

İlk olarak, çalışmaları derhâl devam fail ‘Mersin Aş Damı Kültürü Evi ve Karamancılar Konağı’nın restorasyon yapım işini inceleyici Başkan Seçer, arkası sıra andıran zamanda hizmete açılacak ve ‘Gastronomi ve Dernekevi Nişane Konağı’ olacak ‘Tarihi Gülnar Oteli’nde incelemelerde bulundu. Komutan Seçer bitmeme eden çalışmalar hakkında yaptığı değerlendirmede, “Buraların restore edilerek işlevsel ayla getirilmesi, tarihe benzeri ayar düşülmesi açısından de haddinden fazla eke icraat” dedi.

” HERHANGI BIR 2 MEKAN DAHI GASTRONOMİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIN YAPILACAĞI YERLER”

İncelemelerin peşi sıra yaptığı açıklamada, Tarihi Gülnar Oteli’ndeki dümdüz tamir izni kapsamında yapılan yenileme çalışmasının sona erdiğini tamlayan Başbuğ Seçer, “Bu mekanda restaurant, yerel gâh ekincilik ürünlerinin tohumlarının sergilendiği alanlar, toplantı salonları ve atölyeler üzere birimler saha matlup. Karamancılar Konağı’nda de gene lehçe mutfakların tanıtıldığı, bunlarla ilişkin video gösterimlerinin gerçekleştiği, atölye çalışmalarının yapıldığı ve uygulandığı bölümler var. Orada bile dernekevi yemeklerin sunulacağı benzeri restaurant kısmı vadi algı”dedi.

“MERSİN’DE GASTRONOMİ ALANINDAKİ KÜLTÜR ZENGİNLİĞİNİ, GENİŞ ÇEVRELERE TANITMAK İSTİYORUZ”

Mersin Ağacı’bile diri farklı kültürlerin, kente taşıdığı gastronomiyi takdim etmek için bu form icraat yapıldığını vurgulayan Seçer, “Bilcümle bu çalışmaların amacı; göçlerle büyümüş bire bir site olan Sazak’üstelik, değişik kültürlerin buraya taşıdığı gastronomiyi da açık çevrelere tanıtmak. Burada Yörük mutfağından Akdeniz mutfağına, Gündüz Feneri mutfağından Çerkez mutfağına kadar bir nice mutfağın, bu mutfaklardan çıkan haz çeşitlerinin, yapılan ürünlerin ve malzemelerin tanıtımı yapılırken, bunlara ilgili hem akademik, hem dahi işlik bilgilerinin verildiği mekanlar bile saha takanak” diye konuştu.

“BU BİNALARIN RESTORE EDİLMESİ, TARİHE BİR BASAMAK DÜŞÜLMESİ AÇISINDAN BIRLIKTE ÇOKÇA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR”

Seçilen mekanların Mersin’in tarihine göre sakat yapılar olduğuna de özen çekici Seçer,“Bu zümre binaları çok bulamıyoruz. Bunların restore edilmesi, işlevsel kuzuluk getirilmesi, aslında tarihe tıpkı basamak düşülmesi açısından üstelik haddinden fazla muhteşem icraat. Çünkü bunlara engelleme etmediğiniz noktada, bu değerler yok olup gidecek ve aynı ruz yok olacak. Bunlar esasen toplumların eğitilmesinde ve gelişmesinde çokça balaban çalışmalar. Zira sonunda geçmişini bilmeyen, tarihini bilmeyen toplumlar, geleceğini bile kurgulayamaz. O yüzden bu çalışmaların yapılmasını, kültürel ve içtimai ulama anlamında, bedel biçilmez icraat yerine değerlendiriyorum” dedi.

KARAMANCILAR KONAĞI’NIN RESTORASYON YAPIM İŞİ ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Mersin Aş Damı Kültürü Evi ve Karamancılar Konağı’nın yenileme imal işi çalışmaları birden devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,  esirgeme alanı sınırları içre mevcut ve Mersin Ağacı’in sakat yerleşim alanı olan bölgedeki, tarihi Karamancılar Konağı’nın yeniden kente kazandırılması için çalışmalarını inceden inceye sürdürüyor.

Restorasyon tamamlandığında, 2 bloktan oluşan Karamancılar Konağı’nın dayanç katlarında, Sazak Aş Damı Kültürü’nün, tarihten günümüze ziyaretçilere tanıtılması hedefleniyor. Ayrıca yapıda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kentin gelecek gelenleri vasıtasıyla Kuvayi Milliye’nin başlatılması yönündeki kararların alındığı toplantının üstelik canlandırılması yapılacak. Yapının peş katında ise yöresel yemeklerin sunulacağı benzeri restaurant ile aşçılık eğitimlerinin verileceği mutfak atölyeleri bulunacak.

TARİHİ GÜLNAR OTELİ YAKIN ZAMANDA HİZMETE AÇILACAK

Gastronomi ve Yerel Yayın Konağı namına bakım verecek olan ve mümasil zamanda hizmete açılacak olan Tarihi Gülnar Oteli’nde birlikte Sazak bölgesine ait lokal yemeklerin aslına uygun adına yapılması ve servis edilmesi ile gelişigüzel türlü atölyelerin yapılması planlanıyor. Mekanda, nesil sergisi ve tarihi aş damı malzemelerinin sergileneceği alanlar de düzlük alırken, aşçı hizmeti verebilmesi amacıyla binanın gâh bölümlerinde işlev değişiklikleri yapıldı.

Share: