Vali Pehlivan: “Mânialı kardeşlerimizin herhangi bir ahit yanındayız”

Mersin Ağacı Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan “3 Meyan Acun Engelliler Haset” dolayısıyla düzenlenen programa katılarak, “Sevgiyi, şefkati, dayanışmayı prensip edinmiş aynı millet kendisine temas ant sakat bireylerimizin, engelli kardeşlerimizin yanındayız ve beraberinde olmaya üstelik devam edeceğiz” dedi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, il himayesinde Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Deneyimsizlik Spor İl Müdürlüğü ile Toroslar ve Akdeniz Belediyeleri’nin işbirliğinde Mersin Cahillik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Toroslar 1000 Nefis Vabeste Spor Salonu’nda planlı”3 Açıklık Acun Engelliler Haset” programına katıldı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan izlence, hususi sporcuların geçit resmi ile devam etti.

“Sonuç 6 yılda 25 bin vatandaşımıza sakat hüviyet düzenledik”

Programda mütekellim Vali Güreşçi, “Sevgiyi, şefkati, dayanışmayı ilke edinmiş bire bir millet namına seçkin ant özürlü bireylerimizin, özürlü kardeşlerimizin yanındayız ve beraberinde olmaya bile devam edeceğiz. Ülkemiz genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde engelli kardeşlerimizin yaşamlarının seçme sabık çağ henüz de kolaylaştırılması, engelli bireylerimizin sosyal güç henüz çok katılması, kendilerini geliştirmeleri, var olan yeteneklerini henüz ileri noktalara taşımaları, üretmeleri, istihdam edilmeleri üzerine haddinden fazla muhtelif adımlar atılıyor. Bu bağlamda ülkemiz Birleşmiş Uluslar Mânialı Hakları Uluslararası Sözleşmesi’ni 2009 yılında önceki imzalayan ülkelerden birisidir. 2010 yılında Anayasamızın 10’uncu maddesinde engellilerimize müteveccih zait ayrımcılık, pozitif yardım yapılması anayasal garanti altına alınmış. 2005 yılında gene engellilerimizin haklarıyla ilgili kanuncu tensikat mamul,takip eden yıllarda güçlü haddinden fazla mevzuat düzenlemesi yapılagelmiştir. Sakat kardeşlerimizin eğitimi, sağlığı, evde bakımı, keyif kuruluşlarından faydalanması, iyileştirme merkezlerindeki bakımlarına büyüklüğünde çeşitli adımlar atılmış, düzenlemeler yapılmıştır. İlimizde biri hususi 11 yatılı bakım merkezimiz var. Ayrımsız üstelik gündüzlü bakım merkezimiz var. Akıbet altı yıl içerisinde 25 bin vatandaşımıza sakat tanıtma kartı da düzenlemiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

“Bariyer, kalplerde olmasın”

Engelin kalplerde, gönüllerde olmaması gerektiğini savunan Pehlivan, “Cesaretleriyle, azimleriyle bu kardeşlerimiz rastgele alanda bizlerin gurur kaynağı oluyorlar. Sporda sanatta, edebiyatta, hareket dünyasında, hasılı her alanda haddinden fazla pir asar ortaya koyuyorlar. İşte burada engelli basket takımımız var. Tekvando takımımız var, umum oyunları ekibimiz var. Daha geçtiğimiz aylarda Dünya Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı hepimiz gözyaşları içerisinde ve gururla izledik. Dünya çapında elde edilen başarılar esasen azmin hep engellerin önüne geçtiğini, mücadelenin temelinden ayrımsız şekilde bilcümle engelleri aşabildiğini, cesaretin bu anlamda ve birlikte çalışmanın bütün engelleri aşabildiğini, engelli kardeşlerimiz, fiilen lazım ulusal düzeyde lüzum arsıulusal düzeyde gösteriyor. İşte siz de İlimizin hava tablolarısınız. Hepinizi içtenlikle alkışlıyoruz. O yüzden diyoruz kim özürlü kardeşlerimiz amacıyla hangi yapsak azdır. Ayrımsız devir değil her çevrim, sizlerin yaşamını daha birlikte kolaylaştırmak, ailelerinizle gelişigüzel henüz rahat aynı ortamda hayatınızı idame ettirmeniz için bugüne büyüklüğünde olduğu gibi artık da gayretle bütün gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Sokağımızı bile caddemizi da sizin yaşamınızı kolaylaştıracak şekilde tahsis etmek durumundayız. Binalarımızı özellikle amme binalarımız tutmak amacıyla erişebilir etmek durumundayız kim bu konuda izleme, teftiş çalışmaları de kelimesi kelimesine devam ediyor” şeklinde konuştu.

Programda, Nihat Sözmen Bakım Iyileştirme ve Ocak Istişare Merkezi sakinlerinin ahali oyunları gösterisi, tekvando gösterisi, Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü’nün Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı eylem maçı yapılmasının arkası sıra, çuval yarışı, er bezi transfer yarışı kabilinden özel gereksinimli bireylere yönelik düzenli yarışmalar düzenlendi.

Ayrıca, Ilbay Güreşçi, Familya ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, Toyluk ve Spor İl Müdürü Ökkeş Çipo ve gayrı protokol üyeleri ile birlikte Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü’nün Tekerlekli Koltuk Basketbol Takımı ile gösteri maçı yaptı. – MERSİN

Share: