Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Haset törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle tören düzenlendi.

Van’da il bahçesindeki törende, Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Şair Balcı, İl Cingöz Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi ve Muharip Gaziler Derneği Idarehane Başkanı Cafer Tasavvur tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşan Misyon, Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, bağlanak ve beraberliği için canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği alplık destanları hafızalarınıza tek antlaşma silinmeyecektir.” dedi.

Uyanık Asayiş Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle bitmeme fail törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Şehremaneti Komutan Vekili İhsan Emre Aydınlık, İl Cingöz Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, İl Inanma Müdürü Atanur Okumuş, vali yardımcıları, gaziler, gurur müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin arkası sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şubesi görüşme edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Ilbay ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Tümen Komutanı Ferik Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra, günün deme ve önemini tamlayan istişare yapıldı.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Uyanık Komutanı Korgeneral Ateşli Baskın, Hak Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güven Müdürü Salavat Mete Pınar, ilbay yardımcıları, gaziler, hava amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Ilbay Akbıyık, törenden sonradan makamında akseptans ettiği gazilerle kardeşçe etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonra utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün meal ve önemine ait yaptığı konuşmayla son bulan törene Ilbay İlker Gündüzöz, Belediye Reisi Feyat Asya, İl Kurnaz Komutanı Albay Mehmet Kasım Aksakal, İl Güven Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, alım müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Kentlileşmiş Solmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1921’de çıkardığı yasa ile Büyük Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “Gazilik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Majör Türk ulusunun özünden çıkan, 3 kıtada at koşturan, kılıcı balkır kadar çakan, hâkim üzere coşan, Akdeniz’i güney özne, ecdadını örnek alarak Anadolu, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından aziz bilip kahramancasına savaşan Mehmetleriz. Gazi benzeri milletin çocukları namına gazi rütbesi kayran biz gaziler, vatan ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde değme ant ve seçkin yerde martir ve gazi olmaya hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

İl Uyanık Komutanlığında memur Bitirmiş Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün valör ve önemini belirten konuşmayı yapmasının peşi sıra şiirlerin okunduğu törene, Ilbay Oktay Çağatay, Emniyet Müdürü Büyüklük Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, vali yardımcıları, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, gaziler, kurum amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: