Van depreminde çökme altından 32 saat sonraları kurtulan kaymakamdan depremzedelere destek

Kahramanmaraş ve mekân illerde meydana gelen sarsıntı cihetiyle kıygın olan vatandaşlara bindi için Sinop’un Türkeli ilçesinden 88 fahri yurttaş ile yardım malzemelerinden oluşan 1 tır, 1 kamyon ve 2 pikap, dualarla yola çıktı. 2011’deki Van depreminde 32 saatin peşi sıra gerileme altından sağ kurtulan Türkeli Kaymakamı Yılmaz, gönderi konuşmasında fert anlar yaşadı.

Türkeli Kaymakamlığı öncülüğünde “Haydi Türkeli” sloganı ile başlatılan yardım kampanyasına vatandaşlar nazik deste gösterdi. İlçede yardım toplantı merkezi yerine belirlenen Gazi Mustafa Kemal Leyli Kesim Ortaokulunda toplanan yardımların paketlenmesi ve sınıflandırılması amacıyla kaza halkı yediden yetmişe fahri ayrımsız şekilde çalışarak iri bir yardımseverlik örneği gösterdi. Gönderi öncesi Türkeli Kaymakamı Mesut Şair Yılmaz, gönüllülere hitaben yaptığı konuşmada, “85 milyonluk ülkemiz, hiçbir devir irtibat ve beraberliğini bırakmadı. Gelgel soğuk ama size yemin ederim ki Malatya, Adıyaman, Diyarbakır çok elan antipatik. Araçlarımızda bot, montgomer, ellik var. Orada, bunları üşüyen ellere götüreceksiniz. Karşılaşacağınız manzaralara yüreğiniz dayanmayacak. Sunu ızdırap günümüz bugünse, zaman de tığ hep beraberiz. Enkazın taşı haddinden fazla kaba, yüreklerinizle yumuşatmaya gidiyorsunuz. Halas Savaşı’nda, Çanakkale Savaşı’nda çökmeyen bu millet, bu afette da çökmeyecek. Tığ sabık yıl müzaheret irade edendik, bu kat bile arkalama eden yan olacağız. Dokunduğunuz herkese selamlarımızı söyleyin. Oradaki insanları sarıp sarmalayın. O binalar yapılacak amma o insanların yürekleri 5 sene, 10 sene yanacak. Cenabıhak hepinizin yardımcısı olsun. Biz telefonlarımızla geceleyin-devir yanınızdayız” dedi.

Kampanyanın başlatılmasından 24 saat içerisinde 1 adet tır, 1 skor kamyon ve 2 skor pikaptan oluşan battaniye, ısıtıcı, kışlık giysi ve erzak yardımı, hareket bölgelerine geçmek üzere yola artık.

Ayrıca enkazın kaldırılmasına dayanaklık etmek amacıyla 88 fahri yurttaş, kaymakamlık otogarından dualarla deprem bölgesine uğurlandı. Türkeli Kaymakamı Yılmayan, 2011’deki Van depreminde 32 saatin peşi sıra gerileme altından sıhhatli kurtarılmıştı. – SİNOP

Share: